• |
ide | kryesore

Rossi, italiani që italianët kanë më shumë “frikë”: “Sido të shkojë ndaj Italisë, kemi bërë diçka të jashtëzakonshme”

-Instant, Sport
Rossi

Hungaria, kundër të gjitha parashikimeve dhe logjikës, do të luajë për vendin e parë të renditjes në një grup me Gjermaninë, Anglinë dhe Italinë. Përplasja vendimtare, me dy rezultate në tre në favor, pikërisht ndaj Azzurri. Një sfidë që padyshim merr një ndjesi të veçantë për teknikun Rossi. Fjalët e trajnerit italian të Hungarisë janë marrë nga faqja zyrtare e federatës hungareze.


KRENARI

Trajneri i Hungarisë është krenar për djemtë e tij, edhe më shumë se puna e tij. “Nëse kemi arritur në këtë pikë, merita i takon angazhimit të jashtëzakonshëm të djemve. Është një rezultat i papritur, por i merituar. Kundër Gjermanisë skuadra ishte protagoniste e një ndeshjeje të shkëlqyer. Pashë një ekip të përqendruar dhe të vendosur ndaj një kundërshtari, i cili na detyroi të mbroheshim për një kohë të gjatë. Kush ishte në fushë vuajti dhe humbi shumë energji në fazën mbrojtëse, por përpjekjet u shpërblyen. Szalai u sfilit për të fshirë Kimmich nga fusha. Por duke e kufizuar atë na lejoi të shkurtojmë furnizimet për shokët e skuadrës dhe kështu Gjermania ishte më pak e rrezikshme. U thashë lojtarëve se dy ndeshjet e fundit do të mbeten përgjithmonë në kujtesën e tyre. Ndaj dua që ata t’i kujtojnë këto ndeshje dhe të kenë gjithmonë një vend në zemrat e tyre”.


PERSPEKTIVA

Tani luajmë për kalimin e raundit me Italinë: “Jemi përballur me ta një herë, pavarësisht rezultatit, një nga ndeshjet tona më të këqija. Mendoj se Hungaria është më afër asaj që u pa kundër Anglisë dhe Gjermanisë. Nuk mendoj se kjo rënie e paraqitjeve ndaj Italisë mund të gjurmohet tek personi im. Shpresoj se Szalai mund të përsëritet, por pavarësisht se kush shënon, do të jetë thelbësore të ruhet imazhi i shkëlqyer i lënë si trashëgimi nga kjo kombëtare. Askush nuk priste që Hungaria të evitonte vendin e fundit. Madje ne duhet të luajmë për të parin. Por pavarësisht se si do të përfundojë ndeshja kundër Italisë, rezultati i vërtetë është se mbajtëm Hungarinë në Ligën A”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.