• |
ide | kryesore

Lukashenko: Mobilizimi ushtarak po ndodh në Rusi, jo këtu

-Instant, Arkiva, Planet
lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka thënë se nuk po planifikon të mobilizojë rezervistët e tij. Deklarata e tij erdhi pasi Vladimir Putin tha se 300,000 rezervistë rusë do të dërgoheshin në Ukrainë, sipas skynews.


“Mobilizimi po ndodh në Rusi, nuk do të ketë mobilizim këtu”, tha Lukashenko.


Rusia është mbështetësi kryesor i Bjellorusisë dhe fqinjët janë pjesë e një “bashkimi” pa kufij. Bjellorusia kufizohet me Ukrainën veriore dhe ka shërbyer si një stacion për trupat, raketat dhe avionët rusë.

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një mobilizim të pjesshëm për të përforcuar trupat e tij në Ukrainë. Reagimi erdhi pas pengesave të mëdha luftarake këtë muaj. Në një fjalim drejtuar kombit, ai tha se Rusia kërcënohej drejtpërdrejt me “shpërbërje” nga fuqitë perëndimore që mbështesin qeverinë e Kievit. Putin gjithashtu paralajmëroi NATO-n se Rusia e armatosur me armë bërthamore mund të përdorë çdo armë të saj kundër atij që e quajti “shantazh bërthamor” perëndimor.

Mesazhi i tij erdhi një ditë pasi udhëheqësit e instaluar nga Rusia në katër rajone të Ukrainës lindore dhe jugore njoftuan planet për të ashtuquajturat referendume – duke filluar nga kjo javë – për bashkimin me Rusinë. Krimea u aneksua nga Rusia pas një lëvizjeje të tillë në vitin 2014.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.