• |
ide | kryesore

Varret masive në Ukrainë, BE thirrje për ngritjen e një gjykate të posaçme ndërkombëtare

-Instant, Lajme, Planet

Presidenca e Bashkimit Evropian ka bërë thirrje për ngritjen e një gjykate ndërkombëtare, për pushtimin e Rusisë në Ukrainë, raporton BBC.


Thirrja, nga Republika Çeke, e cila aktualisht mban presidencën e radhës të bllokut, erdhi pas zbulimit të qindra varreve në Izyum, një qytet i çliruar së fundmi nga trupat ukrainase.


Shumë prej tyre thuhet se janë civilë, mes tyre gra dhe fëmijë.

“Ne qëndrojmë për ndëshkimin e të gjithë kriminelëve të luftës,” tha ministri i jashtëm çek Jan Lipavsky.

Ukraina thotë se beson se krimet e luftës janë kryer në Izyum, ku trupat po zhvarrosen nga varret në një pyll në skaj të qytetit.

“Në shekullin e 21-të, sulme të tilla kundër popullatës civile janë të paimagjinueshme dhe të neveritshme. Nuk duhet ta anashkalojmë. Ne qëndrojmë për dënimin e të gjithë kriminelëve të luftës. Bëj thirrje për ngritjen e shpejtë të një gjykate të posaçme ndërkombëtare që do të ndjekë penalisht krimin e agresionit”, tha Lipavsky.

Zbulimi i vendeve të varrimit erdhi ndërsa trupat ukrainase vazhdojnë kundër-ofensivës në verilindje të vendit, pasi rimorën me sukses territorin nga Rusia ditët e fundit.

Presidenti rus Vladimir Putin tha të premten se kundërsulmimi i Ukrainës nuk do të ndryshonte planet ushtarake të Rusisë në lindje të Ukrainës.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se Rusia po intensifikon sulmet ndaj infrastrukturës civile në Ukrainë.

Lexo edhe:

Erdogan: Po bëjmë përpjekje që lufta në Ukrainë të mbarojë sa më shpejt

“Ndërsa përballet me pengesa në vijën e frontit, Rusia ka të ngjarë të zgjerojë vendet që është e gatshme të godasë në një përpjekje për të minuar drejtpërdrejt moralin e popullit dhe qeverisë ukrainase”, thuhet në vlerësimin e përditshëm të konfliktit.

Në fjalimin e tij të rregullt të shtunën në mbrëmje, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se hetuesit kishin zbuluar prova të reja të torturës së përdorur kundër njerëzve të varrosur në Izyum, në rajonin e Kharkiv.

“Më shumë se 10 dhoma torture janë gjetur tashmë në zonat e çliruara të rajonit të Kharkiv, në qytete dhe qyteza të ndryshme,” tha Zelensky.

Ai tha se rusët do të duhet të përgjigjen “si në fushën e betejës ashtu edhe në sallat e gjyqit”.

Rusia pretendon se po lufton për denazifikimin e Ukrainës, në një konflikt që ajo ende i referohet si një “operacion ushtarak special” dhe jo si një luftë. Ndërsa për varrin masiv nuk ka dhënë asnjë koment.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.