• |
ide | kryesore

Radikalja Giorgia Meloni drejt zyrës së kryeministrit të Italisë

-Instant, Arkiva, Kryesore
meloni

Liderja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni duket se i ka fituar zgjedhjet e kësaj të diele në Itali. Sipas exit poll-eve ajo është në rrugën e duhur për t’u bërë kryeministrja e parë femër në këtë vend. (lexo këtu rezultatet e exit poll-eve)


Nëse këto shifra konfirmohen, Meloni do të provojë të formojë qeverinë më të djathtë të Italisë që nga Lufta e Dytë Botërore. Një Itali e udhëhequr nga Meloni e ka alarmuar që tani pjesën më të madhe të Evropës teksa ka një luftë të Rusisë në Ukrainë.


Meloni parashikohet të fitojë midis 22-26% të votave sipas një sondazhi të Rai. Ajo është mjaft përpara rivalit të saj më të afërt Enrico Letta nga qendra e majtë. Disa sondazhe i dhanë aleancës së saj të djathtë një epërsi komanduese, me 41-45% të votave. Kjo do t’u jepte 3 partive (Meloni, Salvini, Berlusconi) kontrollin e të dyja dhomave të parlamentit.

Qendra e majtë është shumë prapa me 25,5% deri në 29,5% të votave. Ata nuk mundën të krijonin një linjë të qëndrueshme me partitë e tjera. Kjo pasi qeveria 18-mujore e unitetit kombëtar të Italisë u rrëzua në korrik. “Lëvizja 5 Yjet” nën drejtimin e Giuseppe Conte duket në rrugën e duhur për vendin e tretë. Pavarësisht se kjo forcë ka disa politika të qendrës së majtë nuk shkon mirë me Partinë Demokratike të Enrico Letta.

Pjesëmarrja ishte një 64.7% e konsideruar mjaft e ulët. Nivelet e votimit ishin veçanërisht të dobëta në rajonet jugore, përfshirë Siçilinë. Vendimi se kush do të bëhet lideri i ardhshëm i Italisë varet nga presidenti i vendit dhe kjo do të marrë pak kohë.

Reagimet

Edhe pse Giorgia Meloni ka punuar shumë për të zbutur imazhin e saj, duke theksuar mbështetje për Ukrainën dhe duke zbehur retorikën anti-BE, ajo drejton një parti të rrënjosur në një lëvizje të pasluftës që u ngrit nga fashistët e Benito Musolinit. Italia është një nga themeluesit e Bashkimit Evropian dhe një anëtar i NATO-s. Retorika e Melonit për BE-në e vendos atë në krah të liderit nacionalist të Hungarisë, Viktor Orban.

“Unë mendoj se do të shohim më shumë kufizime mbi të drejtat civile dhe politikat për LGBT dhe emigrantët” – tha për BBC, Prof Gianluca Passarrelli.

Aleatët e saj, Matteo Salvini i Ligës së ekstremit të djathtë dhe Forza Italia e qendrës së djathtë të Silvio Berlusconit kanë pasur të dy lidhje të ngushta me Rusinë. Salvini shpreson të kthehet në ministrinë e brendshme për të ndaluar anijet me emigrantë që kalojnë nga Libia. Duke reaguar pas exit poll, Salvini tha se “e djathta kishte një avantazh të qartë si në Dhomë ashtu edhe në Senat”. ©LAPSI.al


36 Comments

 1. He mo dhe keta pepinot vetem qahen ankohen anatemojne….
  Ka qene nje program komedi ne tv Mediaset para 25 vjetesh
  Lutet Zotit nje italian racist t’i shporri jashte italise krejte emigrantet..,,,,
  Dhe ne menajes i’a ploteson Zoti deshiren.,,
  Por ne rutinen e tije ditore i mungonte c’do gje…
  Qe nga furrtari bukes.. kafja me brioshe
  Pastruesit e rruges
  Dashnorja rrumune….
  Por me e keqja kur takon gruan e tij isterike….
  Me kane deportuar nigerianin tim te shtrenjte i thote ajo….
  I lutet Zotit prape silli krejte emigrantet te parin nigerianin…
  Qe te qetesonte zonjen e tije.
  Pune talianesh
  Keta i bejne derman vetes…
  Vajmedet per shqiptaret qe kane rene ne kthetrat e ramebushtrres se urryer.

  1. Ik mer rrot kari, copa katunarit kur ke mesuar edhe ti ca eshte kompjuteri o qija robt, tangopshin brimen e sumes italianet para mrapa

 2. Bravo italia. Po i del zot vetes dhe po i zhduk bythqirat lbgtsdist dhe sumcet e majta tip zelensky mamqiri apo conte fisqiri. Ka lezet

  1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

   Përpiqu të kuptosh se Zelenski e ka kapërcyer sorrrrrosin, është një popull që kërkon liri, atdhe dinjitet e nder, e këtu sorrosi është jashtë.

