• |
ide | kryesore

Protestat kundër mobilizimit ushtarak në Rusi, mijëra të arrestuar

-Instant, Lajme, Planet

Pasi presidenti rus Vladimir Putin njoftoi mobilizim të pjesshëm të qytetarëve për pushtimin e tij në Ukrainë, të paktën 1,300 njerëz u arrestuan në të gjithë Rusinë të mërkurën për pjesëmarrje në protestat mbarëkombëtare kundër luftës.


Pamjet e publikuara tregojnë policinë duke goditur demonstruesit në qytete të shumta. Ndërsa disa protestues në qendër të Moskës u arrestuan nga policia.


Policia arrestoi protestuesit në 38 qytete në Rusi të mërkurën, sipas shifrave të publikuara pak pas mesnate nga grupi i pavarur i monitorimit OVD-Info. Zëdhënësja e grupit Maria Kuznetsova i tha CNN se të paktën katër stacione policore në Moskë, disa nga protestuesit e arrestuar nga policia e trazirave po dërgoheshin drejtpërdrejt në ushtrinë ruse.

Nga më shumë se 1,300 personat e arrestuar në mbarë vendin, më shumë se 500 ishin në Moskë dhe më shumë se 520 në Shën Petersburg, sipas OVD-Info.


3 Comments

  1. Njer loj shahu???????qe ka dal ne sken globale nga grupe interesi por qe sado dhe sido te fshehet kjo ka per te qen nje shahmat rrenues kunder atyre qe e kurdisen dhe e mbajn ne funksion se 7.5 miliard banor te tokes nuk han bar.

    1. Bota te dorzuar tek e keqa ne kulmin e te keqes DHE MENDOJN TE SHPETOJN PREJ SAJ thotë:

      Sot plus ralitetit te fsheht qe eshte deshtues dhe raliteti hapet nje deshtim i sigurt pehen pyetje a do ti helli ar met e shkatrrimit ne mas pergjigje pAdrejtesija ka antivlerat ne shivllimin e vet pasiguri vlerat hArroni.diskutojn kohen per kaq apo aq minuta vonohet dhe ne pregatitemi.koha ska me vler ndersa qellimi konkurenca njeh vetem goditjen fatale qe e ndal ose vlerat bindja dhe mirkuptimi qe i ndalon diskutojn demet .kush kenaqet me shkatrrimin e tjetrit Apo i sherben vet shkatrrimi do ti kthehet atije ee kunderta esht dobi.lideerit jan ne depresion ilaci sherues vetem ZOTI SEPSE NGA AI ERDHEM DHE ATI DO TI KTHEHEMI UDHEZIMI TIJE SEPSE KA QARTESI GJALLERI SIGURI PAQE ZGJLLJE SHPRES SHPETIM

  2. Duhet ta din pjestaret e se keqes ne kete bot qe aq shum dem i kan sjellur gjinis njerzore.se gjithcka ka nje kufi.ne arritjen e qellimeve.tuaja kufiri hyjnor ne udhezim perpara…..ALLAHUT GJITHCKA KA NJI MASE….DESHIRAT JAN TUAJAT RALITETI NE DOREN E TON( ALLAHUT ).NE KRIJIM GJITHCKA ESHTE KRIJUAR ME MAS. KENI DY RRUG OSE TE PRITNI VETPASTRIM HYJNOR DHE NJERZOR OSE TE VETPASTROHENI .JAM I BINDUR DHE BETOHEM NE AT QE KA NE DOREN E TIJE SHPIRTIN TIM DHE TUAJIN .JU ME PADREJTESI NUK TRIUMFONI DHE AS SHPETONI .SEPSE E MIRA DHE E KEQA .JAN KRIJIM SI SPROV PER NE NUK ZHDUKEN DERI NE KJAMET POR.HER NGRIHET NJERA DHE HER NGRIHET TJETRA.DHE PER CDO NGRITJE DHE ZBRITJE KA PERGJEGJSI EPASUESIT E TE KEQES NDESHKOHEN SIPAS SHKALLES SE VEPRIMIT DHE TE MIRES SHPERBLEHEN NE MES TE DYJAVE KA NJE PAUZ MUNDESI PENDIMI DHE NDRYSHIMI..NESE NGRIHET E KEQA DERI TE KUFIRI CAKTUAR.DO THOT CDO E MIR MATERIALE QE NE BURIM I SHERBEN ZGJILLJEVE IKEN NGA DUART E NJERZVE.JU KU DO SHKONI CFAR PERGJIGJE DO I JEPNI NJERVE NDERKOHE QE PADREJTESIJA JUAJ ME FAKTE PLOTSOJ KUPTIMET KU KENI SHANCIN TE FUTENI NE TOK APO QELL.KJO ESHT ME E THJESHTA.PA DHOGARIT MREKULLIT E TE MADHIT ZOT KUNDER JUSH.ESHTE NE DOBIN TUAJ JETES .LUMTURIS SHPETIMIT QE TJA VERNI GISHTIN KOKES DHE DHOGARISNI VEPRAT TUAJA PERPARA SE TJUA LLOGARISIN I MADHI ZOT DHE NJERZIT SE PASTAJ DO JET SHUM VON ASGJE E KEQE NUK ESHTE E NE VOJESHME PER NJERZIT NE KETE BOTE TE NXITET DHE AS VEPROHET PERDERI SA I MADHI ZOT KA KRIJUAR DHE UDHEZUAR VETEM PER TE MIREN DHE PADREJTESIN .JA KA NDAL VETES DHE JUA NDALOJ DHE NJERZVE KU MENDONI SE JU BENI PADREJTESI TJERVE DONI VETEN DHE SDONI TU BEJN KUSH PADREJTESI DHE SI MENDONI TI SHPETONI CMIMIT TE PADREJTESIS NDERSA RRUGET I KENI TE MBYLLURA NE TOK DHE QELL KUR ZOTI TU SJELL CAKTIM PER JU SI MENDONI TE ZHDUKNI JETEN NDERSA JETA ESHTE SPROV DHE E DUAN TE GJITH SI DHE JUVE.SI MENDONI TU BENI TJEREVE ATE QE SDESHIRONI TJAU BEJNE DIKUSH JUVE..SSA GUXIMTAR JENI QE DUKE BERE PADREJTESI TJEREVE NGARKONI VETEN ME MEKATE NDESHKIM NDERSA KY NDESHKIM NE FAKT SJU PELQEN .POR SMUND TI CMANGENI NDRYSHE VECSE ME PENDIM NDRYSHIM HAK DOBI.PENDOHUNI O NJEREZ SHFRYTEZONI KET RAST MADHESHTORE SIC SHFRYTEZUAT RASTIN NE PADREJTESI BEHUNI TE DOBISHEM PER NJERZIT SE ZOTI FAL SHUM ESHTE MESHIRUES EDHE NJERZIT PER HIR TE ARDHMES BEHEN MESHIRUES TE SE KALUARES TOLERANT MIRKUPTUES.UROJ TE ME KUPTONI MBASI NDRYSHIMI PER DOBI KA ME TE MADHE DOBIN SE DEMIN PER TE GJITH.E KUNDERTA E KESAJ QE NDOLLENI SEPSE DOBI I DUAM TE GJTH RESPEKT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *