• |
ide | kryesore

Berisha bën thirrje: Të ngrihemi në greva, ora po vjen

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
ora

Sali Berisha i bëri thirrje mësuesve, studentëve, mjekëve, pedagogëve, policëve të ngrihen në greva të përgjithshme për kushtet e vështira ku mësojnë dhe punojnë. “Ora po vjen”- theksoi ish-kryeministri.


Duke folur në Parlament, ai tha se biznesi dhe qytetarët duhet t’i bashkohet grevave të përgjithshme.

“Koha ka ardhur që ne kësaj qeverie ti tregojmë vendin. Jam këtu për tu bërë thirrje të gjithë mësuesve të Shqipërisë me guxim dhe kurajo të mbrojnë interesat e tyre. Të mbrojnë nënçmimin, përçmimin që u bën kjo qeveri. Janë të vetmit mësues në rajon që 8 vite, jo vetëm që nuk njohën rritje, por krahasuar me inflacionin pësuan ulje të ndejshme të rrogës. Janë njerëzit më të përçmuar në administratë, kur duhet të jenë njerëzit më të nderuar për misionin fisnik.


Një mësues, qoftë edhe i ekselencës, por për shkak të bindjet e tij duhet të presë 7-8 vite për tu sistemuar. U bëj thirrje sindikatave që të organizojmë grevën më të fuqishme. U bëj thirrje mjekëve që e shohin sistemin që po rrënohet, mjekë të shkëlqyer që po largohen nga vendi, sepse janë njerëzit më të keqpaguar dhe keqtrajtuar. Cila mbetet: greva, greva dhe para së gjithash greva.

U bëj thirrje të gjithë studentëve, bashkëmoshatarëve të tyre në Kosovë qeveria u dha nga 100 euro. Kurse kjo qeveri u jep mashtrimin. Të organizohen në një lëvizje të fuqishme studentore. Ne jemi 30 herë më të fuqishëm se këta që vjedhin çdo ditë qytetarët.

U bëj thirrje pedagogëve të universiteteve të ngrihen fuqishëm. Të mos lënë një copë injorant tu përmendë rrogën dhe dijet. Ky nuk është i denjë as për mësues vizatimi. i bëj thirrje sindikatës të qëndrojë fuqishëm.” – iu tha Berisha mësuesve dhe studentëve.

Për biznesin e vogël Berisha përmendi taksën e re.

“I drejtohem këtu biznesit të vogël që ka një armik të vërtetë në këtë qeveri, e cila pritet fundin për 2 muaj tu vendosë 23%, e cila rriti tarifën e energjisë në 200 lekë. Çfarë presin më? Thirrja e çdo biznesmeni është të ulen qepenat, grevë e përgjithshme.” – u shpreh Berisha.

Ish-kryeministri i bëri një thirrje edhe policëve. “Ora po vjen”.

“U bëj thirrje policëve të vërtetë të shtetit, të cilëve nuk u paguhet asgjë nga mundi dhe djera që derdhin, që mashtrohen nga mëngjesi deri në darkë. Koha thërret, ora po vjen. Ne duhet të jemi në lartësinë e duhur dhe jo të vajtojmë. U bëj thirrje taksistëve dhe të gjithë qytetarëve që drejtojnë makina të mos pranojnë këtë tirani çmimesh nafte, por të ngrihemi.” 

“U bëj thirrje qytetarëve socialistë dhe demokratë të ngrihemi se kjo që ndodh me çmimet në Shqipëri nuk ndodh në asnjë vend të botës.” – përmbylli thirrjen Berisha. ©LAPSI.AL 


47 Comments

  1. Gallate shqiptare….dikur vetem greva e revolucione dinin me bo…sot asgjo.O te paemer,po vini emra ne komente ça jeni dobiça a ?

    1. T’qift gabeli bythen me mut ty,rilindavse e demokrateve si puna jote qe veç me t’shara vini mend…tru….zero gram…dru me pre!!!!

  2. I paemër 22/09/2022 te 14:10 – po ti nuk do te besh greve apo je me asistent sociale. Ti ke 9 vjete qe je bere gati. Cfare pret?

   1. Ata kan 10 vite, qe s te kan len vrym ne fis. Dhe bashk me fisin po te qin dhe ty vence.
    Ti del pa turp ketu dhe thua, ahhh ca do ju bej.
    Hiqe njeher nga bytha o derzi.
    Mer veten njeher, rregullo syt se te kan vajt skiç, pastaj shiko se cdo besh.
    Po me si duken bathet edhe 10 vjet te tjera. Me syt te shtrember ke per te qen.
    Suksese.

