• |
ide | kryesore

Biden: SHBA nuk do të njohë kurrë aneksimin rus të territoreve të Ukrainës

-Instant, Lajme, Planet

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dënuar referendumet e rreme. Po ashtu nuk do ta njohin kurrë aneksimin e territoreve të Ukrainës nga Rusia. Kështu thuhet në deklaratën e presidentit amerikan Joe Biden, të publikuar nga shërbimi për shtyp i Shtëpisë së Bardhë.


“Shtetet e Bashkuara kurrë nuk do ta njohin territorin ukrainas si diçka tjetër përveçse pjesë e Ukrainës. Referendumet e Rusisë janë një mashtrim. Janë një pretekst i rremë për t’u përpjekur të aneksoni pjesë të Ukrainës. Ky aneksim me forcë është në shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar, përfshirë Kartën e Kombeve të Bashkuara”, tha Biden.


Presidenti vuri në dukje se SHBA do të punojë me aleatët dhe partnerët e saj për të imponuar “kosto ekonomike shtesë të shpejta dhe të rënda” ndaj Rusisë.

“Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me partnerët tanë në mbarë botën dhe me çdo komb që respekton parimet thelbësore të OKB-së. Ne refuzojmë çfarëdo rezultati të sajuar që Rusia do të shpallë”, theksoi Joe Biden.

Ai gjithashtu u zotua për mbështetjen e vazhdueshme për popullin ukrainas. Ai tha se “do t’i ofrojë atyre ndihmë që të mbrohen ndërsa i rezistojnë me guxim pushtimit rus”.

Shtëpia e Bardhë paralajmëroi Rusinë për sanksione të menjëhershme që do të vendosen nga SHBA dhe vende të tjera, të cilat do të sillnin pasoja të rënda për ekonominë ruse, nëse Rusia fillon të aneksojë zonat e pushtuara në Ukrainë.


12 Comments

  1. Udhetojne bashke, vetem per nje arsye, sepse ish stacioni hapesinor rus MIR u shperbe, dhe per t’i punesu astronomet ruse, NASA i mori u siguroi nga nje rroge(vend pune),se perndryshe ata mund te shkonin tek kinezet.Pra per mos t’ua lene kinezeve,beri kete levizje, dhe jo nga dashnia per ta dhe shtetin e tyre

 1. i plasi kari kujt se ke njeh dhe ke nuk njeh ti o shkerdhate me nje kembe ne varrr

  njerezit kane jetuar para se plaku ty te qinte mamane tende dhe ti te njihje apo te mos njihje ndokend

 2. Ku e di ky trapi qe thote “kurre”
  ku do te jete ja edhe per kater vjet por ky nuk e di cfare do te beje qeverite e ardhshme

 3. Ukrainasit sduhet te pranojne edhe po perdori arme berthamore te vogla ndaj tyre.Si mund te humbesh pothuasje gjithe bregdetin dhe zonat me te pasura. Ai gjithe keto kercenime po e ben qe te mbaroje lufta,se ekonomia ruse drejt shkaterrimit total, por qe Krimea t’i mbetet.Por nqs vertete enderron t’i mbeten keto zona bregdetare, atehere qenka edhe me i marre sec e dinim.Ai mund te doje gjithe boten, po kush ia le se?

  1. ishin disa ne radhe ne amerike
   dhe dy po flisnin brazilisht

   u hodhen ca dhe thane
   po deshet te flisni brazilce shkoni ne brazil

   edhe ata ia kthyen
   o rrota kari po deshet me fol anglisht shkoni ne angli ke mbreteresha

  2. o koqe, median Mainstream e shohim edhe vete nuk ka nevoje se po na del edhe ne enderrr

   tere kanalet shqiptare jane reflektim i BBC, CNN, DW, FRANCE 24, SKY NEWS, ABC DHE BBF ETJ ETJ

   MEQE SHIKON KETO TE SUGJEROJ TE HAPESH SYTE E MENDJES ME KETE

   Tucker Carlson: This is insane
   Sep 23, 2022 FOX NEWS

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.