• |

Video/ Kosova, shuplakë Qipros për vendin e dytë: Muriqi udhëheq Dardanët drejt fitores 5-1

Kosova

Të dytët pas Greqisë, por për Kosovën sigurisht kaq nuk është mjaftueshëm. E megjithatë Dardanët e Giresse kanë arritur një fitore spektakolare përballë Qipros, e dërrmuar 5-1, duke e mbyllur me fitore Ligën e Kombeve për këtë sezon. Kosova bëri një përfaqësim pozitiv kundër qipriotëve, e shoqëruar me rezultat.

Goli i Muslijes i shënuar në gjysmën e pjesës së parë (22′) zhbllokoi ndeshjen duke e bërë të thjeshtë për kosovarët. Qipro e ndjeu presionin që vinte nga të gjitha anët, por e pati të pamundur të mbyllë Radshanin apo Muriqin. Goli i dytë në shtesën e pjesës së parë nga Rrudhani e çoi Kosovën në pushim me një qetësi që skuadre e Giresse e reflektoi pas rifillimit.

Lexo më tej: Video/ Kosova përmbyset 10 minutat e fundit: perla e Muriqit nuk mjafton në Irlandën e Veriut

I treti nuk vonoi dhe Rashani shënoi në asistin e dytë të mbrëmjes së Muriqit, në minutën e 47. Sulmuesi i Mallorca pastaj u ngjit vetë në katedër, me një dygolësh që hodhi në tapet Qipron. Goli i Roberge në të 81 nuk bën asnjë dëm për Dardanët, që e mbyllën turneun në vendin e dytë në grup. Në këtë fushatë të Ligës së Kombeve, Kosova u rendit pas Greqisë, ndërsa Qipro do të duhet të luajë në Ligën D sezonin e ardhshëm.