• |
ide | kryesore

Të famshëm që pozojnë për orë të tëra për histori arti

-Instant, Paparazzi, Slider

Të famshëm që pozojnë për orë të tëra për histori arti/ Imazhi i një njeriu të famshëm mund të formësohet shpejt nga një fotografi e vetme, video e TikTok ose titulli i lajmeve, por në video-portretet e inskenuara të Robert Wilson të shkrepura gjatë dy dekadave të fundit, ai i fton shikuesit të ngadalësojnë shpejtësinë – shumë më poshtë – me poza për orë të tëra të mbajtura nga të famshëm duke përfshirë Lady Gaga, Brad Pitt dhe Isabella Rossellini.


Tani e shfaqur në Galerinë e Arteve të Australisë Jugore, ekspozita, “Portrete lëvizëse”, paraqet A-Listers në skena të inskenuara me përpikëri të nxjerra nga historia e artit, filmi dhe kultura – të përziera me portrete të njerëzve dhe kafshëve jo të famshme – me secilin video që përmban vetëm sugjerime delikate të lëvizjes për periudha të gjata kohore.


Në një portret, i cili kërkonte një pozë shtatë-orëshe, Lady Gaga kanalizoi Mademoiselle Caroline Rivière mbretërore, e pikturuar fillimisht nga artisti francez i shekullit të 19-të Jean-Auguste-Dominique Ingres. Gjatë xhirimeve, një lot i përshkoi faqen e yllit të popit.

Në skenën noir të Princeshës Caroline të Monakos, familja mbretërore i bëri homazhe nënës së saj, Grace Kelly, dhe roleve të saj të famshme në filmat e Alfred Hitchcock, duke marrë një pozë që të kujton filmin e vitit 1954 “Rar Window”. Punimet e videos janë paraqitur në shkallë njerëzore në ekrane të mëdha me definicion të lartë rreth shfaqjes.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.