 1. Me vjen per te qeshur sesi krahu i djathte i sali berishes ka dal dhe ka thene berisha eshte versioni me i mire i berishes se pare , dyte dhe trete hahahah , imagjino sa shance ka pasur ky njeri per te dhene per vendin dhe ia ka shperblyer vetem me kaos dhe shkaterrim

  1. I paemër 22/09/2022 te 14:24 – po po recolucionin e groshes dhe preshit. Kush do te na udheheqi? Nje 80 vjecar me oturak

  1. Ai qe qihet ne theby eshte lideri jot shpirteror qe dhe seline e PS e ka lyer me ngjyren e bythqimve si puna jote.

  1. Ti shko qi baxhellen qe ke ne shpi si fillim o lgbt, dhe ajo po ta la se e kane prenotuar “shefat e rilindjes” per te cilet ti jep jeten. Bythqir mashkull!

 2. Opozita vazhdon ne ditet e saj me te keqija. Deshperim ka kudo ne kete vend por deshperimi me i madh eshte mungesa e nje alternative bindese. Me Berishen dhe Meten ta harroj kjo opozite pushtetin. Jane qe te dy mjaftushem te konsumuar me plot pislliqe te karireres se tyre politike. Keqardhje dhe per ata qe i vijne nga pas pasi duket qe deshperimi i tyre eshte edhe me i madh kur e shikojne kaq larg pushtetin.

  1. ok po mbajme Ramen dmth thua ti se eshte me i mire se po na fut me shume kokaine se miell buke ne port. A te qifshin qente e kazanave mer qelbsine komuniste!

  1. Per ate greve apo reagim qe duhet te beje cdo njeri me dinjitet e me respekt per veten qe mos ta degjeneroje nje rregjim hajdut dhe narkos. Kaq e thjeshte eshte o shok qe mos te hiqet truri.

   1. Talluni me keta dordolecat e saliu. Se e meritojn.
    Talluni se nuk marin vesh ndryshe.
    Mos i merni seriozisht, se u rrisni mendjen, dhe u duket vetja sikur vlejn.
    Tallini sa te mundeni. Se nuk e njohin turpin.
    Nuk kan as cip e as gjak. Nuk u ben pershtypje asgje me. Kan kaq vite qe han shpulla nga te gjitha anet, dhe ka filluar tu pelqej.

    1. Ti or sufllaqe patronazhiste meso te shkruash njehere se e turperon “nxenesin” e Nolit dhe Konices qe ti adhuron fort. Ai qe po tallet eshte ai qe ti adhuron kaq shume. Dhe e bukura eshte se ai po tallet jo vetem ata qe nuk durojne regjimin e tij skizofreno-narkotik por ai tallet dhe me ju bythqirat qe e lepini bolet e i beni fresk per nje 20 mije lekesh. Sa ta kuptosh ti qe ai po tall karin me ty dhe qe te ka deformuar ne gen duke te te bere skllav dhe njeri pa dinjtet, do jete vone sepse dhe kalamajte dhe nipat e tu do vuajne si shkak i nje bythqiri prind apo gjysh si puna jote.

     Jeta e nje sufllaqexhiu skllav rilindjes eshte: mbush barkun me sufllaqe e te dhis, kaq.

  1. ok po mbajme Ramen dmth thua ti se eshte me i mire se po na fut me shume kokaine se miell buke ne port. A te qifshin qente e kazanave mer qelbsine komuniste!

 3. Po afron ora jote o kerrem.
  Sa me shume i shterngohet laku kafshes. Aq me shume perpelitet.
  Nejse…. Vazhdo me perralla per idiotet.
  Fundia kush te pjerdh ty.

  1. Po po prandaj ngaqe se pjerdh njeri jane cuar rikindesit ose marksistet e rinj te kokaines peshe e sulm ne 4 fronte qe vetem Berisha mos te flase apo te jete lideri opozites. Ora po i afron kryekërrmës dhe kermave si ty qe lepini bythen e nje skizofreni per nje cope buk.

 4. Puntoret e Qim Pekmezit. Do na ngren per revulucion. Çohuni o Çohuni pse nuk coheni ju. Çohuni per bacen sali, se ai ju solli demokracin. thotë:

  Eeeee po afron ora.
  Ja prit sa te vij shtatori.
  E di ca do ju bejm apo jo???
  Ahh kur do vij shtatori.
  Hahahahaha. Ju jeni mjeran. E dini shume mire qe nje mut te madh do beni. Po thjesht mbani veten me gajret.

 5. Se kuptoj se si akoma del dhe flet atje nuk e di cfare malli pin po duket qe qenka madh i mir se je 80 vjec dhe te mban akoma ne kemb si dreq, po ishalla te vjen dhe ty dita sa me shpejte per te paguar per krimet qe ke bere

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.