• |
ide | kryesore

Rama justifikohet për “Mehmet Akif”: Nuk e mbylli Erdogani

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Akif Rama erdogan

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur edhe njëherë akuzave për mbylljen e shkollës “Mehmet Akif”. Pas mbledhjes së Kryesisë së PS-së, Rama është pyetur nëse ka pasur ndërhyrje nga Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan. Por Rama e mohoi kategorikisht.


Kreu i qeverisë deklaroi se nuk mund t’i bëjë askush presion për vendimet që merr. Rama këmbënguli se ai është kryeministri i Shqipërisë i zgjedhur nga qytetarët shqiptarë.


“Faleminderit për këtë pyetje, por jo. Jua kam thënë me kohë. Mjafton t’u referoheni fakteve. Pastaj përrallave, keni kohë për t’iu referuar përrallave. Gjërat që i bëj, i bëj për ato qëllime që unë them. 

Merrni dhe shihni dokumentacionin. Po të ishte një çështje politike dhe një mbyllje politike, pse do merreshim ne me një kolegj vajzash, kur ka shumë struktura të tjera atje që nuk i ka ngacmuar askush.

Siç kemi vepruar për çdo subjekt, kemi vepruar dhe në këtë rast. Do ishte shkelje nga Ministria e Arsimit nëse nuk do të ishte vepruar në këtë rast. Spostimi i godinës është bërë pa asnjë miratim. Kjo është shumë e thjeshtë.

Këtë ka vërtetuar vendimi i djeshëm i gjykatës. Donin të paguanin prapa. Nëse doni ta vishni këtë me qëllime të errëta, mua nuk më bën askush presion pasi unë jam kryeministri që më kanë zgjedhur shqiptarët. Unë këtu mund të bëj gabime, por janë gabime që nuk vijnë nga qëllimi i keq, por nga një gjykim që mund të mos jetë i duhuri për atë gjë” – tha Rama. ©LAPSI.al


7 Comments

    1. Po Ky eshte engjell fare(po fare) e ju e akuzoni per lloj- lloj gjerash.Gabim e keni te gjithe,ne duhet te falenderojme Zotin qe e patem kete fat te madh.Te falenderojme Zotin dhe vete kryeministrin,marte dite nga ditet tona.Une personalisht do ta falenderoj me shprehjen nga filmi I teti ne bronx luajtur nga i madhi Kadri Roshi dhe gjestin e pantallonave me arna

  1. Erdogani vërtetë nuk e mbyll zyrtarisht sepse nuk është KM i Shqipërisë por të dha urdhër dhe ti si lapangjos e vasal e egzekutove.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.