• |
ide | kryesore

Balla: Brenda 10 ditësh dorëzojmë ndryshimet në ligjin për partitë politike

-Instant, Lajme, Të fundit
taulant-balla

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka folur para medieve për ‘paketën e despiunizimit’. Pas mbledhjes që u zhvillua gjatë ditës së sotme në kryesinë e kuvendit, Balla tha se brenda 10 ditësh Partia Socialiste do të depozitojë në Kuvend propozimin për ndryshime në ligjin për Partitë Politike dhe si në Kodin Zgjedhor për të pamundësuar bashkëpunëtorët e ish-sigurimit të shtetit që të jenë në politikë aktive.


“Ka nevojë urgjente e politikës shqiptare dhe instituicioneve të tjera për tu pastruar nga ush bashkëpunëtorët e sigurimit të shtetit.  Kemi diskutuar për 2 projektligjet që janë në proces. I pari është ligji për autoritetin për informimin mbi dosjet e sigurimit të shtetit. Kështu nuk do të ketë më asnjë pengesë për tu verifikuar edhe ata që janë verifikuar më parë. Dhe natyrshëm edhe çështja tjetër për parashikimin në Kodin Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë.


Lexo më tej: Kuvendi nis punën javën tjetër me dosjet e spiunëve dhe mandatin e Xhaçkës

Të gjithë kandidatet do të bëjnë kërkesë te Autoriteti dhe ata të kenë mundësi të verifikojnë. Gjithashtu vijon puna brenda grupit parlamentar për pjesën tjetër të paketës që ka të bëjë edhe me ligjin për dekriminalizimit, ku të parashikohen edhe bashkëpunëtorët e ish sigurimit të shtetit, si dhe ligji për partitë sepse nuk mund të jesh kryetari i një partie politike nëse rezulton të kesh qenë bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit. Natyrshëm që kemi edhe çështje të tjera që kemi adresuar ne mbledhjen e grupit parlamentar”, tha Balla.


13 Comments

  1. Po patronazhistet qe skedojne bindjet politike te qytetareve, a do te perfshihen ne ligjin e “despiunizimit”?

    Mos harroni ata nepunes ne administrate qe ne 20 vjet jane paguar nga Sorosi, plus pages se shtetit, pikerisht per spiunllek.

    1. Kush po flet?!!! Ky person i PS është marrë vetë me trafik të qënieve njerëzore diku në vitet 1990. Edhe këtë e kam nga njerëz të besuar që i ka trafikuar ky vet në Greqi … Q r …

  2. Dje ne pazar, po blija ca patate. Po i zgjidhja nje nga nje. Tani sa pashe kete botin ne foto, mu kujtua njera, fiks kete forme kishte. 😀

  3. Po c m … ka ky lopa i librazhdit me partite se ke zgjedhin per kryetare? Ne sikur kemi nje kushtetute qe i percakton kriteret e tyre. Ky na merr per budallej te gjithe, sot e kini shumicen ne parlament te beni cfare te doni ( me ata deputetet e kerperatave nr2) shpallenii beun e Surelit mbret e pastaj nuk ka problem se cfare ligje beni e zbatoni

  4. Po pse o tao tao dhe kryetaret e partive ,partia e ripjelljes do i zgjedh apo antaresia e partise😂😂🤮🤮.
    Dmth kryetare i PD do zgjidhet luldhimi se ai i ploteson kushtet per vazhdimesin e pushtetit nga qirje rama,nuk thone kot budallai nuk ka brire ai duket nga koka pesecepsh dhe goja e shtrember,yyyyyyy rrace ripjellsash e qelbur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.