• |
ide | kryesore

Analiza e DW: Çfarë dëshiron të arrijë Putini me pseudoreferendumet në Ukrainë

-Instant, Lajme, Planet

Deklaratat e para për synimet u bënë në pranverë, Rusia tani dëshiron të aneksojë urgjentisht territoret e pushtuara të Ukrainës jugore dhe lindore. Votimet e bashkimit do të zhvillohen njëkohësisht në rajonet Donjeck, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhia gjatë ditëve 23-27 shtator. Presidenti rus Vladimir Putin sugjeroi në një fjalim të mërkurën se Moska do t’i njihte rezultatet.


Ashtu si me aneksimin e Krimesë në vitin 2014, Rusia dëshiron të duket e pa përfshirë. Ishin politikanët vendas ukrainas, të emëruar dhe të mbështetur ushtarakisht nga Moska, ata që shpallën të ashtuquajturat “referendume”. Ashtu si në rastin e Krimesë tetë vjet më parë, votimi u afrua në kohë. Më parë ishte përmendur si e mundur data 4 nëntor. Në Ukrainë, referendumet rajonale janë të ndaluara. Nuk do të ketë vëzhgim të pavarur të zgjedhjeve – si në Krime.


Votim nën shoqërimin e policisë

Kaq sa për paralelet – por ato që mbizotërojnë janë dallimet. Donjecku dhe Luhansku janë republika separatiste që kanë qenë de facto nën kontrollin rus që nga viti 2014 dhe janë njohur si shtete të pavarura nga Putini pak para pushtimit të shkurtit. Rajonet e Khersonit dhe Zaporizhisë, nga ana tjetër, u pushtuan pothuajse tërësisht ose pjesërisht nga Rusia vetëm në fillim të pushtimit. Luftimet vazhdojnë edhe sot në këto katër rajone. Një pseudoreferendum ishte planifikuar gjithashtu në zonat në lindje të Kharkiv, të pushtuara deri pak ditë më parë. Suksesi i kundërsulmimit të Ukrainës me sa duket e parandaloi këtë.

Sipas mediave ruse, në këto vota do të kishte dallime rajonale. Në Donjeck dhe Luhansk, në tryezë është vetëm një pyetje: bashkimi me Federatën Ruse “po” ose “jo”. Në Kherson dhe Zaporizhia duhen bërë tre pyetje, të cilave mund t’u përgjigjemi vetëm me “po” ose “jo” së bashku: Braktiseni Ukrainën, krijoni një shtet të pavarur dhe bashkohuni me Rusinë. Votimi do të bëhet gjithashtu në vetë Rusinë, ku qindra mijëra ukrainas janë strehuar që nga viti 2014. Një numër i madh prej tyre, disa milionë, megjithatë janë strehuar në rajonet e Ukrainës të kontrolluara nga Kievi.

Votim elektronik nuk ofrohet. Në rajonin e Zaporizhias, ekipet e lëvizshme zgjedhore të shoqëruara nga policia duhet të shkojnë derë më derë, tha të martën shefi i administratës së emëruar nga Rusia, Yevgeny Balitsky në një intervistë me transmetuesin publik rus Rossiya-24.

Qëllimet e Rusisë për pseudoreferendumet

Pasi të zyrtarizohet bashkimi, luftëtarët e Donjeckut dhe Luhanskut duhet të integrohen në ushtrinë ruse. Plani i Moskës është i ndryshëm për Kherson-in dhe Zaporizhian: atje dëshiron të rekrutojë vullnetarë. Bashkimi me territoret e reja do t’i jepte Rusisë mundësinë për të përdorur “të gjitha forcat e saj vetëmbrojtëse”, shkroi ish-presidenti Dmitri Medvedev në kanalin e tij në Telegram. Shumë vëzhgues e interpretuan këtë si një kërcënim me armë bërthamore. Megjithatë, këtë verë ndodhi një sulm ukrainas në një aeroport ushtarak rus në Krimenë e aneksuar, pa shkaktuar një reagim të menjëhershëm nga Rusia.

Politologu rus Dmitry Oreschkin beson në një intervistë për DW se plani fillestar i Rusisë për një votim në dukje të rregullt është hedhur poshtë. Sipas tij, ky votim “gjatë luftës, kur ka ikur gati gjysma e popullsisë”, nuk është serioz.

Sondazhi 2019: Nuk ka shumicë në Donbas për bashkim

Nuk ka të dhëna të besueshme për atmosferën aktuale në rajonet e pushtuara nga Rusia të Ukrainës. Në një sondazh të porositur nga Qendra për Studime të Evropës Lindore dhe Botërore (ZOiS) në Berlin, më pak se gjysma e banorëve të rajoneve separatiste të Donjeckut dhe Luhanskut votuan në vitin 2019 në favor të një lidhjeje me Rusinë – rreth 45 për qind në total. Mbështetësit e një statuti të autonomisë janë afërsisht 27 përqind. Në atë kohë, 54 për qind e të pyeturve në këto dy rajone kërkuan kthimin te Ukraina. /DW/


13 Comments

 1. pse pseudoreferendume?

  sa vende po hyjne ne Nato pa referendume fare

  finlanda e suedia ben referendume?

  jo cdo gje qe ben putini eshte e keqe

  edhe demonizimi e ka nje kufi o globaliste te ndritur

 2. keni ngel manipulus si hitleri e gjermane shkerdhata

  Gleiwitz incident

  Incidenti i Gleiwitz (gjermanisht: Überfall auf den Sender Gleiwitz; polonisht: Prowokacja gliwicka) ishte një sulm i rremë me flamur në stacionin radiofonik Sender Gleiwitz në Gleiwitz (atëherë Gjermani dhe tani Gliwice, Poloni) i inskenuar nga Gjermania naziste në natën e gushtit 1939. Së bashku me rreth dy duzina incidente të ngjashme, sulmi u krijua nga Gjermania si një rast për të justifikuar pushtimin e Polonisë. Përpara pushtimit, Adolf Hitleri dha një adresë radiofonike duke dënuar aktet dhe duke njoftuar planet gjermane për të sulmuar Poloninë, e cila filloi mëngjesin tjetër.[1][2] Pavarësisht se qeveria gjermane e përdori sulmin si justifikim për të shkuar në luftë me Poloninë, sulmuesit e Gleiwitz-it nuk ishin polakë, por ishin oficerë gjermanë SS të veshur me uniforma polake.

 3. The Gleiwitz incident (German: Überfall auf den Sender Gleiwitz; Polish: Prowokacja gliwicka) was a false flag attack on the radio station Sender Gleiwitz in Gleiwitz (then Germany and now Gliwice, Poland) staged by Nazi Germany on the night of 31 August 1939. Along with some two dozen similar incidents, the attack was manufactured by Germany as a casus belli to justify the invasion of Poland. Prior to the invasion, Adolf Hitler gave a radio address condemning the acts and announcing German plans to attack Poland, which began the next morning.[1][2] Despite the German government using the attack as a justification to go to war with Poland, the Gleiwitz assailants were not Polish but were German SS officers wearing Polish uniforms.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.