• |
ide | kryesore

Ne do i themi “JO” urdhërit të prokurorisë

-Instant, 1, Arkiva, Ide
andi bushati zajednica

Nën presion dhe nën panik, një prokuror i vetëm, apo një grup anonim prej tyre, kanë nxjerrë një akt të denjë për një regjim tiranik. Pas bërjes publike të disa prej emaileve të ish drejtorit të policisë Gledis Nano, ata kanë prodhuar një shkresë e cila i ndalon mediave publikimin e mëtejshëm të materialeve që dyshohet se janë hakeruar nga iranianët.


Arsyeja që përdorin si justifikim është cënimi i sigurisë kombëtare. Ashtu sikurse ndodh në të gjitha autokracitë, ku burokratët liliputë vendosin raison d’etat (arsyen shtetërore) mbi interesin publik, edhe prokuroria e kryeqytetit i ka rënë shkurt. Ajo kërcënoi me hetime penale për mediat që do të gjykohen nga AMA dhe AKEP si shkelëse të këtij urdhri.


Lexo me tej:

Prokuroria paralajmëron mediat: Mos i publikoni materialet e vjedhura nga hakerat, do viheni nën hetim!

Se ku shkelet siguria kombëtare kur ne, përmes emaileve të rjedhura, kuptojmë se policia ka qenë e informuar, se një gjoja i shumëkërkuar prej saj, bredh lirshëm në kryeqytet, këtë askush nuk mund ta thotë. Se ku cënohet ajo kur qytetarët mësojnë përmes sistemit TIMS, që psh. një qeveritar ka udhëtuar jashtë shtetit me bosët e inceneratorëve, kjo është vështirë të kuptohet. Se ku rrezikohet atdheu, kur merret vesh se shërbimet partnere njoftojnë se filan biznesmen nga Fieri, mik politikanësh, ka për burim paratë e drogës, këtë s’ka bir nëne që ta argumentojë.

Në të kundërt gazetarët e racëcs janë të dënuar ti publikojnë këto të dhëna. Dhe ligji në vendet demokratike është i konceptuar për ti mbrojtur ata në këtë mision.

Sfidohet urdhri i prokurorisë / Mentor Kikia: Unë si gazetar do i botoja dokumentat e hakeruar

Le të mos shkojmë larg, por të përmendim skandalin e Wikileaks. Skandal prej të cilit rrodhën plot 250 mijë kabllograme të diplomacisë amerikane. Uashingtoni zyrtar e konsideroi atë një “krim”. Ish sekretarja e shtetit Klinton e cilësoi si një sulm kundër interesave të SHBA. Por megjithëatë, askujt, por askujt nuk i vajti në mendie të procedonte apo të ndalonte publikimin e këtyre “krimeve”. Publikime që vazhduan për ditë të tëra përmes konsorciumit të pesë gazetave më të mëdha të botës: The New York Times, The Guardian, Der Spiegel, Le Monde dhe El Païs.

Kjo dilemë në SHBA është zgjidhur që me një vendim të Gjykatës Supreme të qershorit 1970, për Pentagon Papers. Vendim sipas të cilit për çështje sensitive gazetarët mund ti informojnë autoritetet për atë që kanë në mend të botojnë. Por këta të fundit nuk ruajnë asnjë ë drejtë ti pengojnë në ushtrimin e profesionit të tyre.

Gjithçka sheshit, si e rrëzuan hakerat Policinë e Shtetit

Pra, si në rastin e kabllogarmeve të Wikileaks, si në këtë tonin të dokumentave që supozohet se janë hakeruar nga Irani, gazetarët duhet të jenë të kujdesshëm për të mos publikuar emrin e një diplomati amerikan që kryen shërbimin në një shtet ku i rrezikohet jeta. Apo të një agjenti të policisë shqiptare që ka denoncuar një bandë të egër kriminale. Pikërisht për këtë u ngrit dhe konsorciumi i pesë gazetave në rastin e Wikileaks. Për ti vënë dokumentat në kontekst, për ti shpjeguar ato, për të ruajtur viktimat kolaterale. Pra për të bërë rolin e ndërmjetësit mes sekreteve shtetërore dhe publikut që do të njihet me to. Shumë reporterë kanë treguar më pas se Departamenti i shetit i kërkoi atyre të shuanin emrat e diplomatëve që ishin nën kërcënim. 

