• |
ide | kryesore

Sulm në qendrën arsimore në Kabul, 19 të vrarë dhe 27 të plagosur

-Instant, Lajme, Planet

Të paktën 19 persona u vranë dhe 27 u plagosën në një sulm vetëvrasës në një institucion arsimor në Kabul ndërsa studentët po vinin, tha policia.


Asnjë nuk ka marrë përgjegjësinë e menjëhershme për sulmin.


“Studentët po përgatiteshin për provim praktik kur një kamikaz hodhi veten në erë brenda kësaj qendre stërvitore. “Fatkeqësisht, 19 persona u vranë dhe 27 të tjerë u plagosën ”, tha Khalid Zadran, një zëdhënës i policisë.

Një dëshmitar okular i sulmit, i cili foli për Reuters në kushte anonimiteti, tha gjithashtu se një kamikaz shpërtheu eksplozivin e tij brenda një qendre trajnimi.

Të premten, zëdhënësi i ministrisë së brendshme të talebanëve tha se ekipet e sigurisë ishin në vend dhe e dënuan sulmin.

Abdul Nafy Takor tha se sulmi ndaj objektivave civile “dëshmon mizorinë çnjerëzore të armikut dhe mungesën e standardeve morale”.

Talibanët u kthyen në pushtet në Afganistan gushtin e kaluar dhe grupi thotë se po përpiqet të rivendosë stabilitetin.

Megjithatë, sulmet nga IS kanë vazhduar.


1 Comment

  1. EDHE KETU NE SHQIPERIA KABULISTI MBYLLI SHKOLLEN

    DUKE PLAGOSUR TE TASHMEN E FEMIJEVE DHE DUKE VRARE TE ARDHMEN E TYRE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.