• |
ide | kryesore

Zbulohen detaje nga gjyqi i Elon Musk dhe Twitter

-Instant, F1, Stil

Elon Musk do t’u përgjigjet pyetjeve të Twitter-it nën betim në një depozitë të planifikuar për ditët në vijim.


Depozitimi vjen përpara  gjyqit të tetorit që do të përcaktojë nëse ai duhet të vazhdojë me ofertën e tij për të blerë kompaninë e mediave sociale për 44 miliardë dollarë.


Që nga korriku, Musk dhe Twitter janë përfshirë në një betejë ligjore. Elon zbuloi se do të tërhiqej nga marrëveshja për të blerë kompaninë. Ai përmendi “problemin” e bot të Twitter si arsyen e mospërmbushjes së marrëveshjes.

“Unë sfidoj shefin e Twitter-it, Parag Agrawal në një debat publik në lidhje me përqindjen e bot në Twitter. Lëreni t’i provojë publikut se Twitter ka <5% përdorues të përditshëm të rremë ose të padëshiruar!” , deklaroi themeluesi i Teslës. Kjo ishte gjithashtu në përputhje me atë që ish-kreu i sigurisë dhe sinjalizuesi i Twitter, Pieter Zatko u kishte thënë agjencive rregullatore amerikane. Ish-kreu i sigurisë zbuloi  disa nga çështjet e privatësisë së platformës dhe kërcënimet për sigurinë e të dhënave. Ai gjithashtu tregoi se kompania nuk e di se sa bot janë në platformën e saj.

Megjithatë, avokatët e Twitter-it u shprehën se pretendimet e Zatko  “duken të dizajnuara për të tërhequr vëmendjen dhe për të shkaktuar dëm në Twitter , tek klientët e tij dhe aksionarët e tij.

Përktheu : Lapsi.al
Marrë nga: Independent
Lexo Edhe: https://lapsi.al/2022/09/07/kim-kardashian-ne-kerkim-te-nje-mashkulli-si-elon-musk/


2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.