• |
ide | kryesore

Mbyllet kopshti i Turgut Ozal/ Akuza qeverisë shqiptare

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
turgut ozal

Kopështi privat “Zubeyde Hanim” njoftoi se është detyruar të mbyllë aktivitetin me urdhër të Ministrisë së Arsimit. Përmes një deklarate për mediat, kopshti që është pjesë e shoqërisë “Turgut Ozal”  akuzon drejtpërdrejt institucionet.


“Zubeyde Hanim” vë në pikëpyetje ligjmërinë e këtij vendimi. Në njoftimin nisur prindërve, kopshti me 24 vite aktivitet në Shqipëri theksoi se mbyllja mund të ketë ndodhur nën presione të ndryshme, pa përmendur se nga kush.


Pasi dha një shpjegim të gjatë se Ministria nuk gjeti asnjë shkelje nga veprimtaria e kopshtit, “Turgut Ozal” njoftoi se ka depozituar në Gjykatën Administrative të Shkallës së Parë Tiranë dokumentacionin për anulimin e këtij dhe se kanë vënë në dijeni të gjitha institucionet shqiptare dhe të huaja.

Mbyllja është bërë me arsyetimin e shkeljes së rëndë të licencës. Sipas Ministrisë së Arsimit, godina ku ushtrohej aktiviteti nuk ishte pajisur me autorizimin përkatës nga ministria.

Prapaskena

Shoqëria “Turgut Ozal” financohet nga kleriku filantrop, Fethullah Gylen. Ky i fundit njihet si kundërshtari më i madh i presidentit turk Erdogan dhe jeton në ekzil në SHBA.

Erdogan ka shpallur organizata terroriste fondacionet dhe institucionet e themeluara dhe të drejtuara nga Gylen. Pjesë e kësaj beteje është bërë edhe Shqipëria.

Prej vitesh Turqia kërkon mbylljen e shkollave të Gylen në Shqipëri, madje duke prezantuar në vend rrjetin e shkollave Maarif, që mbështeten nga Erdogan. Ky i fundit dyshohet se qëndron pas shtyrjes së vazhdueshme të hapjes së Xhamisë së Namazgjasë, pasi akuzon se në krye të Komunitetit Mysliman Shqiptar janë mbështetësit e Gylenit.

Deklaratë


22 Comments

  1. Terroristi Gulen dhe organizata e tij FETO, ndodhet nen mbrojtje ne nje kamp-ciflik, te CIA-s, ne Pensilvani/SHBA, ku komshi ka Dalai Lamen, ate tipin tjeter. Si mundet qe nje analfabet/”dijetar” (sipas jush) me vetem 4 klase fillore, te ngrej nje rrjet te tille, te perhapur, ne 120 shtete pa ndihmen e “sundimtareve” global?! Ky eshte ekuivalenti i soros/mason cifut, ne versionin feto/mason kriptomusliman SOROS=FETO. Ne Shqiperi, kampionen boterore; te korrupsionit, krimit, droges, padrejtesise, terroristet FETO jane ne habitatin e tyre natyror, ne shtepine e tyre, Shqiperia, eshte kthyer ne bazen kryesore, te ketyre terroristeve, ne Ballkan. Edvin Kristaqi & banda e tij, jane te kaparosur si nga SOROS ashtu dhe nga FETO, doni shembuj; Ditzi Bushati, ish-minister sorosian & fetoci, KAQ!

 1. te mbyllet cdo kosht, shkolle e universitet qe ka financim islamik. Jan shume te rrezikshme!
  Po kthehet grate me perce ne normalitet rrugeve te Tiranes ku dhe ne Turqi shihen si “dhunim” e diskriminim i femres

  1. Nuk eshte puna se po mbyllet nje kopesht islamik. Por po mbyllet nje kopesht i Gylenit per te hapur nje te Erdoganit. Shqiperia po behet arene luftimesh dhe perplasje interesash mes tyre. Sa me shume i shtrengohet laku sulltan surrelit, aq me shume ky do haje presionin e Erdoganit per te goditur bizneset e Gylenit. Pasojat i hame ne delet qe na duhet te paguajme per dy sulltane (nje te madh ne Ankara dhe nje te vogel ne Surrel) dhe nje matrapaz (sepse gylenisteve as u qethet per fe e per islam, vec per para)

