• |
ide | kryesore

Mijëra rusë largohen për t’i shpëtuar thirrjes së detyruar në ushtri

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Mijëra rusë po përpiqen të largohen nga vendi për t’i shpëtuar thirrjes së detyruar për t’u mobilizuar në ushtri. Presidenti Vladimir Putin e bëri njoftimin gjatë një fjalimi televiziv të mërkurën, ndërsa forcat e armatosura ruse kanë pësuar humbje të konsiderueshme gjatë javëve të fundit në luftën në Ukrainë.


Në kufijtë në lindje, jug dhe perëndim të Rusisë, mijëra rusë po përpiqen t’i shpëtojnë mobilizimit në ushtri. Në vendkalimin Zemo Larsi në kufirin me Gjeorgjinë, radha e makinave të enjten ishte kilometrike. Skena të ngjashme kishte edhe në kufijtë e Kazakistanit dhe Mongolisë.


Trafiku është më shumë se dyfishuar në kufirin e Rusisë me Finlandën. Mes të larguarve ishte edhe 34-vjeçari Nikita, i cili nuk donte të jepte emrin e tij të plotë.

“Po, kam frikë. Sepse është një gabim shumë i madh, për Rusinë, për Evropën dhe, natyrisht, për qytetarët e Ukrainës”.

Gjermania tha se, sipas rasteve, do të ofronte strehim për rusët që largohen nga thirrja e detyruar në ushtri. Por disa vende të tjera evropiane, përfshirë fqinjët e Rusisë, po e kufizojnë hyrjen për qytetarët e saj.

Ka njoftime se fluturimet drejt vendeve që nuk kërkojnë vizë, përfshirë Turqinë, Serbinë dhe Dubain, janë prenotuar plotësisht. Shtetasi rus, Alex, shkoi në Stamboll për t’i shpëtuar mobilizimit në ushtri.

“Nuk e besoja se hapi tjetër do të ishte mobilizimi në ushtri. Mendoj se nuk janë të shumtë rusët që duan të luftojnë dhe duan të mobilizohen në ushtri”.

Pasi pësoi humbje të konsiderueshme në Ukrainë, Moska thotë se ka filluar një mobilizim të pjesshëm prej rreth 300,000 rezervistësh. Por janë përhapur zëra se edhe popullsia civile ka marrë thirrje të detyrueshme në ushtri.

Zëri i Amerikës bisedoi përmes rrjetit Skype me analistin rus Alex Titov me Universitetin Queen’s të Belfastit.

“Tani, ata duhet të përdorin atë që u përpoqën ta shmangin, mobilizimin e detyrueshëm të popullsisë civile. Nuk dihet sa fletëthirrje do të dërgohen, dhe për sa kohë. Nuk shihet një fund i qartë”.

Rusia e mohoi se qytetarët e saj po largohen si rezultat i thirrjes së detyruar në ushtri, diçka që mund të sjellë probleme për Putinin, thotë analisti Titov.

“Nëse eksodi është i madh, ata mund të vendosin kufizime zyrtare për burrat që udhëtojnë jashtë vendit, kryesisht për një moshe të caktuar. Ekziston një prirje e përgjithshme për rritjen e zhgënjimit nga lufta. Por nuk jam i sigurt nëse do të arrijë një pikë kritike”.

Shumë prej të rekrutuarve janë sjellë nga rajone të largëta, si qyteti Yakutsk i Siberisë.

“Nuk e prisja. Po e çoja vajzën në shkollë dhe ata më dhanë fletëthirrjen në rrugë. U paraqita menjëherë dhe po ruaj qetësinë. Shpresoj që të mos më dërgojnë për një kohë të gjatë”, thotë rekruti Pavel Sokolov.

Protestat kundër mobilizimit kanë shpërthyer në qytete anembanë Rusisë. Një protestues tha me zë të lartë se nuk pranon të vdesë për Putinin. Mbi një mijë protestues janë arrestuar. Udhëheqësi i burgosur i opozitës, Alexei Navalny, ka bërë thirrje për protesta masive kundër luftës./ Voa


22 Comments

  1. Bravo putin po ja fut europës si fidel kastro amerikës me kubanet i mblodhi të gjithë burgaxhinj kriminelë i hoqi qafe.

    1. @banori…
     A të duket e logjikshme rusët po arratisen në serbi?
     A ka bythe Vuçiçi të pranojë dezertoret nga frika e putinit?

