• |
ide | kryesore

Largime nga Rusia, çmimi i biletave arrin 9 mijë dollarë (VIDEO)

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Rusia po kryen rekrutimet më të mëdha ushtarake që nga Lufta e Dytë Botërore. Vendimi për mobilizim i presidentit Vladimir Putin u përcoll me protesta e arrestime në 38 qytete ruse dhe interesim të madh të qytetarëve për për t’u larguar nga Rusia.


Të frikësuar se mos thirren për të luftuar në Ukrainë, një numër i madh rusësh nxituan të rezervojnë bileta një-drejtimshe për të ikur nga vendi.


Paniku erdhi pas vendimit të presidentit Vladimir Putin për mobilizim të pjesshëm të rezervistëve për luftën në Ukrainë, i pari i Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

In this photo taken from video released by Russian Defense Ministry Press Service, Russian Defense Minister Sergei Shoigu speaks during a meeting in the Russian Defense Ministry office in Moscow, Sept. 21, 2022. (Russian Defense 

300 mijë rekrutë pritet t’i bashkohen ushtrisë ruse. Menjëherë pas vendimit qytetarët nisën të marrin thirrjet, tha një avokat i të drejtave të njeriut. Protestat shpërthyen në 38 qytete ruse ndërsa policia arrestoi rreth 1 mijë e 400 persona.

Çmimet e biletave të fluturimit arritën kulmin. Qytetarët frikësohen se Moska mund të ndalojë fluturimet jashtë vendit.

Të dhënat e platformës Google tregojnë një rritje të kërkimeve për “Aviasales”, faqja më e njohur ruse për rezervimin e biletave të udhëtimit.

“Air Serbia”, kompania e vetme evropiane përveç asaj turke “Turkish Airlines” që kryen udhëtime nga Rusia pavarësisht embargos të vendosur nga Bashkimi Evropian, shiti me shpejtësi biltetat për ditët e ardhshme, ndëra çmimet për fluturime nga Moska në Stamboll, ose Dubai kanë arritur deri në mbi 9 mijë dollarë, për një biletë një-drejtimshe të klasit ekonomik.

“Çdo njeri normal është i shqetësuar. Lufta është e tmerrshme. Është normale të frikësohesh nga lufta dhe vdekja”, tha Sergey, një rus që u largua drejt Beogradit.

Rusët mund të hyjnë në Serbi pa vizë. Beogradi nuk u është bashkuar sanksioneve perëndimore kundër Moskës për të dënuar agresionin rus kundër Ukrainës.

Ndërkohë, më shumë se 100 pasagjerë rusë mbërritën në Stamboll të enjten. Njëri prej tyre tha se vendimi i Kremlinit e shtyu të largohet nga vendi.

“Mobilizimi i pjesshëm është një nga arsyet pse jam këtu. Një vendim i gabuar që mund të shkaktojë probleme për shumë qytetarë rusë”, tha Alexi.

Ai udhëtoi i vetëm me një çantë dore në një fluturim të hershëm të kompanisë Turkish Airlines.

“Jam i shqetësuar. Nuk e besoja se hapi i radhës do të jetë mobizilimi dhe mendoj se jo shumë rusë duan të luftojnë, të mobilizohen dhe të shkojnë në ushtri”, tha ai.

Një qytetar tjetër rus arriti në Turqi me gruan dhe vajzën.

“Mobilizimi ishte i pashmangshëm sepse kishte mungesa në njerëz. Nuk jam i shqetësuar, sepse jam 59 vjeçar ndërsa djali im jeton jashtë vendit”, tha Vasiliy.

Kremlini nuk pranoi të komentonte nëse kufijtë do të mbyllen për ata që i nënshtrohen urdhërit të mobilizimit, ndërsa u kërkoi banorëve të jenë të duruar deri në sqarimin e ligjit.

Ministri rus i Mbrojtjes tha se ushtria po thërret njerëz me përvojë dhe specialistë.

Por ka pak qartësi se kush futet në këto kategori. Personat me aftësi mjekësore duket se janë më të kërkuarit pasi një numër i madh mjekësh në Moskë kanë marrë urdhëra mobilizimi./ VOA


17 Comments

 1. Harruat shpejt Mars 1997 kur Saliu I printe turmave demokrate paqeruajrese dhe OJQ.
  Nje bilet tek AdaAir per ne Itali shkonte 3000 dollars.
  Kemi goxha experience demokrate.

 2. Sa herë socialistët përballen me ndonjë skandal të rëndë korrupsioni dhe papërgjegjësi në qeverisje, natyrisht që zgjojnë dhe zemërim qytetar. Sapo njerëzit vendosin të protestojnë dhe të përballen me socialistët, shfaqet Sali Berisha dhe qytetarët kthehen në shtëpi të dëshpëruar, pasi u duket se i pret një e ardhme më e zezë.

  Sa herë socialistët dështojnë me reforma dhe ngjallin pakënaqësi popullore, shfaqet Sali Berisha si alternativë dhe njerëzit kafshojnë gjuhën.

