• |
ide | kryesore

Hong Kongu heq karantinën e udhëtimeve pas mbi dy vjetësh

-Instant, Arkiva, Planet
hong kongu

Hong Kongu ka njoftuar përfundimin e karantinës zyrtare për udhëtarët ndërkombëtarë. Vendimi vjen pas më shumë se dy vjet e gjysëm kontrollesh të rrepta pandemike.


Sipas rregullave të reja që do të hyjnë në fuqi nga 26 shtatori, udhëtarëve që vijnë në Hong Kongu do t’u kërkohet t’i nënshtrohen tre ditëve të vetë-monitorimit pas mbërritjes. Qeveria e Hong Kongut është përballur me presion të konsiderueshëm nga komuniteti i saj i biznesit. Gjithashtu nga disa zyrtarë të shëndetit publik për të lehtësuar kufizimet në mes të një ekonomie të lëkundur, një daljeje të huajsh dhe shqetësimeve se qendra financiare, e njohur dikur si “Qyteti Botëror i Azisë”, po lihej pas si pjesa tjetër e botës u largua nga pandemia.


Shefi Ekzekutiv i Hong Kongut, John Lee, tha në një konferencë për shtyp të premten se numri i infeksioneve të qytetit është stabilizuar. Kjo mundësoi heqjen e karantinës.

“Ne shpresojmë të japim hapësirën maksimale për të rilidhur Hong Kongun dhe për të rigjallëruar ekonominë tonë,” tha Lee. Udhëtarët që vijnë do të jenë në gjendje të bëjnë tre ditët e tyre të vetë-monitorimit në shtëpi. Ose, në një vend të zgjedhjes së tyre. Gjatë kësaj kohe ata do të mund të dalin jashtë. Por, do të jenë të kufizuar nga disa vende.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.