  2. PARA CA MUAJSH, GJERMANIA I KERKONTE TE GJITHE VENDEVE TE BOTES TE MOS BLININ
   NGA RUSIA
   TANI GJERMANIA SHKON SI SHKERDHATE NEPER TERA VENDET E BOTES DHE NE ARABINE SAUDITE DUKE LYPUR SI SHKERDHATE

 1. Nga foto duken si mongole, te shkretet pakica kombetare ne Rusi qe po perdoren si skllever. Edhe po i perdorin per lufte, edhe po spastrojne etnikisht ato rajone. Dhe akoma me keq lajmi qe te dezertuarit, ‘trima” ruse, ne fund do perfundojne ne Europe dhe Serbi (e qe do ia shtojne popullsine serbe)

 2. O fierak nga ferra.Aq i ditur je sa ja fut kodra mas bregut.Ti sikur je zënë me baba rus.A i ndjek mediat.E sigurt që jo.Po ikën ajka dhe kokat e Rusisë.Nxënu a derzi se ke ngel te koha e BS.

  1. Edhe mua me cuditi Fieraku nga Ferrasi sot, E dija si shume patriot. Nuk mund te jesh 100% patriot e te jesh pro rus(qe indirekt i bie pro serb, perderisa serbo ruset jane bere njesh , sidomos kur eshte ne pyetje Kosova apo antishqiptarizmi ne pergjithesi)

   1. Arber Autiku qen i Sorraxhinjve paska marre superxhiro sot!
    Shiko o Idjot sesi 29 000 çifutë të ndyre fishkëllyer HIMNIN KOMBËTAR në ndeshjen Isralel – Shqipëri.Keta janë çifutët që Shqipërinë që I strehoi dhe I shpëtoi nga nazistët e fishkëllejnë. Dhe ti vazhdon me Slava Ukraina o debil i shlerdhyer nga trutë.

    1. Siç edhe bëjnë kosovarët me Shqiptarët që I strehuan masivisht në 1998.
     Gjak I përzier me turqit dhe serbët rrace muti!

     1. Po cgjak i perzier qenkan “kosovaret “,rraca me e paster iliro dardane, o pjelle bastarde qe spo na e tregon as cfare kombesie ke, edhe pse cdo dit e me shume po te del koka dhe po merr forme ndyresia jote. Kushdoqofsh, te marrte Korona e pastaj vdekja o bastard qe paske kaq urrejtje per Kosoven, se sic te thashe cdo koment e me shume po e nxjerr identitetin e vertete (megjithese maskohesh qe gjoja po lufton sorosin,sa per t’u duk si person tjeter).Qe ne fillim dihej qe nje nga maskarenjte qe komentojne tek Tema je (nje nga spiunat, joshqiptaret qe hane buke ne Shqiperi dhe percajne Shqiperine me Kosoven,te llojit Vladimir Kosturi, Edmond P.ose nja 2 skutha te tjere, qe njeri hiqet si besimtar, tjetri pozon edhe me flamur kuq e zi sa per maskim, por eshte nje gjarper i zi qe po punon nate e dite per percarje dhe kudner Shqiperise e Kosoves. Do ju vije dita, sic hengri dajak paralajmerues Luigj Marku, nje dite dhe ju do merrni ate qe meritoni. Me vjen mire qe ta nxorra masken,se kam thene qe ne fillim ky ose eshte ai qe te thashe ate dite, ai cakalli(me kombesi shqiptare), ose nje super spiun, gjakperzier (por qe ne vetvete nuk eshte dhe nuk ndihet hic shqiptar)qe hiqet si cakalli,sa per tu masku dhe mbulu fytyren e vertete.

    2. Gjest i turpshem ,i tifozeve izraelite (qe ne fund jane tifoz dhe veprojne ne gjaknxehtesi e siper), por mos harro o filorus nofullshtrembet qe ishim te paret ne, tifozet tane qe ua vershelyen himnin atyre, ne ndeshjen e pare,dhe ata sot moren hak. Nuk duron dot askush shume, perjetesisht, dhe nje dite edhe keto shtetet mike,qe po i shajme cdo dite, do merziten e sdo na durojne, e do i kthejne syte tek serbet servile qe do i presin krahehapur,prandaj dhe une kam harxhu kohe duke ua zhbere propaganden serbo-ruseve si ti,qe komentojne te pakten ketu(se tek tema nuk e klikoj ate portal antishqiptar qe mos tia shtoj klikimet), se e di qe ky eshte qellimi i sherbimeve serbo-ruse,qe te kete percarje Shqiperi-Kosove, Shqiptar-aleat perendimor, dhe ne fun fillojne percarjet fetare, veri jug, PS-PD, etj etj deri sa te shnderrohemi ne grup grupe e jo nje komb e nje shtet. Hajt i mallkum serborus, frrok cupist e ladist,na u hiq qafe,mos me komento me se do me detyrosh te komentoj edhe nje muaj tjeter, e sdu te humb me shume kohe te cmuar.Edhe po ika, une rikthehem e mos te rrej mendja qe te le fushe te hapur per te mbjell percarje.Kam 30 vjet qe ju luftoj

