• |
ide | kryesore

Rama në OKB: Turqia dhe Greqia t’i bashkohen Ballkanit të Hapur

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama mban fjalën e tij në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Ai është ndalur të flasë për nismën “Open Balkan” duke u shprehur se rruga e bashkëpunimit të ngushtë mes vendeve të Ballkanit Perëndimor është e vetmja që të çon përpara.


Nga foltorja e OKB, Rama ka ftuar edhe një herë vendet e Ballkanit Perëndimor që t’i bashkohen nismës, duke nisur nga Mali i Zi, Kosova, Bosnja & Hecegovina, por po ashtu në këtë nismë ka ftuar edhe Greqinë e Turqinë.


“Do them disa fjalë për Ballkanin, për të ardhmen. Kthejeni nga të doni këtë rajon dhe do të gjeni benzinë për ndezjen e ndasive. Por ne e kemi kuptuar që mënyra për të ecur përpara është t’ia dalim sëbashku. Një sipërmarrje të përbashkët si pjesë e një kuadri të përbashkët. Kjo na bëri bashkë me Maqedoninë dhe Serbinë për Open Balkan. Një platformë për Ballkanin, për Malin e Zi, Kosovë, Bosnjën, Turqinë por edhe për Greqinë. Të lëmë pas të shkuarën dhe të gjejmë arsye të mira për të zgjedhur mosmarrëveshje.” tha Rama.


47 Comments

  1. O patronazhist mendjen ke lindja e keni.Si kumandari juaj delirant e antishqiptar.Mendo i jep men Greqisë të jetë me Turqinë dhe deliranti,udhëheqës i Ballkanit të Rusisë.

  2. Cfar maredheniesh tregtare ore! Ku ke treg ti te konkurosh turqi greqi e serbi??????? Po shkatron tregun shqiptar , prodhimet vendase dhe detyrimisht ekonomin shqiptare! Jeni sh injorant seriozisht! Fluturon gomari ju thot edi fluturon thoni ju! Ma shpjego cfar perfiton shqiperia ne gjith kte idiotsi a mundesh? ??????

 1. pse jo te na bashkohen edhe keto dy vende ne kete projekt te rendesishem per zhvillimin e te gjithe ketyre vendeve

 2. Ballkani i hapur eshte mbyllur ne 10 metra nen dhe.Vidq dhe nuk Rilind me. Tani ne horizont eshte vetem,Procesi I Berlinit, te tjerat jane llafe dhe deshira qe su realizuan kurre

  1. Vetem imagjinojeni pak po te realizohej ky projekt-deshire. Automatikisht do shtyhej hyrja per ne BE edhe per 10-15 vite te tjera(pra edhe per 30 vite ne total). Per ato 30 vite do kishim dyndje te rreth 1 milion serbeve , 2-3 milion ruseve, dhe 1-4 milion turqve drejt bregdetit Shqiptar. Shqiptaret do mbeten pakice absolute ku ndoshta serbo-ruset sdo bejne sevap as shkolla shqipe t’na lene. Maksimumi do kishim ndonje te drejte, duke pas ndonje guvernator ‘shqiptar” ( loajal ndaj ardhacakeve te rinje sllave), te tipit Luigj Marku/Vladimir Kosturi. Serbo ruset do dyndeshin edhe drejt Malit te Zi, Fyromit, dhe veriut te Kosoves. Republlika Serpska(e Bosnejs) do pavaresohej. Ne total do kishim 4 shtete puro serbo-ruse (Serbia,Serpska,Mali i ZI, FYROM), veriu i Kosoves i rrezikuar(pra lufte e pashmangshme, ku do detyroheshim te luftonim me serb ruse e bjellorus),dhe Shqiperia jone bregdetare, nje toke Open Ballkanase muli etnike me shumice sllave dhe shperngulje te shqiptareve te mbetur, e ku ndoshta do na vene serbo-ruset nje takse per te kalu andej,dhe jo takse vetem ekonomike, si ky trau i rruges se Kombit por takse shume me strikte. Mos te flasim se si do shtoheshin tradhtaret, percaresit etj etj. Skenar pesimist, por qe keshtu do ndodhte, po ta linim, por shyqyr qe sdo e lene te tjeret, duke fillu nga gjermanet e deri tek populli shqiptar ne Shqiperi.

  1. Greqia me turqinë bashkohen kur të bashkohet qielli me tokën
   Po krieministrinshef endrra në diell
   Mos na shif në që i lepijme bithen serbise

   1. bythqiri globalist dymetrosh ka mentalitet bythqirash sociopatesh si padronet e vet

    “ne bashkojme dy meshkuj bashke’ e jo me grekun me turkun

  2. Po moj Seli.Greqia ka mendjen e delirantit tënd.Po fusim dhe Rusinë dhe Bjellorusinë dhe Korenë e Veriut dhe jemi në rregull.Njerëz robotë jeni dhe pa njohuritë bazë të politikave ndërkombëtare.Vetem qorra të politikës së kumandarit!!!

  1. O kino je vend antar ne nato ske nevoj per asgje nese i trembesh ndonje armiku qe do na sulmoj ! Ndersa ana ekonomike nuk te jep asgje po asgje ! Vetem do mbyteni nga mallra te huaja dhe fermeret apo prodhimet vendase do vdesiiiin! Di ikin dhe ata me gomone! Oh perendi cfar na degjojn veshet me! Vetem debilliqe!

 3. se kuptoni ju sufllaqexhinjte qe jeni bere per turp.asnje koment per ballkanin e sorrosit nuk behet nga socialistet normal.behet nga bodrumet e fuges e veliajt.pagesa=1 sufllaq

  1. Po inceneratoret (djegsat) e plehrave ku jane? Mos i haroni ato. I gjati hedh shashka perdite per te terhequr vemendjen prej tyre dhe megavjedhjeve te tjera.

 4. Ky fjalimi ne OKB ishte si “e ëma e Zeqos në majë të thanës”.
  Një vend perëndimor, i pasur në tradita, histori e kulturë, sipas Kryeministrit Rama, duhet të bëjë hapa prapa e të bashkohet me Erdoganin dhe tre muskutjeret në pikë të hallit në klubin “Open Ballkan”.

  Ndoshta në sesionin tjetër do të dëgjojmë që e tërë BE duhet të jetë pjesë e nismës Soros-Vucic-Rama…

 5. Ky i gjati me heret ka pas shume probleme te cdo lloji, por qe te kishte probleme dhe me harten gjeografike me ben te mendoj qe ja kane shit sapunin PLUHUR per te bardhe….
  NUK ESHTE KEQ TE JESH LIDERRR GLOBOLE

 6. Ky ka rjedhur nga trute.Mire turqia po thirja qe i ben greqise eshte sa e trash aq dhe perverse.Greqia eshte vend i bashkimit europian.Ky i flet murit te degjoj tavani.Duke i thene greqise i thote bashkimit europian ti bashkohet open ballkan.Pra brukselin ta coje ne beograd.Nuk ka me bashkim europian por open ballkan.Beogradi qendra e kontinentit europian.Gazi rus do depozitohet ne beograd dhe aty do shperndahet ne gjermani,angli,franc dhe itali,po mbeti mund te vije dhe ne shqiperi.Ti o rama jo ke rjedhur,por ke pjerdhur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.