• |
ide | kryesore

Kim: Futja e parave të krimit do vinte në rrezik anëtarësimin në BE

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Futja Kim

“Futja e parave të krimit në Shqipëri do të vinte në rrezik anëtarësimin në BE”. Eshtë shprehur kështu ambasadorja e SHBA në emisionin “Opinion”. Kim tha se dhe në raportet ndërkombëtare, vendi ynë mbetet në zonën gri përsa i përketë transparencës së parave, që do të thotë se ende ka probleme me transparencën për parat e përdorura. Ambasadorja theksoi se Shqipëria duhet të vijojë marrjen e masave për të ndaluar pastrimin e parave.


Pjesë nga intervista


Pyetje: Le t’i kthehemi pastrimit të parave dhe kriminelëve. Ne kemi probleme së fundmi me krimin e organizuar në Shqipëri, me bandat jashtë vendit. Po punojmë në Mbretërinë e Bashkuar, Hollandë, Belgjikë, dhe po sjellim këtu problemet e tyre, të gjitha paratë e tyre, por gjithashtu edhe problemet që ata kanë mes tyre. Problemi është, a mendoni se Shqipëria po bëhet një vend shumë problematik në lidhje me krimin e organizuar? Sipas informacionit tuaj?

Kim: Mendoj se Shqipëria ka një reputacion të keq. Mendoj se këndvështrimi i Shteteve të Bashkuara në lidhje me korrupsionin dhe krimin e organizuar në Shqipëri është i njohur. Ato shprehen në raporte të ndryshme që nxjerrim çdo vit. Dhe, fatkeqësisht, ato pasqyrohen gjithashtu edhe në faktin që Shqipëria është në listën gri të të Task Forcës për Veprim Financiar. Ky është institutcioni evropian i cili shqyrton praktikat financiare në mbarë botën.

Dhe ata përdorin terma si mungesë strategjie për të përshkruar mekanizmat e Shqipërisë kundër pastrimit të parave. Prandaj është shumë e rëndësishme. E di, në fillim të intervistës sonë, unë fola mbi zgjedhjen që duhet të bënte Shqipëria, për zgjedhjen që duhet të bënin udhëheqësit shqiptarë. Duhet ta bëni këtë zgjedhje tani. Duhet të zgjidhni kush e ka në dorë këtë vend. Do ta kenë njerëzit e zakonshëm? Do ta kenë kriminelët? Kush do të ketë në pronësi tokën tuaj, të gjithë ato hotele dhe kush do të marrë përfitimet?

Pyetje: Ato gradiaçela në fakt, askush nuk e di se nga vijnë paratë për to…

Kim: Pikërisht… Duhet të jesh në gjendje të shpjegosh të gjitha këto dhe duhet të marrësh hapa të vërtetë për të parandaluar pastrimin e parave. E di që ka pasur shumë diskutime mbi amnistinë fiskale…

Pyetje: Do t’ju pyes për amnistinë fiskale, jam plotësisht dakord me ju mbi pastrimin e parave. Por, ka një mentalitet ndryshe në Shqipëri. Dhe do të të thonë se njerëzit mendojnë: pse jo, le të themi, paratë e zeza, të mos vijnë në Shqipëri, ato para vijnë nga Mbretëria e Bashkuar, Hollanda, Belgjika, vende shumë demokratike me ligje të forta, dhe përse ato para të mos vijnë në Shqipëri për të ndërtuar vendin. Disa njerëz të tjerë thonë se, unë se di, por që edhe Nju Jorku apo Londra janë ndërtuar me para të pista.

Kim: Mendoj se ky është një argument i tmerrshëm.

Pyetje: Por është argument.

Kim: Është argument, por është një argument i tmerrshëm. Nëse do të shkonit në atë drejtim, do të vinit në rrezik anëtarësimin e Shqipërisë dhe kandidimin për të qenë anëtare e BE-së. Dhe ky është një vend që do të përfitojë jashtëzakonisht shumë nga të qenurit pjesë e BE-së. Por duhet të bëhet edhe një vend që do të japë shumë dhe do të kontribuojë në begatinë dhe sigurinë e Bashkimit Europian. Nuk mund të jetë vetëm merr, merr, merr.

Prandaj, duhen ndërmarrë disa hapa këtu që ta bëjnë Shqipërinë më transparente, që do ta ndihmojë të tejkalojë mangësitë strategjike, që do t’i përmirësojë imazhin në mbarë botën. Shpresoj që shumë e më shumë njerëz të shohin Shqipërinë që unë shoh, që miqtë e mi shohin kur vijnë për vizitë, që është një vend që është shumë i bukur, me njerëz që janë jashtëzakonisht bujarë dhe punëtore, dhe të cilët e dijnë se e ardhmja e tyre është europiane.


12 Comments

 1. Mos moj ca na the? Po na thua ne qe punojne per 30,000 leke apo rilindesave qe po fusin kokaine me shume se miell buke ne port, por qe ti i ke xhan dhe nuk bzan fare?!

 2. Te shkerdhefsha rrobte o zkoreane rrobwire po BE po vuan per buken e gojes moj plehre se e futet ju ne Krize. Ju ende kujtoni se do na genjeni me premtime per Cekun e Bardhe dhe BE

 3. Las Vegasi eshte atraksioni kryesor turistik i USA. Nje qytet i madh e modern argetimi i ndertuar ne mes te shkretetires. I gjithi i ndertuar me parate e krimit dhe ku bixhozi jo vetem lulezon por edhe promovohet.
  Vete ata e quajne “sin city” ose ne shqip, qyteti i mekatit.
  Cfare mund te mesojme ne nga keta ne lidhje me luften ndaj pastrimit te parave te pista?

 4. Kim mbeshtet gjithnje kete qeveri kriminelash e tani thua jo por cfare pune ke ti me leketve shwipetareve?
  Po ato lobingjet qe merrni dollaret e popullit pse ju pelqejne e flisni pikerisht ju politikanet amerikane qe e mbeshtesni politiken mbi rryshfetin qe quhet lobing per te bere nje foto me presidentin e rradhes
  Turpi qofte me ju

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.