   2. @ Gimi fieraku ka qenë pa triska fronti
    I ka mallku komunistët çdo ditë të jetes se vet .jam prej 4 brezash nacionalist
    Kur stergjyshi yt runte dhite
    Stergjyshi im luftonte me serbët.
    Por kjo me duket se është strategji për të fut agjentë e spiunë e për të bo spastrim etnik siç thotë komentuesi me lart
    Këtë gjë e ka bo edhe Fidel Kastro
    Në ferra rrinin bijat e komunistëve kur shkonin në zbor.tung

  2. Ashtu eshte ajka po largohet, ndersa pseudonacionalistat Rus po shkojne te behen luledielli ne Ukrahine.
   Po mendja kokerr gruri eshte, kane inat Ameriken (edhe une e kam) dhe shkojne bejni tifo per Rusin, vetem se eshte kundershtar me Ameriken.

 3. Emërtohet SH.I.Sh. dhe jo SHIK o debil funksional dhe mos na bëj si patriot o sorraxhi i mjerë shoku i NAMUT KAKËS !
  Shko bëj shurrën poshtë urës së lanës si dikur lideri yt EDroga!
  Çifutët duhen mbajtur larg me larg se serbët ndërsa problemi më rusët është se nuk je me ata ose me ne. Nuk është bardhë e zi, po Ju s’mund ta kuptoni botën multipolare jeni mësuar me skllavërinë hegjemoniste sllavokomuniste dhe tani me globalistët e Grand Reset!

  1. SHIK,SHISH,AKI<pak rendesi ka ,rendesi ka thelbi. e jo bukurshkrimi, dhe jo gabimet, se sjam duke shkrujt shkrese zyrtare por nje koment portali. Une as nuk e njoh komentuesi "NA myti llumi",por te reagova ate dite e qe te paska djeg, sepse edhe aty po veproje si serb, duke ia keqperdor emrin,pra gjest kalamajsh,dhe mbi te gjtiha ja kam borxh atij, se edhe ai ka vite qe humb kohe te tijen duke ua cjerr maskat ju serbo spiunave. Keshtu qe nqs te duket vetja i zgjut, hajde bej debat civil qofte me te qofte me mua apo kedo, por jo me metoda serbe,duke ia keqperdor emrin dikujt, apo duke kriju komentes artifical kosovar qe flet nje dialekt geg te perdunduar dhe shan Shqiperine,sic behet tek gazeta Tema ku 90% e gjoja komentuesve kosovare,pervec Halilit qe eshte i vertete,te tjeret,qe nga Drenica e kuqe Agoni,etj..,krijohen nga sherbimi qe te paguan ty,ose redaksia).KEto metoda bolshevike urrej,dhe sa te kem kohe e te komentoj do i luftoj.Ti me ate qe the per 'kosovaret' e vertetove qe je spiun,dhe kam 10 arsye me shume per ta luftu propaganden tende.Perballoje pra,e mos u panikos. Hajt na u zhudk se sna kane borxh te tjeret qe ta mbushi portalin me nga 10komente

  2. Te thuash cifut dhe jo hebre eshte rracizem.Une nuk cmendem pas hebrenjve por skam arsye pse ti shaj e ti bej armiq te shteteve tona,aq me pak qe ata sjane te duruar sic po na durojne amerikanet.Ata ta kthejne menjehere as pa u mendu 2 here,sic na kthyen sot duke na poshteru himnin. Plus,hebrenjte sic e di ti edhe me mire se une o konspiracionist, kane ndikim absolut ne SHBA,dhe SHBA eshte aleati yne.Pastaj sna kane bere asnje te keqe se po tna benin normal qe i kundershtoja.Gjithashtu e di qe eshte taktike serbo ruse per tna perca me sa me shume shtete ekjo me ben te bej te kunderten. Sjam me Soros o hajvan se tkam thene shume here qe as sjamme te e bile e urrej.Une sot sapo ia kritikova Open Ballkan Rames e ti me thua lideri im/Skamlider une askend, e mbroj Albinin si vlla familje se e di cfare vlera ka(vlera qe do shkruaj historia )e jo se e kam lider apo larg qofte ti servilosem. Hajt tashi mos shpif me se ta pergenjeshtroj une, dhe sle qe propaganda jote e shpifjes te triumfoje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.