 3. Po cte mbathur qe bejne ore, nuk i dija kaq trima ruset! Largimi i tyre nga Rusia normalisht e dobeson Rusine, por e shperndan dhe rracen e tyre neper Europe, sidomos shton rracen serbe, keshtu qe nuk eshte edhe aq lajm i mire. Neser pasneser ndonje femije apo nip i tyre mund te arrije te behet deri edhe kryeminister i ndonje shteti europian. Me mire te rrine ne Siberi ,e mos te zbresin prej karpateve, se dynjeve te dikurshme te tyre drejt Ilirise, po ia shohim sherrin akoma dhe sot

  1. aq shume je i fokusuar kunder rusve saqe po te qin usa e nuk po e kupton

   ujku ujku dhe cakalli ben kerdine

   rritu se ke mbet i vogel

   dil pak andej nga bitchute.com

  2. Dauni Autik Arbër Kosova qenka dashuruar me mercenarët ukrainas që kanë bërë masakra në Kosovë bashkë me mercenarët rusë!
   Vaj Medet Milet!
   Idjot funksional CovIdjot!🙈

    1. Nuk ka thënë njeri o Shvejku i Rilindjes por thjesht ka ndodhur o kar me zile i damllosur me Pfizer!
     Shko qiu në bythë me Lgtqb+ e Sorramutave!

   1. E para ti idiot funksional, debato pa ofendime,se mund ta kthej ndryshemse si shume po te duroj,e tkam duru se ke qene personazh interesant,dhe prape mendoj qe sje spiun rus. E dyta ska pas ukrainas ne Kosove, por rus.Ska pas arme ukrainase ne Ks,por arme ruse. Nuk po e mbron Ukraina shtetin fashist serb(qe une e urrej me shpirt), por ruset.E treta,ti ca gjera i di vetem nga konspiracionet e interntit dhe librat, por nuk e di ti qe ne lufterat e serbeve ndaj kroateve,boshnjakeve, i merrnin djemte e Kosoves ushtar dhe i conin ne front,e edhe po shpetuan, i vrisnin vete dhe u thoshin nenave shqiptare,qe eshte vrare ne lufte.Si rrjedhim shqiptaret per moshe ushtrie u detyruan te emigrojne.PRa kjo fale vellezerve te ruseve, e qe tani Zoti po ua kthen ,dhe po detyrohen te ikin sic iknim ne dikur. Keshtu qe mbylle gojen kur me flet per urrjejtjn time ndaj cdo vllaut te serbit, qofte rus qofte kushdotjeter

    1. Ky Arbër Kllufi nuk mbushja fare qenka me kartelë si EDroga që e ka mjekuar Rakacolli tek spitali nr.5.

 4. O kar me zile Autik Kosova ! Pikë se pari Kosova është emërtim serb sepse duhet të ishte DARDANI!
  Nuk ka armë ukrainase o klluf funksional se thjesht fabrikat dhe uzinat e armëve i ka Rusia !
  Por ske çben kur je idjot s’mund të kalosh as pragun e shtëpisë kështu që masturbohu dhe futja një “Slava Ukraina” si kar që je!

  1. Tkam kursy por meqe e dashke ekeshtu, ta kthej ndryshe. O ALFRED CAKO pederi, mos me trego mua se a eshte Kosove apo Dardani, se do i vije koha t’i nderrohet dhe emri. O peder plak matuf qe ske jete dhe merresh ose me konsipracione ose rri ne portale gjithe diten , po ma shton dyshimin qe je ANTISHQIPTAR,pra spiun serb dhe rus bashke, dhe prandaj ke bere propgande kudner vaksinave, qe te vrasesh sa me shume shqiptare. Meqe te duket vetja trim(vetem trim sje ti), pse kete sinqeritet pro rus nuke shfaq edhe ne ekrane, por atje me perdridhesh si kurve qe gjoja je kudner soros e jo kunder shba?Pse pra sbehesh i sinqerte dhe atje.o peder me 2 fytyra. Ti,edhe me shoqerine civile kur ke bere protesta, i ke bojkotu se ke dashur te ishe i pari, por ste pjerdh njeri aty dhe ke ik si qen bir qeni me bisht nder shale. Rri ALFRED ms e kruaj me mua.Dhe nqs ke 1 gram burrni(edhe pse pederast skane burrni) pranoje ose mohoje ketu qe sje Alfred Cako. Po pres pergjigje

   1. Prit bilen e Zheles në vrimë të veshit se ka nevojë truri yt për një çikë shkundje si debil që je!🙈
    Po ik more trutallash mos na hap zorrët e barkut edhe kur skemi pirë me traplleqet e tua te nivelit kozmik!
    Slava Zheleskina!🤣

    1. Pergjigjen ku e ke.As se mohove as pohove,edhe pse e dime te dy kush je ti,por qe ta dine keta te tjeret. Ja di komentuesve kryesore emrat ketu, por askusjt sia kam nxjerr, se eshte gje e lige.TI me detyrove,keshtu qe ta mbash me shendet.Mesim per here tjeter,se kur tjetri te flet me edukate e bile edhe te vlereson e te thote te kam ndjek se je personazh interesant, minimumi mos u bej hajvan e mos ofendo.Por per fat te keq,qenke peng i ruseve,dhe detyrohesh ti mbrosh ata si kamikaz.E nqs shteti(qe fle gjum dhe nuk investigfon),e verteton ate, ti duhet te ishe ne burg. Hajt Alfred naten dhe mos me interfero me,kur te komentoj,se pro rus dhe pro serb dhe anti amerikan sme bejne dot kurre,as 100 milion $, e jo me nje grusht rublash,sic tpaskan bere ty

 5. Shqiptaret akoma paguajn nga mijera euro per te shku ne uk apo usa pa pas lufte fare kshq vetem ne mos tflasim se jemi komplet te dhjere.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.