• |
ide | kryesore

Berisha akuza të forta Ramës për mbylljen e kolegjit turk

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
berisha

Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Sali Berisha ka folur në lidhje me mbylljen e kopshtit dhe kolegjit turk.


Ai u shpreh se ka kaluar ajo kohë kur vendimet për vendin tonë merreshin në Serbi e Turqi, madje akuzoi kryeministrin Rama se para atdheut vendos vjedhjen e pasurimin.


“Problematike janë relacionet poshtëruese me Erdoganin. Ne jemi forcë politike e interesit kombëtar dhe duhet ti themi shqiptarëve të vërtetat siç janë, kuptoj se ka qytetarë që interpretojnë si të veçantë qëndrimet e Erdoganit.

Por janë absolutisht në kundërshtim flagrant me miqësinë e bashkëpunimin mes dy vendeve sovrane. 

I rikujtoj çdo shqiptari që kurrë nuk duhet harruar se kombi është i pari dhe jemi komb polireligjioz. Ata që thanë feja e shqiptarit është shqiptari ishin besimtarë të zotit. Por, e thanë se feja nuk duhet të na përçante. Në një anë kërkohet të emërohet kreu i Komunitetit Mysliman i cili në të gjitha statutet e komunitetit zgjidhet me votë. Tani na del se do na hapë e mbyllë shkollat kur të dojë.

Nuk ka akt më të turpshëm më të shpifur e poshtërues se të mbyllësh kopshte e shkolla se gjoja janë të lidhura me terroristë dhe puçistë në Turqi me të vetmin fakt që gjen një oligark të klientelës për të thënë se godinën e kam blerë unë.

I them Sinan Idrizit mos e bëj veten kështu e mos luaj me interesa kombëtare. Nëse Turqi do të respektojë Shqipërinë si vend sovran nuk do të ndikojë në mbylljen e shkollave. Këtë duhet t’ia them shqiptarëve kudo që janë. Nuk pranojmë individ si ky për të lejuar qe vendimet për ne të merren në Beograd e Ankara. Kanë ikur ato kohëra por ky nuk ka atdhe. I është përkushtuar vjedhjes e pasurimit çdo ditë”. Kështu u shpreh Berisha.


19 Comments

  1. Nuk do te isha aq i sigurt, kriza i ka bere te padurushme vjedhet e Rames,
   Berisha mund te kete bere 1000 te keqija por ekonomin e menaxhoj me mire se ky

 1. po te ishe i vemendshem ti ndaj te tiilave situatave nuk do flisje kshu joo,,, po hap syte e veshet shif e dgjo arsyet

 2. Ai kolegj u be shume mir qe u mbyll se nuk zbatonte ligjin ne asnje pik vec ti do e mbaje hapur ate askisht tjeter se je vete lriminel si ato

 3. Berisha me shume mundesi do te donte pranine e nje shkolle serbe ne shqiperi…shyqyr qe ska me lidhje me pushtetin

 4. Nisën derrrat e rilindjes pedofilat patronazhist nënë shkërdhymit të hanë mut në llogari të Ram kafshës antikombëtari

   1. Qekan mbledh patronazhistat brekedhjere te Rilindjes. Haram leket e taksapagusve qe merrni, ilace per kalamajt ishalla!

  1. Qija kurven sa Jane shtuar shuushunjat spiunopatronazhiste t’jua qifte Kina nenen mtrat grate atyre dhe gommarit te that qe I promovoj dhe I paguan me asistencat qe ju takojne fukarejnve dhe te pensionistve do vije dhe Dita kur sdo gjeni crime ku te futen

 5. O gomeret e saliut.
  Nuk kuptoni qe jeni nje pakic pa vler. Do ju shkoj jeta duke pellitur e duke qare.
  Kemi vite qe ju themi, qe nuk keni gje ne terezi, me te pa aftet qe ka ajo parti.
  S ju ka ngel asgje tjeter veçse te pellisni. E te pellisni.

 6. Sala ka kusuret e veta, por ato qe thote jane mese te verteta pavaresisht qe dalin nga goja e tij. Keta te ashtuquajtur Rilindas paskan qene fara me e keqe, vetem per te vjedh e shkaterruar shtetin. Ne keto 9 vite qe jane ne pushtet populli vetem eshte varferuar ndersa “Rilindasit” nuk dine ku te cojne paret e vjedhura nga buxheti dhe taksat qe populli I ka paguar duke beshtyre gjak.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.