• |
ide | kryesore

SHBA: Forcat ruse kanë dëbuar me forcë 1.6 milionë ukrainas

-Instant, Lajme, Planet
Forcat ruse

Forcat ruse kanë dëbuar me forcë midis 900,000 dhe 1.6 milionë ukrainas, tha ambasadorja e SHBA-së në këshillin e të drejtave të njeriut të OKB-së, Michele Taylor, shkruan The Guardian.


Duke folur në këshillin e OKB-së, Taylor i kërkoi një komisioni të mandatuar nga OKB-ja të shqyrtonte “provat në rritje të operacioneve të filtrimit të Rusisë, dëbimeve të detyruara dhe zhdukjeve”.


Burime të shumta tregojnë se autoritetet ruse kanë marrë në pyetje, arrestuar dhe dëbuar me forcë midis 900,000 dhe 1.6 milionë qytetarë ukrainas,” tha ajo.

Ukraina dhe aleatët e saj kanë akuzuar trupat ruse për dëbimin e qytetarëve të tyre në “kampet e filtrimit” përpara se t’i zhvendosnin me forcë në Rusi.

Kremlini i ka hedhur poshtë këto akuza, duke i quajtur “fantazi”.


3 Comments

  1. Pa problem se tash po deboojne vetveten.Edhe 9000 euro nje bilete vetem per tia mbathur(pra shesin shtepi e katandi vetem per mos u kthyer me ne ate vend).Bile as nuk zgjedhin,edhe Mongolia po u duket parajse

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.