• |
ide | kryesore

A ka vend për panik nga kërcënimet e Putin për luftë bërthamore?

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një mobilizim të pjesshëm për të përforcuar trupat e tij në Ukrainë pas pengesave të mëdha luftarake këtë muaj. Në një fjalim drejtuar kombit, ai tha se Rusia kërcënohej drejtpërdrejt me “shpërbërje” nga fuqitë perëndimore që mbështesin qeverinë e Kievit.
Ai gjithashtu paralajmëroi NATO-n se Rusia e armatosur me armë bërthamore mund të përdorë çdo armë të saj kundër atij që e quajti “shantazh bërthamor” perëndimor.


Mesazhi i tij erdhi një ditë pasi udhëheqësit e instaluar nga Rusia në katër rajone të Ukrainës lindore dhe jugore njoftuan planet për të ashtuquajturat referendume – duke filluar nga kjo javë – për bashkimin me Rusinë. Krimea u aneksua nga Rusia pas një lëvizjeje të tillë në vitin 2014.


Çfarë do të thotë mobilizim në praktikë?

Rusia planifikon të thërrasë rreth 300,000 rezervistë – domethënë njerëz që kanë pasur trajnime ushtarake dhe, theksoi Vladimir Putin, kanë aftësi të specializuara të nevojshme në konfliktin në Ukrainë. Ata do të përfshijnë shumë oficerë rezervë, duke përfshirë disa mbi 60 vjeç, të tërhequr nga pensioni.

Lexo edhe: Opozita ruse bën thirrje për protesta kundër ‘luftës kriminale’ të Putinit

Rusia teorikisht mund të mobilizojë rreth 25 milionë njerëz për shërbimin ushtarak, por kjo ende nuk po merret parasysh. Presidenti Putin dhe Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu theksuan se rekrutët nuk do të dërgohen për të luftuar në Ukrainë.

Shoigu tha se trupat shtesë kërkoheshin për të mbrojtur një vijë fronti që shtrihej për rreth 1000 km (600 milje).

Mobilizimi do të shtrihet në muaj – dhe Putin ka thënë më parë se Rusia është e përgatitur për një luftë të gjatë. Agjencia e lajmeve Reuters thotë se ky është mobilizimi i parë i Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore, por Kremlini dërgoi mijëra rekrutë për të luftuar në Afganistan në vitet 1980, dhe më vonë në Çeçeni, në Kaukazin e Veriut.

Shumë rekrutë të trajnuar keq u vranë në ato luftëra të kushtueshme dhe këtë herë Kremlini duket i shqetësuar për të shmangur nxitjen e ndjenjave kundër luftës.

A janë forcat ruse më të forta se ato të Ukrainës?

Ushtria ruse është numerikisht superiore ndaj asaj të Ukrainës, por taktikat e Ukrainës në fushën e betejës dhe armët precize perëndimore e kanë ngushtuar këtë hendek.

Forca fillestare pushtuese e Rusisë në shkurt numëronte rreth 190,000 trupa, përveç mijëra luftëtarëve pro-rusë në rajonin e Donbasit.

Kremlini nisi një përpjekje masive rekrutimi, duke ofruar shpërblime të mëdhenj financiarë. Kështu, trupa shtesë u hartuan, veçanërisht nga rajonet e varfra të Siberisë dhe Kaukazit, duke përfshirë luftëtarë çeçenë me përvojë.

Rusia ka një kufi normal prej pak më shumë se një milion personel ushtarak dhe pothuajse 900,000 staf civil – por muajin e kaluar Presidenti Putin nënshkroi një dekret për të rekrutuar 137,000 të tjerë.

Aktualisht, burrat rusë të moshës 18-27 vjeç janë të detyruar të kryejnë shërbimin ushtarak, zakonisht për një vit, por ka shumë përjashtime për arsye mjekësore ose për studentët.
Rusia fillimisht mohoi dërgimin e ushtarëve të rekrutuar në Ukrainë, por më pas disa oficerë u ndëshkuan pasi dolën në dritë raste të rekrutëve që detyroheshin të nënshkruanin kontrata. Presidenti Putin më pas këmbënguli se asnjë rekrut nuk do të dërgohej në luftë.

Para pushtimit, numri ushtarak i Ukrainës ishte shumë më i vogël – rreth 196,600 trupa aktive. Por Kievi urdhëroi një mobilizim masiv, i cili i ka rritur këto shifra.

Pse po ndryshojnë gjërat tani?

Kundërofensiva e madhe e Ukrainës në rajonin verior të Kharkiv-it e ka ngritur Kremlinin në këmbë, thonë analistët dhe politikanët perëndimorë, gjë që shpjegon lëvizjen e fundit të Vladimir Putinit.

Ministri i Mbrojtjes Shoigu dha një numër të ri të vdekjeve të mërkurën – 5,937 trupa ruse të vrarë. Por kjo është ende shumë nën vlerësimin e 25,000 të vdekurve të raportuar nga ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në qershor, ndërsa Ukraina pretendon se shifra është rreth 50,000.

Është raportuar edhe se Rusia po rekruton të burgosur për të luftuar. Në luftën e viteve 1979-1989 në Afganistan, ushtria sovjetike humbi rreth 15,000 trupa.

BBC Rusia ka vërtetuar se humbjet e Rusisë në Ukrainë përfshijnë më shumë se 1000 oficerë elitë, duke përfshirë shumë pilotë, ekspertë të inteligjencës dhe forca speciale.

A po kërcënon Putin me përshkallëzim – apo edhe luftë bërthamore?

Presidenti Putin dënoi mbështetësit perëndimorë të Kievit për “kërcënime” anti-ruse – dhe paralajmëroi se çdo kërcënim ndaj integritetit territorial të Rusisë do të përballej me çfarëdo armë që Kremlini do ta konsideronte të nevojshme.

“Vendi ynë ka gjithashtu armë të ndryshme të shkatërrimit në masë dhe, në disa kategori, më moderne se ato që zotërojnë vendet e NATO-s”, tha ai. “Ky nuk është blof”, shtoi ai.
Doktrina ushtarake e Rusisë lejon përdorimin e armëve bërthamore taktike, nëse shteti rus kërcënohet me shkatërrim.

Rusia ka përdorur tashmë raketa hipersonike me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë, të cilat mund të fluturojnë më shpejt se 6,000 km/orë. Por analistët thonë se kjo nuk ka qenë një ndryshim i lojës.
Nëse Rusia pretendon, pas referendumeve të diskutueshme, se më shumë pjesë të Ukrainës i janë bashkuar Rusisë, atëherë mund të pretendojë gjithashtu se vetë Rusia është nën sulmin e NATO-s.
Kievi dhe udhëheqësit perëndimorë i shohin “referendumet” si maskim për rrëmbimin e tokës ruse. Ambasadorja e SHBA në Ukrainë Bridget Brink tha se “referendumet e rreme” dhe mobilizimi ishin shenja të dobësisë ruse.

Kryeministri hollandez Mark Rutte e quajti lëvizjen ushtarake të Putinit “një shenjë paniku”.

“Retorika e tij për armët bërthamore është diçka që e kemi dëgjuar shumë herë më parë”, tha ai, duke shtuar se kjo e la atë të pashqetësuar. Politikanë të tjerë perëndimorë gjithashtu kanë minimizuar çdo kërcënim të përshkallëzimit bërthamor./Përshtatur nga BBC


31 Comments

 1. U BENE GAZETARET EKSPERTE PER TE GJITHA

  SHKRUANI NJE LAJM PER AGRESIONIN DHE PREZENCEN AMERIKANE NE SIRI
  DHE VJEDHJEN E NAFTES SIRIANE QE PERBEN KRIM

  1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

   O bole në Siri nuk janë ushtarët amerikanë, po rusë, lexo bole lexo, pastaj shkruaj.

   1. Te kishte aq mend ai sa te lexonte nuk do fliste keshtu.
    Ushtria Amerikane ka bere shume krime ne Lindjen e Mesme, por kurrsesi nuk i afrohen fare mizorive te Rusve ne Siri, te cilet kane bombarduar dhe rrafshuar qytete te tera.

    1. Ça thua more AS-PRAS qëkur kështu paskan rrafshuar qytete të tëra rusët në Siri dhe spo rrafshojne në Ukrainë!
     Me idjote të tillë vetëm Bideja mund të krenohet 🙈🙉

     1. O kar që nga 2011 janë vrarë mbi 600 mijë sirianë nga regjimi i asadit i mbështetur nga trupat ushtarake të putanës që ka instalu bazën më të madhe ushtarake ruse jashtë rusisë

     2. A e ke pare se car eshte bere ne Mariupol, qyteti nuk ekziston me.
      Juve eshte qe mbeshtesni luften, eshte per tju uru ju rafte ne koken tuaj, po nuk ta them dot se dhe une Shqiptar jame.
      Idiot, katil, dhe shpirtzi je ti qe mbeshtet luften jo une.
      Nese ka Zot ne ps keni per te shku te gjithe.

    2. keto qe thote ti i di nga CNN une

     edhe per armet kimike qe nuk ekzistuan kurre
     edhe per helmetat e bardha lexo

     1. Se je idiot patologjik ti nuk te kam faj une.
      Jo cdo gje qe thote CNN eshte mashtrim.
      Po pamjet dhe lajmet qe jepte dikur CNN per luften ne Kosove, mashtrime ishin dhe ato?
      Fakti qe Amerika eshte vend kurve qe ka bere lemsh Boten, nuk i jep te drejte Rusise qe te bej genocid, te pushtoi dhe aneksoi nje vend sovran si Ukrahina.
      Kur ju pelqen kaq shume Putini pse nuk shkoni me jetu ne Rusi??