Dhe ata e bënë këtë gjë duke ruajtur ekuilibrin e duhur. Ekuilibrin mes asaj që përbën sekret për qeverinë dhe asaj që përbën dobi për opinionin.

Urdhri për mediat/ Berisha: Censurë e shtetit monist të Ramës

Pra këtu fillon dhe mbaron marëdhënia e gazetarëve me autoritetet. Çdo gjë tjetër i lihet në dorë profesionalizmit të mediave për të gjykuar nëse historia që do të rrëfejnë ka interes publik.
Natyrisht, në këtë pikë shumkush do të thotë: po kjo nuk është shaka, nëse ky është një sulm nga Irani, në nuk kemi pse bëjmë lojën e tyre. Kjo ka të bëjë me diçka shumë më të madhe sesa thjeshtë transparenca për publikun.

Por edhe për këtë përgjigja është e gatshme. Në periudhën e fushatës të Hilari Klintonit kundër Trampit, Partia Demokrate e denoncoi sërish Wikileaks se kishte marrë pjesë në të famshmen «russiagate». Skandal ku dyshohej se Kremlini kishte piratuar emailet e saj, për të ndikuar mbi rezultatin e zgjedhjeve presidenciale. Ndonëse ndërhyrja ruse është për SHBA, ku e ku më shqetësuese se ajo e iranianëve për një shtet mikroskopik të NATO-s, drejtësia amerikane e dha verdiktin se shoqata e Julian Asange dhe mediat që i publikuan emailet patën bërë vetëm punën e tyre. 

E pra, në një sistem që pretendon të jetë demokratik, nuk është e mundur që prokuroria ti imponohet mediave për t’i ndaluar të raportojnë, në bllok një çështje. Kështu i privon nga e drejta e tyre për të vendosur se çka përbën interes publik. 

Pikërisht për këtë ata prokurorë që kanë marrë një vendim të tillë nuk janë asgjë më shumë sesa lekej tiranish.

Procesi/ Lapsi.al fiton kundër urdhrit të sekuestros nga SPAK

Një gjë të tillë drejtësia shqiptare e provoi pak kohë më parë. Pikërisht kur « heronjtë e fëmijve tanë » që gjenden në SPAK, kërkuan të sekuestrojnë Lapsi.al. Duke e gjetur fajtorin jo tek ata që i vodhën të dhënat e mbi 900 mijë qytetarëve për të manipuluar zgjedhjet, por tek gazetarët. Këtë tentativë e rrëzoi, aty për aty, Gjykata e Stazburgut. Sepse ne si media, grabitjen e të dhënave personale të njerëzve, nuk e trajtuam as duke shkelur privacinë. Dhe as si kuriozitet vuajerist se kush patronazhist po i përgjonte. Ne u fokusuan në faktin se ata po përdoreshin si mish për top për interesat e pushtetit. Prandaj dhe Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut na dha të drejtë.

E njëjta fabul shërben edhe për sot. Publikut i bën mirë të zbulojë disa të mëkate dhe krime që qeveritarët ia mbajnë të fshehura. Qoftë edhe nëse ato janë grabitur me qëllime të këqia nga Irani. Pikërisht për këtë, injorimi i këtij urdhëri, që ndalon publikimet, është një detyrë për cilindo gazetar të vërtetë që nuk e jeton profesionin si zvarranik pushteti, njësoj si prokurorët që e shkruan atë.

©Lapsi.al


36 Comments

  1. o bushat, po ti hajdar je nga trute, sa kohe qe e sheh shpetimin te fshatarit cepanit dhe maloku vicidolit

   1. ashtu o pidhropsh i kuq ashtu eshte
    Sala mamin , iliri babin ne bythe dhe kina librin e shtepise oj kurve e kuqe

    1. nga e kuptove ti bole qe eshte i kuq? apo si komunistat, o me ne ose automatikisht me kundershtarn
     bole jeni komplet nga trute
     komunista ne gen
     mbroni me demek demokracine ju
     fshtare do mbeteni

     1. 12:29 E kuptojme qe eshte i kuq e je i kuq se ju vjen era “patronazhist” qe pertej tastieres.