   1. Po inceneratoret a i haruat? Cdo gje behet per te mbyllur aferen me te madhe ku mbytet e tere kupola qeverisese. Shoh qe edhe opozites iu mbyll goja, nuk e di nga se. Spakut i doli boja qe eshte mashe e pushtetit.Therret ne pyetje ( kercenon)Meten e Berishen e nuk leviz as gishtin per gjithshka cpo ndodh me vjedhe e vrasje. Bravo i qofte te gjatit paska qene fort iezgjuar dhe bravo i qofte popullit qe nuk zgjohet nga gjumi

  2. Po ca të hapen dëshmitarët e jehovait që të zene pritë në rrugë të dera pallatit të dera shpise apo shkollat ortodoxe grekë serbë
   Thuaj të forcohet shkolla shqipe e cila ka marrë fund qëkur filluan të jepen licensat per shkollat private.Ato shkatërruan arsimin në Shqipëri. E kuptoj je dhjaku janulles
   Do fitosh bukën e gojës.

  3. Te mbyllet LGBT DHE CDO SHOQATE JO QEVERITARE NE Shqiperi me ne krye Shoqatat e bythqirit Sorros

 2. Nje shkolle e mbyllme turke nje hap drej evropes! ..Jemi evropiane! Zogu o lamashe hapi shkolla amerikane e franceze, e i çonte studentet neper evrope me shpenzimet e shtetit, keta mutr hapin shkolla arabe! Yyyt qene tradhetare.. ju shofte…… jeta!

  1. O kurve ato jane shkollat me elite dhe nuk ka te beje feja fare por ti si prostitute greke ke te drejte te hedhesh helm si gjarperi . Ptuuuuuuuuuuuuuuu ju qifsha rracen grekosllave

  2. Jo nuk jemi Evropiane. JEMI SHQIPTAR DHE JO DROGAXHINJ BYTHQIRA EVROPIAN QE PERDHUNOHEN NGA AFRIKANET DHE ARABET. TE KAM SHKERDHYER EVGROPEN

 3. Po o te qifsha robt e shtepise se Franca dhe Amerika ne 1930 jane e njejta Europe sot ne 2022 , nje Europe e degjenruar dhe e marr fund, qe promovon kurvat dhe rrac perzjerjen.

  O moterqira me komplekse inferioriteti.

  Te shkosh sot drejt europes sic jeni hapur si vaji ne lakra ( nuk dini ku ju qihen vajzat) eshte vevtvrasje

  Duhet mbrojtur identiteti shqiptar, ku qofte Arabizmi e qofte ” europianizmi” jane kunder tij.

 4. Çoja edhe gruan dhe kalamajt erdoganit o pith motre. O ju shkerdhefsha grate patronazhistave, socjalistave, rilindsave, komunistave dhe te vdekmit ne varr

 5. Dhe e vërtetë është që s’duhen as islamike as me preardhje fetare të tjera por problemi është se ki kumandari po shkatërron dhe kopshtet e shkollat laike.

 6. Terroristi Gulen dhe organizata e tij FETO, ndodhet nen mbrojtje ne nje kamp-ciflik, te CIA-s, ne Pensilvani/SHBA, ku komshi ka Dalai Lamen, ate tipin tjeter. Si mundet qe nje analfabet/”dijetar” (sipas jush) me vetem 4 klase fillore, te ngrej nje rrjet te tille, te perhapur, ne 120 shtete pa ndihmen e “sundimtareve” global?! Ky eshte ekuivalenti i soros/mason cifut, ne versionin feto/mason kriptomusliman SOROS=FETO. Ne Shqiperi, kampionen boterore; te korrupsionit, krimit, droges, padrejtesise, terroristet FETO jane ne habitatin e tyre natyror, ne shtepine e tyre, Shqiperia, eshte kthyer ne bazen kryesore, te ketyre terroristeve, ne Ballkan. Edvin Kristaqi & banda e tij, jane te kaparosur si nga SOROS ashtu dhe nga FETO, doni shembuj; Ditzi Bushati, ish-minister sorosian & fetoci, KAQ!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.