• |
ide | kryesore

Mbyllja e kolegjit turk, reagon kryeministri Rama

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
edi, rama, martinaj, zhdukja, policia, kolegjit turk

Pas mbylljes së Shkollës ‘Mehmet Akif’ me urdhër qeverie, reagoi Edi Rama.


Ky i fundit justifikoi vendimin me reagimin në Twitter. Kryeministri shkruan se shkolla është mbyllur për shkak se ka ndryshuar godinën pa njoftuar.


Rama thotë se nuk është e vërtetë që shkolla është mbyllur pas urdhrit të Erdogan.

Reagimi i plote i kryeministrit Rama: 

Përdorimi i fëmijëve pastaj për të fshehur fajin karshi ligjit, prindërve dhe vetë nxënësve, duke luajtur rolin e viktimës së qeverisë, kur në fakt je verifikuar jo një po dy herë në shkelje, tregon ndërgjegje të ulët në raport me misionin e lartë të një vatre edukimi.

Të shesësh godinën ku ke lejen e aktivitetit shkollor dhe të hapësh aktivitetin diku tjetër, pa marrë lejen sipas ligjit, pa plotësuar kriteret e pa përmbushur standartet e kërkuara ligjërisht, është një shkelje për të cilën ligji parashikon heqjen e liçencës.

Pas çdo vendimi kërkohet një qëllim tjetër nga i vërteti. Dhe bombardohet publiku me lajme të rreme e me teori konspiracioni! S’ka asgjë të tillë. Dhe asnjë qëllim tjetër përveç zbatimit të barabartë të ligjit në rastin e heqjes së një liçence shkolle si plot të tjera më parë.

Lexo më tej: Mbyllet kopshti i Turgut Ozal/ Akuza qeverisë shqiptare 

Lexo më tej: Vendimi për mbylljen e kolegjit dhe kopshtit/ Reagimi: Do t’i shkojmë deri në fund rrugës ligjore


22 Comments

 1. Mendoja se ti je i pa cipe . Tani jam i sigurt qe ti nuk ke pas ndonjehere cipe .
  Shkollat jane ku therret qameti dhe ti mbyll nje shkoll elit thjesht per tei nere qejfin erdomutit .

 2. Une tashme te njeh , me vjen keq per ata qe akoma nuk te njohin dhe nuk po e kuptojne se nga çmall je krijuar .
  Je nje krijese e peshtire dhe pa shtylle kurrizore . Tani lajmeroi patronazhistet se u be vone o plehre njeri .

  1. Po ku ishte per 8 vjet me radhe ky palikari qe u kujtua tani apo ,rri e rri dhe ha ndonje mut
   Nuk behet shteti per ti zgjidh hallet mikut o palikari, shteti ka rregulla cdo here jo kur do ti jane ne rrugull ,kur te ngrefet ty prishja,mbyllja shkaterroja pasuri dhe biznesin kuj te duash.
   Ky popull eshtw si Nastradini ,large nga bytha ime por kur ti vij ne byth do bertas ta degjoj vuccici😂😂😂

 3. Ti je aq kryeminister sa mund te jete nje gomar profesor .
  Edhe ato dy shkolla qe i kemi te sakta po i mbyll .
  Une mendoj se kjo nuk eshte per ti bere qejfin erdoganit por per ta çuar antishqiptarizmin tend deri ne fund .
  Fal det , shet trojet e kosoves , shet butrintin , mbyll shkolla cilesore , largove gjithe rinine , varferove shtresen e mesme dhe pothuajse gjithe popullaten , vodhe sa deshe , tani me thuaj ti a ja ka bere nje pushtues kete gje ketij vendi ne me shume se 3000 vite?

 4. Ketij nuk i duhen te mençurit dhe te diturit por inorantet dhe kriminelet .
  Koha po e verteton me se miri .

 5. Per nje here te vetme, zoti KM, na thuaj te verteten. Largimi i gylinisteve dhe mbyllja e institucioneve arsimore turke eshte kerkese e Erdoganit, i cili pret keto qendrime, madje edhe me shume, qe te vije te peruroje ne Tirane xhamine e Namazgjase, me e madhja ne vend dhe financim i islamisteve te Erdoganit.

  Thuaj qe nuk ke nga ja mban dhe kaq…

 6. Nuk i ke lene gje Enverit Barba Pilos e Kristaqit.
  Ata ju versulen Kishave e Xhamive e ti shume here
  me keq se ata je i vetmi kryeminister ne Europe
  qe i je versulur teatrove e shkollave.Farre e keqe.

 7. Ti nuk mbylle shkollen ti vrave dhjetra familje shqiptare qe shkolloheshin apo prinder qe conin femijet ne cerdhe dhe kopsh dhe kish nga ajo shkolle siguri te madhe per femijet e tyre.Po ti ske faj se mbi veten tende ti sve asnje njeri.Gojet e liga thone se ti ke kerkuar azil politik ne turqi,pasi te biesh nga froni dhe tmerohesh se cmunde te te gjeje nga masakrat qe ju ke bere shqiptareve,vjedhjet dhe korrupsionin e tmerrshem qe ke bere,tmerrohesh nga drejtesia qe po vjen,por orgodan te kish vene disa kushte,per te pranuar azilin tend.Mbyllja e shkolles ishte nje nder ato kushte.Pse se thua qe ta kish vene orgodani si kushte per azilin tend.T rama sje njeri i lire ti ti tmerrohesh edhe ne gjume nga endrat qe te dalin dhe te masakrojne.Ti je i varur nga krimi dhe agjenturat e huaja.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.