 1. Bravo Bushat!
  Ketyre prokuroreve dordolece te Rames u do vene flaka….. Po kush t’ua veje?!

  Shpresojme qe Patronazhisti Rama te jete vertet ne grahmat e fundit me kete skandal!

 2. Kjo është e drejtë! Quajta e Ruajtjes së “Sigurisë Kombëtare” nuk qëndron farè. Së pari : kush ka qenë i interesuar e ka “krehur” me kohë dhe vazhdon t’a “bastisë” me informacionet e “përditësuara”
  Së dyti me aq pak sa di unë me një VPN proxy, Kjo ofrohet nga çdo antivirus, mund të kalosh bllokimin e faqes dhe përveç kësaj prokuroria shqiptare (me të vogël) nuk mund të bllokojë gjithë faqet online të gazetave të huaja si edhe botimeve në gjuhën shqipe të media e Kosovare dhe të Maqedonisë së Veriut.

 3. Bushat kujtova se ishe ne Londer tek mbreteresha bashke me Fevziun.
  Botoi dhe hic mos e rruaj se Saliu dhe Meteja ate po presin?
  Shteti Yne eshte nje hale ku gazetaret I mbajne ere .
  Bushat po ke nevoje per ndihme na thuaj .

 4. Po patronazhistet na kishin vjedhur te gjithe te dhenat tona personale dhe ju te prokurorise politike nuk u plasi fare tani po ju djeg, mbaheni brenda ju dhe shteti mafioz.

  Te gjitha cfare keni bere dhe jo ,ne shesh te dalin, tju marrim vesh pislliqet tuaja.

  Turp, gazetaria te bej punen e vet.

 5. Aman thuaj PO se vallahi po cau njeri sumen.
  Puna eshte se askush nuk ka me besim,.
  Askush s¨degjon,hiqe tapen nga goja cilimi

 6. ANDI BUSHATI KA NJE PYETJE PER YMER GELBAZE KELLIREN YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT???!!! thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT KOL SALLAKUT SKYPE CAR BOLES BOLINO IDAJET BYTHQIRIT DHE SKENDER KURVES MINGJOZIT

 7. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA -POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE DUKE JA LEPIR KARIN MUHAMED VELIUT AFER PALLATIT TA ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT… thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN: NUK ESHTE GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS POR ESHTE ALEXANDER VUCIC

 8. Ajo që nuk kuptohet, është fakti se pse Sali Berisha e bëri këtë “Foltore” online.

  Se mirë në SHBA nuk udhëton dot, pasi e kanë shpallur “non grata”, ndaj dhe u detyrua ta mbajë “Foltoren” e tij online, po në Itali pse nuk shkoi fizikisht, kur me avion shkon më shpejt se në Pukë?

  1. Nuk shkoi ne Itali me avion se plaka jote ishte pak pa qejf dhe nuk e shoqeroi:) A pall kari a pall. Aty merakosu ti se pse nuk shkoi ne Rome por shkoi ne Puke. Ik pyete Tak Ngjalen:) se ai te thote qe kane ardhur nja 5000 marinsa amerikane po bejne stervitje qe ta arrestojne Berishen me pas ne Fush-Arres:)

 9. Rilindasit dhe regjimin e tyre fashist kur i ekspozon si hajdute dhe shkaterrues shteti, te kundervihen me parrullen “mos fol se eshte sekret shteteror”:).
  Ketyre duhet tju shkerdhesh ato baxhellat qe kane ne shpi me qeveri, me prokurore, me SPAK, me deputet me cfare jane.

  Rregjimi ska brire. Nese do ta maresh vesh se kush te sundon ne regjim, e gjen kollaj sepse eshte ai qe NUK te lejon ta kritikosh.

 10. ANDI BUSHATI ARMAND SHKULLAKU FATOS LUBONJADHE ALBIN KURTI TALLEN KEQ ME ZAGARIN YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

 11. Shoqatë që u ngrit pikërisht me fonde të këtyre biznesmenëve për të ndihmuar fëmijët autikë, por që në fakt, nëse shkon atje, duhet të paguash më shumë se kudo tjetër.

  Tjetër grua që të mbahet mend për sukses nga ajo kohë, nuk na vjen ndërmend.