 3. Me pelqeu ideja e artikullshkruesit per te vene nje foto e cila duhet te ndikoje te lexuesit si nje personazh negativ qe eshte vene ne kete artikull. Tregues se sa paragjykues e histerik eshte propoganda neokomuniste shqiptare. Me ngjanin si fotografite e “Daj Samit” SHBA ne gazeten Zeri i Popullit. Neofashist apo neokomunist i takon popullit italian me vote te lire te vendose per te ardhmen e tij. E rendesishme eshte qe zgjedhjet jane te lira e demokratike.

 4. Italianet pasi provuan zhgenjim pas zhgenjimi nga karagjozet kryeministra Renci, Di Maio, Dragi, vendosen te zgjedhin nje kryeministre italiane per Italine, jo me nje bufon per Brukselin!

 5. O Lapsi akoma ju me radikalen,fashiste,ekstremiste!!!Ore ju do gjykoni 26% të italianëve që votuan Melonin?Veproni sikur ju jeni vërtet mbështetës të së majtës ekstreme që përsërit të njëjtat gjëra.Fratelli d’Italia dhe Meloni janë konservatorë asgjë më tepër.Eshte parti që do të mbrojë individualitetin e Italisë ndaj perandorisë së Brukselit.A e dini që Italisë po i hiqen nga traditat e saj gjëra të trashëgimisë popullore deri në gatimet e saj.Dhe picën Napolitane duan t’a transformojnë!!!Ata duan të çlirohen nga shumë gjëra nga diktati i perandorisë së Brukselit dhe në fushën ekonomike.

 6. Bravo Meloni!!

  Forca Meloni!!

  Italia dhe Europa kane nevoje per ty per te larguar nga pushteti LGBT e Soropsianet ne pushtet ne Europe.

  Nga lufta po humbasin popujt e europes e po fitojne Kina e USA.

  1. Bravo Meloni them dhe une po italia nuk e mban një qeveri me shumë se dy vjet
   Në 70 vjet ka nderru 65 qeveri.
   Plus Ursula paralajmëroi
   Dmth ska para .
   Gjithsesi i uroj punë të mbarë koalicionit të djathtë
   Jemi nacionalistë në e duam vendin tonë e duam Kosovën e duam familjen.
   Ashtu e do edhe e djathta italiane.
   Por fara hisllit (E majta)në botë është shumice aktualisht.

   1. E djathta në 2001-2006 katër vite.Dhe tani besoj që do vazhdojë.Vetem nëse Berluskoni bën ndonji gjë sepse Forza Italia janë karrierista e opurtonista.

 7. Ska te beje fare i majte apo i djathte keshtu qe per mendimin tim skemi pse gezohemi kur ne ate koalicion jane 2 esktremiste anti-emigrant (pra kunderi 1 milione emigrante shqiptare). Salvini,antishqiptar i deshmuar,plus kjo. E vertete qe italianet duhet te shohin interesin e tyre,dhe ia duam te mmiren atyre, por me shume vetes.

   1. Ti 16:10,nuk shet vetem faren,per italianin, e rusin, por ti shet edhe trupin.Pra je bythqim peder,prostitute mashkull qe shet trupin, e biri i nje kurve qe edhe ajo ka shit trupin, pikerisht ne rruget e Italise. Familje kurvash e pederash paske pas. Uroj qe kurvat e tua e familjes te jene te parat qe do e ndiejne doren e Salvinit

   2. Kur thashe qe ti e shet trupin,(sic ke shit dinjitetin),normal qe e pata fjalen per tek pederat pleq italian e rus,jo te femrat se nuk eshte ftyra jote e shemtut, per femra. Hajde ma sill ate bjonden qe ke n’shpi, e t’ia vertetoj a jam pederast a jo. Ndyresire, skuth,qe hedh gurin e fsheh doren,e komenton edhe pa emer, harron qe po te du jo emrin por mjere ti po te merrem me ty, por rri i qete o kurve mashkull,se s’ia vlen as 1 minute me shume me e humb me injorante si ti.

  1. @ arber kosova si ska të bëjë e majte e djathtë
   E majta shkatërron çdo gjë që prek
   Unë e thashë më kuptimin si.duam në vendin tonë me vlera duan edhe të djathtët italianë vendin e tyre.
   Tung.

 8. Është pasojë e gabimeve të mëdha të politikave të majta europerëndimore që e katandisën ekonominë e tyre të mvarur plotësisht nga nafta e gazi rus, arsyeja që u trimërua Putini dhe e sulmoi Ukrainën duke kërcënuar edhe NATO-n.

