• |
ide | kryesore

Pikëpyetjet/ A kanë lidhje patronazhistët me hakerimet e Iranit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një raport i FBI-së amerikane dhe Agjencisë së Sigurisë Kibernetike dhe Infrastrukturës, CISA, zbuloi se hakerat kishin përfituar akses tek databazat e qeverisë shqiptare 14 muaj para sulmit kibernetik të korrikut.


Lexo më tej: FBI dhe CISA zbërthejnë hakerimin: Kishin akses tek qeveria prej 14 muajsh 


Një vrojtim që i ka bërë ish-ministri i Drejtësisë, Eduart Halimi, situatës ngre shumë pikëpyetje.

Halimi thekson se duke bërë një matematikë të thjeshtë, del që hakerat iranianë kanë arritur të kenë akses tek qeveria shqiptare që prej 14 majit 2021. Kjo datë del nëse llogarisim 14 muaj para sulmit të parë kibernetik të 14 korrikut 2022. Sulm që e analizoi FBI-ja dhe CISA-ja amerikane.

14 maji 2021 është rreth një muaj larg 11 prillit 2021. Dita kur Lapsi.al zbuloi skandalin e patronazhistëve. Një listë qindra mijëra njerëzish me të dhënat personale dhe bindjet politike që dispononin zyrat e PS-së.

Edhe pse nuk u hetua kurrë thelbi i çështjes së patronazhistëve, por SPAK vendosi të bastisë portalin Lapsi.al për publikimin e databazës, gjithmonë u aludua përtej dyshimit të arsyeshëm që të dhënat e patronazhistëve u siguruan pikërisht nga E-Albania, projekti i preferuar digjital i Edi Ramës.

Nëse E-albania do të keqpërdorej politikisht nga partia në pushtet deri në patronazhim, ose ndryshe spiunim të qytetarëve në shkelje flagrante të të drejtave të njeriut, konkretisht privacisë, a do ta kishin vështirë hakerat e sponsorizuar nga Irani të rrëmbenin diçka që pothuaj i ishte servirur gati? A do ta kishin të vështirë të futeshin për të grabitur një shtëpi që i ka të gjitha portat e dritaret hapur? ©LAPSI.AL 

Lexo më tej: Shtetit i kanë rënë brekët, prokuroria kërkon që ti’a ngrejë 

Lexo më tej: Gjithçka sheshit, si e rrëzuan hakerat Policinë e Shtetit 

Lexo më tej: Ne do i themi “JO” urdhërit të prokurorisë 


24 Comments

 1. Turruni o kurva patronazhiste se po ju prekin ne dinjitet
  Po , kush e la qe ta gjeni dinjitetin ju o kurvat e partise ?
  Ropt ku ti kini

 2. Nuk ka iranian apo ruse , ka vetem patronazhist mavi . Pastruan gjithçka qe neser behej sebep per ti denuar .

 3. Patronazhistat jane me moterqira se iranjant. Moterqiri gjate eshte me kurve se çdo taleban turk.
  Ju qifsha grate e kalamajt gjithe patronazhistave dhe rilindsave plus komunistave dhe socjalistave.

  1. i gjati ska faj kur copa muti si patronazhistet i lepihen cdo minute, jane plehrat pa dinjitet qe e kane shkaterru kete vend

 4. Shikoni se kjo është një punë e brendshme, “hakerat iranianë” jan thjesht për t’ju hedhur hi syve dhe për të justifikuar lëvizjet kundër Iranit. Gjithçka ishte pregatitur më përpara, kjo u duk nga shpejtësia e boshatisjes së ambasadës.

  Ky është një flamur i rremë i forcave aktuale në pushtet dhe vëndi u përdor si kurban për interesat e qarqeve të caktuara në perëndim.

 5. Me “hakerimet iraniane” te patronazhsiteve marksiste te Rilindjes, miku jon Patatohead Biden do beje nje “Ukraine 2.0” me ne. Jane qitje te largeta keto lojnat po zhurmen do ja degjojme pas 2-3 vitesh ( gjithmone nese vazhdojne te jene ne pushtet marksistet ne USA).

  1. E saktë – majtistët e kane kapur për fyti ShBA.

   Let’s go Brandon! … ( He’s not even Joe btw)

   Fjb … 🙂

 6. Jam i vetem…… Po bej namin me komente. Shkruaj sa per 20 bashk.
  Dua medalje, si byrekxhiu me i madh i lapsit. E dua medaljen nga duart e saliut.

  1. Ik or kari lales, maro sufllaqen e shko ta veje medaljen Fuge LGBT-ja ose Bajromi i presidences (nese nuk ja ka marre Xoni dhe ate atribut):))

 7. Historia me iraniane eshte si ato perrallat me kuçedra . Nuk ka iranian por vetem petronazhist me ne krye kryehorrin dhe kryehajdutin e gjate .

 8. “puna e komisarit ishte ;pja” keshtu dhe “hakerimet” e iranianeve. Neprmjet “hakerimit” do zhduken te gjithe gjurmet e vjedhjeve , abuzimeve dhe pastrimit te parave . Si ka mundesi qe hakeruesit nxorren vetem emaile koti te Gledis persevativ Nanos dhe jo te Ministrave apo politikaneve te perfshire ne afere korrupsioni? Pra “hakeruesi” eshte vete shteti pasi sipas FBI te Spartak tarrallak Ngjeles ato kishin 14 muaj qe pinin kafe rehat ne sistemet tone

 9. Mire cinizmin dhe hipokrizine e palloshit po kush u denua apo u ndeshkua per kete? Asnje
  Po kur nderhyne partonazhistet ? Asnje
  A kane lidhje patronazhistet me iranianet apo jane e njejta gje? Asnje
  Po per leket qe u hodhen lume kush mban pergjgegjesi ? Asnje
  Ne kete vend horrash a ka ndonje njeri qe eshte fajtor , a mban pergjegjesi ndokush ?

 10. Sot duhet te ishte plot me patronazhiste, eshte dita e tyre. Ku mutin po hane mut?
  Te brima e celesit apo te brima e bythes te komandantit?

 11. Nje gje eshte e sakte, koha kur kane pasur akses ne sisteme. Te tjerat jane deklarata joteknike dhe me shume politike. Ajo qe duhet te thoshin keta ekspertet, eshte qe te gjitha materialet ne servera dhe kompjutera Ministrish jane marre gjate 1 viti e ca. Qe kompjuterat e Ministrive jane te kriptuar dhe nuk hapen. Qe ka akoma malware aktive ne sistemet e tjera te shtetit, ne Tatime dhe Dogana dhe Hipoteka dhe Ministri Financash. Pse nuk thane si u thye sistemi TIMS dhe sistemet e tjera te Ministrise se Brendshme? Pse nuk thane a jane thyer sistemet Ministrise se Mbrojtjes? Meqe i sollen keta eksperte dhe u thane beni nje prononcim per media, pse nuk u shprehen per te gjitha llojet e sistemeve te shtetit? Edhe nje pyetje, keta qe gjeten problemin, e zgjidhen ate?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.