     2. Në Mariupol janë ndërtuar në kohë rekord 1000 banesa të reja shkolla spitale etj etj do shikoni si do votohet në referendum.ndersa kurvat e Zhelenskit me armët amerikane bombardojnë qendrat e Donbasit.por te shpejte e kanë ngordhjen dhe pastaj ju komentkarët CovIdjotë do hani mut si miza e kalit.

    1. Cke me Kastriotin e shkrete pse e krahason me kte debil! Ky tipi pervecse idiot eshte dhe shpirtzi, Kastrioti nuk di te kete mbeshtet ndonje lufte.

     1. Mjaft qe kishte emisionin Ju flet Radio Moska. Plus une di cfare ka folur kundra Abdi Baletes…. po nese ti nuk e di…..

     1. keta te sorrrosit bythen e kan per lgbt
      nuk kan byth per gje tjeter

 2. drejtësia e vjetër nuk guxoi as ta thërriste si dëshmitar për vrasjet e 21 janarit, edhe pse ai mburrej ekraneve se i vrau 3 dhe mund të vriste dhe 3000.

  Nuk e thirri as kur ngrefosej si gjel se do vriste dhe Edi Ramën me snajper. Nuk e thirri pse fshiu serverin e Kryeministrisë duke prishur provat, dhe as kur kundërshtoi dorëzimin e gardistëve të dyshuar si vrasës për hetim.Pyetni spiunet salih metaj per kete putinin

  1. TI je Frrok Cupi, dhe packa se hiqesh si pro amerikan ne publik, te gjithe ne Shqiperi e dine qe ti je spiun serb prej dekadash,pra i bie edhe spiun rus. Keshtu qe pyeti ti dhe na thuaj cte thane

 3. o skit, e kishin mbushur ruset Beogradin keto dy dite… me qindra.

  lexo azhanset lexo hahahahahahah putini hahahahah

  1. O te qifsha azhanset o loqe. Harrut ju trima se si dolet ne kukes me vrap dhe mezi e mbajtet frymen ne tr.

 4. Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Azgan Haklaj thotë se Sali Berisha dhe Ilir Meta ishin të interesuar për vrasjen e Lulzim Bashës në mënyrë që të rrimerrnin kontrollin e PD-së me dhunë.

  Haklaj shprehet se edhe protesta e 8 janarit ishte një tentativë për të vrarë Bashën.Spiuni i vogel i spiuneve te regjur salih metaj ne sherbim prej 43 vjetesh per sllavet serbo rus,kete po e tregojne vete salih metaj si komunista antiamerikan

  1. hahahahahhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahah per te vrare Bashen? hahhahahahhahahahahahha

   Po, do e vrisnin Bashen me “shkop shurre” ballit:), kete e besosj:)

   Ik mer te shkerdhefsha kurven, Frrok Cupist muti:)

   1. Sa herë socialistët përballen me ndonjë skandal të rëndë korrupsioni dhe papërgjegjësi në qeverisje, natyrisht që zgjojnë dhe zemërim qytetar. Sapo njerëzit vendosin të protestojnë dhe të përballen me socialistët, shfaqet Sali Berisha dhe qytetarët kthehen në shtëpi të dëshpëruar, pasi u duket se i pret një e ardhme më e zezë.

    Sa herë socialistët dështojnë me reforma dhe ngjallin pakënaqësi popullore, shfaqet Sali Berisha si alternativë dhe njerëzit kafshojnë gjuhën.O roi ceceni i vogel i salihut e ka thene tropjani i salihut dikur dhe jo frrok cupi o loqja e majte e salihut Roi

    1. Rusin e ftoi qeveria legjiyime e Asadit ne Siri kurse Ameriken nuk e ftoi askush as ne Siri dhe as ne Irak apo Afganistan,Libi, Yemen, somali dhe Palestine

 5. Por ato kanë qenë fakte të nxjerra në media nga gazetarë investigativë të huaj që nuk janë kontestuar nga asnjë gjykatë. Këto fakte gjenden dhe në raportin e shërbimit sekret, janë para ruse është financim rus. Përjashtim karafilat, gargarelat dhe horrat e mbledhur në atë parti politike që nuk kanë as fe e as atdhe, ata që kanë marrë para ruse dhe kanë thënë që është shpifje e Ramës dhe Sororsit, për atë e kam fjalën. Përjashto ata dhe nuk ka asnjë terren në Shqipëri Rusia”,-tha Rama.

 6. Ukraina eshte vendi ku luftojne Rusia kunder NATO. Eshte absurde te mendohet se eshte ushtria ukrainase perballe ushtrise ruse, pavaresisht deklarimeve te bedelit Zelensky. Aty eshte NATO me tere arsenalin ushtarak . Si pasoje rreziku berthamor eshte me i larte se kurre ndonjehere.

 7. Afera me ish-Klubin Partizani, akuza e SPAK parashikon mbi 15 vite burg, të gjithë emrat e implikuar nga Berisha, Mediu, Ruli, Bode, Bylykbashi tek Gjunkshi

  1. Hahaha , kush e ka klubin partizani o shoku tarras sot? Eshte prone e vellait te padishahut, Edvin Kristaq Ramazani.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.