• |
ide | kryesore

Shtëpia e shqiptarit, e Erdoganit e zotit apo e djallit?

-Instant, 1, Ide
jo

Edi Rama ka humbur sot një mundësi për të predikuar se edhe kur e shkel ligjin, këtë e bën për qëllime të mira. Ministrja e arsimit dhe më pas ai vetë kanë servirur një sërë alibish, për të justifikuar ligjshmërinë e mbylljes së shkollave të rrjetit Gylen në vend.


Ndonëse pretendimet e tyre për shitje godinash apo zhvendosje të institucioneve arsimore në adresa të tjera janë hedhur të gjitha poshtë nga pala e prekur, ky cic-mici me vogëlsira administrative nuk ka pikë vlere për diskutim. Të gjithë në këtë vend e dinë se qeveria shqiptare po zbaton një urdhër të autokratit turk, “vëllait” Rexhep Taip Erdogan.


Lexo me tej:

Rama si vasal i Erdoganit, godet shkollat e gylenistëve në Shqipëri

Me radhë, njëri pas tjetrit, ministrat e brendshëm dhe të jashtëm të Ankarasë nuk kanë lënë një vizitë zyrtare në Tiranë pa kërkuar mbylljen e shkollave turke dhe ekstradimin e aktivistëve të lëvizjes gyleniste që ushtrojnë aktivitetin e tyre këtu.

Por, kohët e fundit presioni është shtuar mjaft. Në janar të vitit 2021, kur mediat e regjimit në Tiranë i binin daulleve të pritjes madhështore që presidenti turk po i bënte Ramës, pas kësaj feste në oborrin e pallatit të sulltanit, fshihej shkëputja e Shqipërisë nga linja e qëndrimeve perendimore për gylenistët dhe rolin e tyre në grushtin e shtetit në Turqi. “Ne bashkë me autoritetet shqiptare dakordësohemi që organizata terroriste e FETO-s përbën një kërcënim për të dy vendet”, tha Erdogan duke folur përkrah Ramës, i cili as nuk pipëtiu për ta kundërshtuar këtë tezë.

Fiks një vit më pas, kur i ktheu vizitën në Tiranë, për të inaguruar xhaminë e Et’hem beut, duke folur përpara parlamentit shqiptar, autokrati turk e rriti dozën e kërcënimeve. Ai e tha hapur se spastrimi i gylenistëve në arsim, shëndetësi dhë në komunitetin musliman është parakusht për vazhdimin e partneritetit strategjik që ata nënshkruan në 2013 (video ketu poshte).

 

Duke folur edhe në emër të Ramës, në krah të tij, Erdogan e ka sanksionuar se dy shtetet kanë qëndrim të njëjtë dhe i etiketojnë si terrorristë ndjekësit e fetullah Gylenit.

Kryeministri ynë nuk e nxori këmbën nga rrethi. Ai e miratoi këtë qëndrim ashtu sikurse kanë bërë të gjithë anëtarët e qeverisë së tij, me përjashtim të Ditmir Bushatit, që në vitin 2018 ia ktheu publikisht kërkesën homologut të vet turk Çavushoglu. Që prej asaj kohe ministrat tanë nuk kanë, as zë, as guxim, që kur gjenden përpara absurditeteve të tilla, të reshtohen përkrah SHBA-ve, BE-së dhe vendeve të tjera të perëndimit, që nuk i besojnë përrallave të regjimit turk për grushtin e shtetit të organizuar nga gylenistët, mandje i japin atyre strehim, kundër një autokrati që i persekuton dhe burgos.

Pra, linja zyrtare e rilindjes në pushtet e konsideron FETO-n një organizatë terroriste dhe është e bindur, njësoj si militantët më trushplarë të Erdoganit, se ata qëndrojnë pas grushtit të shtetit duke e përligjur përndjekjen e tyre.

Vetë Rama gjatë një interviste me Ilva Taren, e ka pranuar këtë version dhe ka pohuar se shteti shqiptar i mban këta elementë të rrezikshëm nën vëzhgim. 

Turqia insiston: Tirana duhet të dorëzojë qindra gylenistë

Po atëherë, kur pranon se gylenistët janë terroristë, kur nuk e kundërshton Erdoganin që i thotë në sy, se të dy vendet i shohin ata si kërcënim, ç’kuptim ka kjo estrada me mbylljen e shkollave për ndryshim adrese? Kush e beson për këtë? Pse duhet që Rama të gënjeje kaq trashë?

Analiza/ Ku po e çon vendin lidhja okulte Rama- Erdogan?