  A po, kur po largohej filloi të promovohej edhe Armina, po ajo e shkreta u mjaftua veç me një dyqan brekësh!Roi ceceni i salih metaj,kujdes ilacin qe salihu ju jep,se nja 10 bashkepuntore i ka cuar ne varr nga semundje e rende???????

 12. ANDI BUSHATI E TALL ZAGARIN E MJERUAR SHQELMUAR POSHTERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUALISHT YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YY IK FUTJA KARIN NE BYTH YLLI PATES FRROK CUPIT KOL SALLAKU SKYPE DHE LORENC VANGJELIT

 13. çdo njeri që ka probleme me SPAK, do strehohet tek Berisha.

  Veçse ai ka probleme për vete dhe nuk i dihet si përfundon, duke qenë se do thirret si dëshmitar për grabitjen e pronave të kompleksit të Partizanit, me firmë të tij.

 14. drejtësia e vjetër nuk guxoi as ta thërriste si dëshmitar për vrasjet e 21 janarit, edhe pse ai mburrej ekraneve se i vrau 3 dhe mund të vriste dhe 3000.

  Nuk e thirri as kur ngrefosej si gjel se do vriste dhe Edi Ramën me snajper. Nuk e thirri pse fshiu serverin e Kryeministrisë duke prishur provat, dhe as kur kundërshtoi dorëzimin e gardistëve të dyshuar si vrasës për hetim.

 15. ANSI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU E TALLIN KEQ ZAGARIN E MJERUAR DHE SHQELMUAR YMER GELBAZA KELLIREN-YMER ZENI I BABIT E KA SHTRAT ARMINA MEVLANIN KURSE JU OR ZAGAR DO TE NGORDHESH DUKE MASTURBUAR ME FOTOT E ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT E MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI .al

 16. Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Azgan Haklaj thotë se Sali Berisha dhe Ilir Meta ishin të interesuar për vrasjen e Lulzim Bashës në mënyrë që të rrimerrnin kontrollin e PD-së me dhunë.

  Haklaj shprehet se edhe protesta e 8 janarit ishte një tentativë për të vrarë Bashën.

 17. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE FRROK CUPIT

 18. Sa herë socialistët përballen me ndonjë skandal të rëndë korrupsioni dhe papërgjegjësi në qeverisje, natyrisht që zgjojnë dhe zemërim qytetar. Sapo njerëzit vendosin të protestojnë dhe të përballen me socialistët, shfaqet Sali Berisha dhe qytetarët kthehen në shtëpi të dëshpëruar, pasi u duket se i pret një e ardhme më e zezë.

  Sa herë socialistët dështojnë me reforma dhe ngjallin pakënaqësi popullore, shfaqet Sali Berisha si alternativë dhe njerëzit kafshojnë gjuhën.

 19. ANDI BUSHATI E TALL KEQ ZAGARIN E POSHTERUAR SHQELMUAR YMER GELBAZA KELLIREN-YMER MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE DASHNORE NUK KAP DOT KURRRRRRRR ME KETE SURRAT TE SHEMTUAR DHE TE MBAN GOJA ERE MUT BYTH FARE PRANDAJ BREDHE SI ZAGAR I VETMUAR DHE MJERUAR

 20. Por ato kanë qenë fakte të nxjerra në media nga gazetarë investigativë të huaj që nuk janë kontestuar nga asnjë gjykatë. Këto fakte gjenden dhe në raportin e shërbimit sekret, janë para ruse është financim rus. Përjashtim karafilat, gargarelat dhe horrat e mbledhur në atë parti politike që nuk kanë as fe e as atdhe, ata që kanë marrë para ruse dhe kanë thënë që është shpifje e Ramës dhe Sororsit, për atë e kam fjalën. Përjashto ata dhe nuk ka asnjë terren në Shqipëri Rusia”,-tha Rama.

 21. YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN E EDI RAMES KUR BABAI I TIJ KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GY KRISTAQ RAMEN- thotë:

  Y IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

 22. Afera me ish-Klubin Partizani, akuza e SPAK parashikon mbi 15 vite burg, të gjithë emrat e implikuar nga Berisha, Mediu, Ruli, Bode, Bylykbashi tek Gjunkshi

 23. ANDI BUSHATI E TALL KEQ ZAGARIN E MJERUAR SHQELMUAR POSHTERUAR DGE FRUSTRUAR SEXUALISHT YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE CAR BOLIT HAHA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.