• |
ide | kryesore

Video/ Kosova, shuplakë Qipros për vendin e dytë: Muriqi udhëheq Dardanët drejt fitores 5-1

-Instant, Sport, Video
Kosova

Të dytët pas Greqisë, por për Kosovën sigurisht kaq nuk është mjaftueshëm. E megjithatë Dardanët e Giresse kanë arritur një fitore spektakolare përballë Qipros, e dërrmuar 5-1, duke e mbyllur me fitore Ligën e Kombeve për këtë sezon. Kosova bëri një përfaqësim pozitiv kundër qipriotëve, e shoqëruar me rezultat.


Goli i Muslijes i shënuar në gjysmën e pjesës së parë (22′) zhbllokoi ndeshjen duke e bërë të thjeshtë për kosovarët. Qipro e ndjeu presionin që vinte nga të gjitha anët, por e pati të pamundur të mbyllë Radshanin apo Muriqin. Goli i dytë në shtesën e pjesës së parë nga Rrudhani e çoi Kosovën në pushim me një qetësi që skuadre e Giresse e reflektoi pas rifillimit.


Lexo më tej: Video/ Kosova përmbyset 10 minutat e fundit: perla e Muriqit nuk mjafton në Irlandën e Veriut

I treti nuk vonoi dhe Rashani shënoi në asistin e dytë të mbrëmjes së Muriqit, në minutën e 47. Sulmuesi i Mallorca pastaj u ngjit vetë në katedër, me një dygolësh që hodhi në tapet Qipron. Goli i Roberge në të 81 nuk bën asnjë dëm për Dardanët, që e mbyllën turneun në vendin e dytë në grup. Në këtë fushatë të Ligës së Kombeve, Kosova u rendit pas Greqisë, ndërsa Qipro do të duhet të luajë në Ligën D sezonin e ardhshëm.

REZULTATET E MBRËMJES

League A: Group 2 UEFA Nations League
Portugal 0-1 Spain
Switzerland 2-1 Czech Republic
UEFA Nations League League B: Group 1
Republic of Ireland 3-2 Armenia
Ukraine 0-0 Scotland
UEFA Nations League League B: Group 2
Albania 1-1 Iceland
UEFA Nations League League B: Group 4
Norway 0-2 Serbia
Sweden 1-1 Slovenia
UEFA Nations League League C: Group 2
Greece 3-1 Northern Ireland
Kosovo 5-1 Cyprus


1 Comment

  1. SA DJALLEZI KA NE SHQIPERI. SA ANTIKOSOVARIZEM DHE URREJTJE KUNDER KOSOVES. KOSOVARET E MBUSHIUN STADIUMIN NE SHQIPERI DHE KUDO KU LUAJNE KUQEZINJTE, DHE TELEVIZIONET KOSOVARE ME SHUME E JAPIN DHE PARAQESIN SHQIERINE SPORTIVE SE SA KOSOVEN , KURSE NE KETE PORTAL DHE NEPER MEDIAST E TJERA SHUME PAK APO ASPASK NUK INTERSOHEN PER KOSOVEN. NUK SDHOH NDONJE TIFOZ NGA SHQIP[ERIA QE TEW SHKOJE NE PRISHTINEW PER TA MBESHTETUR KOSOVEN , KURSE NE SHQIPERI DYNDEN KUQEZINJTE NGA KOSOVA KUR LUAN SHQI[ERIA. KJO ESHTE DIFERENCA,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.