Duke e ditur se kjo fabul nuk kapërdihet ai mund të përdorte arsyen shtetërore dhe një interes më të madh, për të përligjur këtë mëkat dhe shkelje ligji. Ai mund të justifikohej duke thënë se ky që çmimi që shqiptarët duhej ti paguanin raisit turk, për rindërtimin e pallateve të shembura nga tërmeti, për vaksinat, apo për dronët. Për aq sa mund të justifikohet krimi i lënies së fëmijëve pa klasa, në mes të shtatorit, ai mund të arsyetohej me ruajtjen e dhimbshme të një partneri strategjik që i është gjendur gjithmonë shqiptarëve.

Por, alibia e tij qe e neveritshme dhe banale, sepse ajo yshtej vetëm nga intersi meskin personal. Kur i duhet për vete, të presë muxhahedinët apo afganët që i’a kërkojnë amerikanët, Edi Rama propogandon se “shtëpia e shqiptarit është e mikut dhe e zotit”. Ndërsa kur “vëllau” i impon të ekstradojë ata që kërcënohen nga dënimi me vdekje, apo të përzërë mësuesit që kanë edukuar breza të tërë shqiptarësh, ai e trajton atë si folenë e djallit dhe të Erdoganit. Prandaj, ndryshe nga gjithë vendet e botës së lirë ne jemi shndërruar në tokë persekutimi për ata që i konsiderojmë “terrorristët e FETO-s”.

©Lapsi.al


25 Comments

 1. Duke pare emigracionin masiv te rinise dhe eminences gri ky vend nuk do jete me i Shqiptareve.

  Pa llogaritur qe e mbylli shkollen disa jave pas fillimit te vitit te ri arsimor pa patur meshire per ato nxenes Shqiptar qe tani do enden lart e posht te gjejne nje shkolle tjeter dhe ku do e ken mjaft te veshtire..

  Bushat ky territor nese vellai i Vucic dhe kelyshi i Erdogan do jete gjate ne pushtet do jete nje province e Anadollit ku do lejohen exibicionet ekstravagante te liderit megalloman injorant pseudoartist dhe sharlatan

  1. Mund te na renditesh sa organizata terroriste, si puna e organizates terroriste FETO, jane krijuar, financohen dhe mbrohen nga SHBA & BE. Terroristet e FETO-s, ne grushtin e shtetit te sponsorizuar nga SHBA & BE, me 15 Korrik 2016, vrane 251 dhe gjymtuan 2534 civile, me aeroplane f16, helikopter dhe tanke, keto te dokumentuara ne mijera fakte filmike dhe me listen emrore te viktimave, ke te besojme varret e viktimave apo “demokracite” qe organizuan dhe mbeshteten grushtin e shteti, te besojme mijera te gjymtuarit apo fjalet e terroristit Gulen, qe ben be e rrufe se s’ka gisht ne kete pune?! Mos e verboni gjykimin nga urejtja se humbni besueshmerine. Per informim: Osman Kavalla, ne Turqi, eshte homologu i Andi Dobrushen ketu, nuk eshte “filantrop” eshte kreu i SOROS atje, ndodhet ne burg per pjesemarrje dhe organizim grushti shteti, KAQ!

   1. @POPULLI. 22:44

    Cfare pune kemi ne se cfare ndodh me luften e brendshme mes sektit te Erdoganit dhe sektit te Gylenit?
    Na del e tepron sekti sorosist RamaVeliaj.

    Pse duhen penalizuar dhe demtuar ekonomikisht shqiptaret?

 2. YMER GELBAZA KELLIRA DO JA FUS KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER LOKALIT KU DO TE MARTOHET ZENI I BABIT KE ARMINA MEVLANIN -ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMER GELBAZA KELLIREN I CIL BREDHE SI ZAGAR I MJERUAR SHQELMUAR POSHTERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUALISHT thotë:

  POLICIA KA AREESTUAR YMER GELBAZA KELLIRA SHE FRROK CUPIN,ZAGARET E TREDHUR NGA KOQET U ARRESTUAN SI DO TE SHKONIN TE LOKOLI KU DI TE MARTOHET ZENI I BABIT ME ARMINA MEVLANIN

  1. Është bërë shtëpia e djallit Rama por dhe e djallit Erdogan neotomanit që pak nga pak me ndihmën e djallit Rama po e sjell këtë vend në një vilajet otoman.

 3. Shtëpia e shqiptarit eshte e mikut dhe e Zotit dhe kjo eshte apsolute , eshte postulat mijeravjeçar .
  Por nese bene pronar djallin ( i gjati ine) , athere kjo shtepi kthehet edhe ne shtepi publike .

