• |
ide | kryesore

VIDEO/ Festë në Moskë pas aneksimit të 4 rajoneve në Ukrainë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Moskë

Mijëra rusë mbushën Sheshin e Kuq në Moskë pasi Vladimir Putin deklaroi aneksimin e 4 territoreve në Ukrainë. Putin tha se kishte nisur “një epokë e re e shndritshme të luftës së përhershme me Ukrainën dhe perëndimin”.


“Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia, Kherson, Rusi! Së bashku përgjithmonë!” – lexohej në një pankartë të varur në sheshin pranë Kremlinit. U panë edhe autobusë me njerëz të marrë nga një fabrikë afër Moskës. Mësues universiteti shpërndanë ftesa për një koncert pop tek studentët e tyre. Nuk mungonin edhe flamujt me portretin e Putinit.


Kjo është Rusia që Putin parashikon pas 22 vitesh në pushtet. E bashkuar, e thjeshtë, cinike dhe skllave. Duke iu drejtuar turmave në Sheshin e Kuq, Putin u zotua të “bëjë gjithçka” për të “rritur nivelin e sigurisë” në rajonet e pushtuara.

LEXO EDHE: Putin nuk njeh kufij, anekson zyrtarisht katër rajone të Ukrainës

“Të dashur miq, ne do të bëjmë gjithçka për të mbështetur vëllezërit dhe motrat tona në Zaporizhzhia dhe Kherson, në Donetsk dhe Luhansk. Ne do të bëjmë gjithçka për të ngritur nivelin e sigurisë në këto territore për këta njerëz. Do të bëjmë gjithçka për të rikthyer ekonominë. Për të rivendosur infrastrukturën, për të ndërtuar shkolla, institucione të reja, spitale” – tha Putin.

“Jemi bërë më të fortë sepse jemi bashkë. Ne kemi të vërtetën. Dhe e vërteta do të thotë fuqi. At do të thotë fitore. Fitorja do të jetë e jona” – tha Putin. Ai përsëriti se sot është një “ditë historike, një ditë e së vërtetës dhe drejtësisë”.

Ai akuzoi Ukrainën se po “përpiqet të zhdukë” kulturën e njerëzve që jetojnë në rajonet e Luhanskut dhe Donetsk. Presidenti rus shtoi se banorët në këto rajone “e bënë këtë zgjedhje për të qenë me atdheun e saj stërgjysh” në të ashtuquajturat referendume. Ukraina dhe perëndimi i kanë denoncuar ato si të paligjshme. “Rusia nuk po u hap vetëm dyert e shtëpisë. Rusia po hap zemrën e saj. Miresevini në shtëpi” – tha Putin. ©LAPSI.al


28 Comments

  1. fjala “diktator” vjen nga fjala “diktoj”

   edhe ti e di se kush e “dikton” boten

   kush thote hap kete e mbyll ate
   kush mbeshtet izraelin kunder palestines
   kush e beri mut lindjen e mesme
   kush shtyn LGBT

     1. HOMOSEXUALS ARE DISGUSTING ACCORDING TO UGANDA PRESIDENT

     2. Obama Colluded With George Soros In Attempt To Control Ukraine’s Oil And Gas Industry
      Americans United Against The New World Order

 1. Skitët në festë!
  Po kur u erdhi NAPOLEONI me 1812 iken si kurva neper stepa dhe u vune flaken Sarajeve te Carit….. Ashtu sic po ikin edhe sot nga Gjeorgjia, Mongolia e Finlanda!
  Buthqima azie!

   1. Obama Colluded With George Soros In Attempt To Control Ukraine’s Oil And Gas Industry
    Americans United Against The New World Order!!!

  1. O Namut Ujku rus po ju ha dhe ju merreni me Zhele Bythqirin që sot doli si legen vetëm me 2 veta në krah ndërsa sheshi në Moskë ishte plot.
   Loqe Covidjot

   1. Hani Karin o Pederaatat dhe bythqirat koqe tredhur te sejtit Mavi Sorrosian. Ju qiu Rusi me Kinen Si kurva. Ne gremine ju coi. Gjitje kompanite Evropiane iken ne Kine se atje ka gaz te lire Rus. Do behet Evropa me keq se Afrika. Do i lepini karin Rusit o baxhella Sorrosiane bashke Ne kurvat homo te Ameriqise

 2. Obama Colluded With George Soros In Attempt To Control Ukraine’s Oil And Gas Industry
  Americans United Against The New World Order!!!!!

 3. Ne Labëri ka një fjalë te urtë që thotë se “ku është dëshpërimi më i madh, është edhe gaz i madh”.

  Pamjet e kësaj feste në Moskë ma kujtuan këtë thënie që përdorej në raste vdekjesh nëpër familje kur papritur ndihej një shaka e një e qeshur.

  Keqardhje për dramën që po përjetojnë si ukrainasit, ashtu edhe rusët e thjeshtë.

 4. Po pse vetem Ruset dhe Ukrainasit? Po Shqiptaret e shume popuj te botes qe u izoluan per gati 3 vjet dhe ku nje pjese u detyruan me zor te varikarsinohen me nje substance qe vetem vaksine nuk eshte, thjesht per te joshur perversitetin e elitave globaliste dhe per te realizuar Great Reset. Sa per dijeni analogjia qe bere me laberine nuk ka vend dhe eshte komplet pa lidhje. Ne kete koncert ka qene i ftuar dhe Namut Lluca

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.