• |
ide | kryesore

Protesta për të mos shkuar në luftë, mbi 1,300 të arrestuar në Rusi

Arkiva

Mbi 1300 persona janë arrestuar në Rusi ditën e djeshme pas protestave që shpërthyen në vend kundër mobilizimit. Protestat shpërthyen pas fjalimit të Putinit se rreth 300 mijë rezervistë do të duhet të mobilizoheshin për tu thirrur në luftë në Ukrainë.


Lexo më tej: Opozita ruse bën thirrje për protesta kundër ‘luftës kriminale’ të Putinit


Grupi i pavarur i monitorimit të protestave OVD-Info tha se sipas informacioneve nga 38 qytete ruse, më shumë se 1,311 persona ishin arrestuar deri në orët e vona të mbrëmjes. 502 persona janë arrestuar 502 në Moskë dhe 524 në Shën Petersburg, qyteti i dytë më i populluar i Rusisë. Tubimet janë të paligjshme sipas


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.