 4. Ve bari ujkun dhe pastaj prit te vije kopeja ne stan . Ne nuk kemi vene ujkun por me keq akoma çakallin 2 metra te gjate .

 5. Pronlemi eshte kur do largohet ky langaraq 202 cm qe te shpetojme te gjithe ???????
  Duhet revolucion se ndryshe as do na ngrefet es nuk kemi pare gje akoma .

  1. I paemër 23/09/2022 te 21:13 – kush do ta beje revolucionin? Ti qe fshihesh si anonim pas nje kompjuteri apo plaku Berisha qe i pikon shura ne pantallona. Revolucionin e bejne vetem komunistet. Familja Bushati ka histori per kete pune. Vete Andi eshte ndryshe – kakaris gjithe diten por nuk ka fix I’m te dali ne teren te udheheq revolucionin.

   1. Shpellkaret e cecenet presin salih metaj qe tju bejne revolucionin demokratik te tetorit,keta spiune agjente serbe presin nga ju o shpellkare por ju luftoni neper fcb e cepa pallatesh

 6. globalistet zgjedhin nje piktor ketu psikopat
  dhe nje aktor cifut shkerdhat ne ukraine dhe po sundojne boten

 7. Mund te na renditesh sa organizata terroriste, si puna e organizates terroriste FETO, jane krijuar, financohen dhe mbrohen nga SHBA & BE. Terroristet e FETO-s, ne grushtin e shtetit te sponsorizuar nga SHBA & BE, me 15 Korrik 2016, vrane 251 dhe gjymtuan 2534 civile, me aeroplane f16, helikopter dhe tanke, keto te dokumentuara ne mijera fakte filmike dhe me listen emrore te viktimave, ke te besojme varret e viktimave apo “demokracite” qe organizuan dhe mbeshteten grushtin e shteti, te besojme mijera te gjymtuarit apo fjalet e terroristit Gulen, qe ben be e rrufe se s’ka gisht ne kete pune?! Mos e verboni gjykimin nga urejtja se humbni besueshmerine. Per informim: Osman Kavalla, ne Turqi, eshte homologu i Andi Dobrushen ketu, nuk eshte “filantrop” eshte kreu i SOROS atje, ndodhet ne burg per pjesemarrje dhe organizim grushti shteti, KAQ!

 8. Prandaj thuhet qe gjuha shqipe eshjte nje bashkim konglomerat i te gjithe popujve qe kalonin neper territitorin e mushkonjave dhe mocaleve.
  Ndac ta mbylli e ndac ta hapi askush nuk na ka pyetur e pse tani?
  Bushat po tall bythen me duket e cdo benj Zisi i gjore qe nuk mban dot as samarin e tij?
  A ka ndonje thes me grure apo me patate se ato na duhen .

 9. Kjo e keqe Shqipërisë ka nisur t’i vijë në 2008, sot Berisha të bërtasë si të dojë, Berisha nuk bind më njeri, sepse nëse ka një përgjegjës për atë që Rama demonstron sot, është Berisha. Ramën me këtë pushtetet e ka prodhuar Berisha me ndryshimet kushtetuese të 2008”

 10. ANDI BUSHATI E TALL YMER GELBAZA KELLIREN -I KUJTON YMERIT SE NESER ZENI E MARTON ARMINA MEVLANIN ,KURSE YMER GELBAZA KELLIRA DHE FRROK CUPI SHKOJNE E MASTUBOJN AFER LOKALIT KU BEHET DARSMA hahah hahaa thotë:

  YMER IK KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

 11. Nga viti 2005 deri në vitin 2009, Sali Berisha angazhoi të gjithë strukturat e nevojshme shtetërore për të privatizuar dhe kaluar në duart e familjarëve të tij pronën shtetërore ish Klubi Partizani.

  -I vetmi zyrtar që doli kundër makinerisë së Sali Berishës ishte Gjenerali Vladimir Qirjazi, i cili u kërcënua, shantazhua, transferua dhe më pas u ndëshkua me shkarkim.

 12. ANDI BUSHATI E TALL KEQ ZAGARIN E MJERUAR SHQELMUAR POSHTERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUALISHT YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH TAO PALLES CAR BOLES BOLINO FRROK CUPIT DHE EDI RAMES

 13. Ramuthi ky katran me boje,
  4 rrocka i ka marre ne goje,

  Te paren te atij Krajlit te Serbise,
  Te dyten vete Sulltanit te Turqise,
  Te treten Micotaq grekut gagarrel,
  ..e te 4- njonit atje prane ne Surrel!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.