  E kanë në majë të gjuhës të majtët në propogandën e tyre që të etiketojnë cilindo antikomunist, si fashist apo nazist.
  Qenkan Meloni apo Salvini neofashistë sipas majtistëve.
  As nuk kishin lindur ata në kohën e fashizmit apo nazizmit kur në Shqipëri punojnë pas 3 dekadash akoma funksionarë të lartë shtetërorë , ish finksionarë e sigurimsë të diktaturës enveriste..
  Jo po janë kundër “internacionalizmit proletar” e për këtë qenkan nacionalistë që nuk duan të huajtë.

  As Meloni e bile as Salvini nuk janë shprehur kundër shqiptarëve si racistë por thjeshtë kanë kërkuar që në Itali të ketë kontroll e rregulla më të forta për pranimin e emigrantëve për të evituar futjen e krimit terrorist e mafioz.
  Veç kësaj , me plot të drejtë i kanë kërkuar Komisionit Europian, që meqë Italia njihet si porta e emigracionit nga shtetet arabe të mesdheut drejtë Europës, barën e përballimit e të ndarjes së qindra mijra emigrantëve që hyjnë çdo vit në këtë vend, ta ndajnë në mënyrë proporcionale me të gjitha vendet e BE.
  Përse duheshka të bjerë bara e përballjes së emigracionit masiv vetëm në Itali apo Spanjë ?
  Jo po qenkan “fashistë” edhe qeveritë e djathta të Polonisë e Hungarisë.
  Mos duhej të ishin komunistë ?
  Fashistët e nazistët janë akuzuar se kanë bërë genocid ndaj izraelitëve apo pushtimet e tyre me viktima milionëshe
  Nga pushtimi nazist popujt e këtyre vendeve vuajtën e patën viktima vetëm gjatë 4-5 viteve , por nga diktaturat komuniste e nga ish BS ata vuajtën për pesë dekada , po aq sa vuajtëm edhe ne shqiptarët në diktaturën enveriste.
  Së fundi, po aq sa kriminale është keqtrajtimi i femrave nga vendet me qeverisje ultra konservatore islamike, konsideroj edhe liberalizmin ekstrem që quan vlerë homoseksualizmin apo nudizmin publik/

 9. Unë një gjë them.Ne radhë të parë është grua.Partia e saj është parti vlerave dhe sundimit të ligjit.Kudo në çdo vend ku e djathta ka drejtuar shtetet ka patur zhvillim.Ku qenë e majta shkatërrim.A e dini sa shqiptarë kanë votuar Melonin.Ne masë sepse ata shqiptarë në shumicë janë njerëz të punës, vlerave e ligjit e kanë gjetur veten teMeloni.

 10. Nuk eshte radilale o shkerdhat sorroist bythqire qe ke vene ate titull dhe foto.
  Eshte njeri normal qe mbron zotin atdheun dhe familjen. Bravo Meloni👏👏👏

 11. Mesa lexova, Sali Berisha e paska përshëndetur fitoren e ekstremistes së djathë, Giorgia Meloni. Nuk e njoh këtë zonjën por, në mënyrë konsistente, të gjithë ekstremet e djathta në Europë denigrojnë dhe shajnë Shqiptarët pa pushim dhe kurdo ju jepet rasti. Ky është fakt.

   1. Or derr I eger stepash 18.12,amerikoni ja qi robt rusit iranianit ,serbit ,spihunave edhe krejt armiqve te kombit shqiptar.Ashtu qysh ndihmoi clirimin e Dardanise nga kelyshet e stepave ashtu do ndihmoje ne ringritjen madheshtote te kombit arberor.

    1. Amerikani hengri karin me barinjte rreckaman te paushqyer mire dhe luftonin me Kallash te ndryshkur ne Afganistan por me zemer Luani. Kush do qije Muzhilet o Vrimeshpartalluar? Ushtria e Pedeve dhe transeve te Perendimit? Ik vri veten o bythqir i deshtuar

 12. Shqiperia natyrale nuk ndalet dot nga qelbesirat sllave te stepave dhe kelyshet e tyre te ndyre ne ballkan.Askush nuk e ndal dot flamurin kuqezi te kombit arberor.

  1. Ca lidhje kishte kjo o “ca ka dashur te thote autori”?:) Perpiqu te kuptosh se ca po behet ne Europe, Amerike e me gjere e leje flamurin arberor kuq e zi e patetizma te tilla. Ketu nuk eshte puna e flamurit tone, por luhet gjera shume te tmerrshme per gjithe flamujte dhe kombet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.