• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta reperi i këngës hit “Gangsta Paradise”

-Instant, Arkiva, F1, Paparazzi

Reperi amerikan Coolio, i njohur për hitin ikonik Gangsta’s Paradise, ka ndërruar jetë në moshën 59-vjeçare.


Menaxheri i tij Jarez Posey tha për mediat amerikane se artisti u gjet pa reaguar në dyshemenë e banjës së shtëpisë së një miku në Los Anxhelos.


Coolio filloi të bënte muzikë në vitet 1980, por ai forcoi vendin e tij në historinë e hip hopit kur regjistroi Gangsta’s Paradise në 1995.

Shkaku i saktë i vdekjes së tij të mërkurën nuk është zbuluar ende.

Megjithatë, Posey i tha TMZ, e cila raportoi fillimisht lajmin, se mjekët besonin se ai mund të kishte pasur një arrest kardiak. Coolio, emri i vërtetë i të cilit ishte Artis Leon Ivey Jr, fitoi një Grammy për Gangsta’s Paradise, e cila ishte pjesë e kolonës zanore për filmin Dangerous Minds me Michelle Pfeiffer. Kënga vazhdon të dëgjohet gjerësisht dhe sapo ka kaluar një miliard transmetime në Spotify, sipas faqes së tij zyrtare të internetit.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.