• |
ide | kryesore

Rama komenton në SHBA ndërprerjen diplomatike me Iranin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Rama, iranin

Kryeministri, Edi Rama, ka dhënë një intervistë për median prestigjoze perëndimore “Washington Post”. Tema kryesore e ka qenë shkëputja e marrëdhënieve diplomatike të Shqipërisë me Iranin, për shkak të sulmeve kibernetike iraniane.


Rama ka thënë për Washingtin Post se qeveria shqiptare do të konsideroje rivendosjen e marrëdhënieve me Iranin. Por, vetëm kur Irani të jetë i lirë, teksa tha se Irani do ta sulmojë sërish Shqipërinë.


Gjithashtu, ai tha se hakerat iranianë kishin në plan të shkatërronin 95% të shërbimeve qeveritare online.

“Ndjenja jonë tani është se ata nuk ia dolën të shkatërrojnë infrastrukturën. Shërbimet janë kthyer. Ata morën disa shërbime por praktikisht jo me ndonjë rëndësi të veçantë. Shqipëria nuk ka pasur marrëdhënie të rëndësishme me Iranin, kështu që ndërprerja e marrëdhënieve diplomatike nuk ishte ndonjë humbje e madhe.

Vende të tjera mund të jenë në gjendje të përdorin qasjen që bëri Shqipëria, në varësi, së pari, nga tërësia e çdo hetimi, në mënyrë që të ndihen të sigurt në dëbimin e diplomatëve, dhe së dyti nga shkalla e dëmtimit që shkaktojnë sulmet”, deklaroi Rama.

Lexo më tej: Hackerat iranianë nxjerrin pamjet e kamerave të sigurisë të doganave dhe komisariateve 

Lexo më tej: Pikëpyetjet/ A kanë lidhje patronazhistët me hakerimet e Iranit 


24 Comments

 1. po te kishe ndergjegje nuk do ti ishe futur politikes qe eshte mashtrim

  jeta peer ty eshte teater
  ate jeten tjeter reale nuk e kupton dot
  kur u ndane aq te rane

  1. “Darwinian Selection” of the Psychopath, Sociopath, Megalomaniac, and Malignant are directly involved in the World Domination scenarios and theories.

  2. RAMA ラマはサイコパスです
   DHE PATRONAZHISTET パトロナジステット ジェーン マジュムネット E TIJ フルート

 2. Le te shpresojme qe te jet sulmi i fundit sepse tashme po mundohemi te jemi me te sigurt ne menyr qe te vazhdojme me tej

 3. Po gruaja me cfare tagri ligjor hyn ne OKB? Cfare funksioni shtetetor kryen zonja per popullin shqiptar? Kush ja paguan shpenzimet, apo buxheti i shtetit nuk eshte i qytetareve? Edhe sa do i qish ne bythe kete popull o rq?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.