• |
ide | kryesore

Lojë e dyfishtë me ndërtimet pa leje? Rama flet për aksionin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
edi-rama

Kryeministri Edi Rama pranoi se edhe sot ka ndërtime pa leje. Por ia hodhi fajin sistemit të drejtësisë që sipas tij të turpëron.


“Ndërtimet pa leje kanë qenë kanceri i këtij vendi, ka ndërtime pa lejen patjetër nuk diskutohet. Por po të vijmë tek këto metrat katrorë pa leje abuzim mbi një leje ndërtimi e kemi ulur 10 fish. 


Sot jemi në kushtet kur duhet t’i japim një goditje përfundimtaere këtij fenomeni të shëmtuar e fyes. E pamundur që ne të vendosim kontroll të plotë e të rreptë kur vjen puna te ata që ndërtojnë, një avlli, një çati dhe një shtëpi në fshat e të vijë të ketë shans për parrellinjtë e biznesmenët të hapen ndenjësesh e të bëjnë metra katrorë në kryeqytet.

Kjo që po bëjmë ka ardhur si rezolutat se nxirr ligje e masa sa të duash, ëj kontrolle e denoncime sa të duash, sa kohë ky sistem drejtësie në nivelin e prokurorive e gjykatave të rretheve nuk është i pastruar je i destinuar të turpërohesh”.

Rama një tjetër komentueseje që i tha se po bën lojë të dyfishtë me ndërtimet pa leje, iu përgjigj.

“Po të ishte “loje e dyfishte” e po të isha unë pjesë e lojës do i lejoja e në fund do i merrja për vete, jo për shtetin. Se kjo s’ka pikë logjike, është të fyesh inteligjencën tënde. 

Çfarë është kjo lojë e dyfishtë? Kjo s’ka kuptim që i lejoj të ndërtohet e i marr për shtetin. Sot ndodh sepse mua nuk më kap dot askush me para dhe për mua paraja nuk vjen asnjëherë e para”.

“Ka një problem me lekun me mua, duhet të përkulem për ta marrë, e unë nuk përkulem”.39 Comments

 1. Problemi KM eshte qe ti nxjerr vendime te pambeshtetura ne ligj prandaj ka raste qe gjykatat ti hedhin poshte ato.

  Pastaj merr nje vendim qe kush ka bere ndertime shtese te paligjshme perjashtohet nga cdo leje e re ai dhe familjaret e tij apo te lidhur inderekte me ndertuesin per 10 vjet ,te shohesh si do zhduken ndertimet pa leje.

  1. pse se ndeshkove o te qifsha ropt ?
   Apo i moret leket dhe tani shpiket nje kurvllik te ri .
   te qifsha partine dhe palloshin oj kurve me pagese

 2. Normal qe erdhi koha per aksion sepse eshte mbushur vendi me ndertime pa leje dhe eshte koha te marri fund kjo gje

 3. Nuk ka faj kryeministri por kane faj keto qe korruptohen me disa leke dhe lejojne te ndertojne pa leje …kete duhet ta kuptojme te gjithe

  1. Me ne fund drejtesia po vihet ne vend per te gjithe ata njerez qe kane bere cfar ju ka dashur qejfi dhe kane ndertuar vend e pa vend

 4. Aksione te tilla jan me te vertet te rendesishme, e mira eshte qe gjith keto hapesira do perdoren ne te mire te popullit

 5. Skam per ti kuptu kta njerez. Sa i mbushin xhepat gjykatsit prokurorit e tjetrit e tjetrit i kishin nxjerr ato lejat tamam edhe ishin ne rregull

 6. Po e kan mbyt vendin ndertimet pa leje se i la sala horrat e vet me bo ca donin. Me leje per dhom e guzhin ngriten vilat 3 4 kat

 7. jo se kjo qe ju po beni eshte komplet shpifje ai ka drejtuar ne gjykat nje qeshtje dhe ajo doli kunder nuk ka faj rama qe maloket e sales ndertojn pa leje

 8. Vettingu sa me shpejt, qe te coje ne burg gjykatesit dhe prokuroret e korruptuar , vetem ashtu mund te vendoset drejtesia.

 9. O patronazhista muti o dera koperative o idiotë o kafsha zologjike po ku ishte ky derrr Rama qe nëntë vjet po tani që i erdhi ngordhja si politikan i sheh ndërtimet pa leje hu racën e poshtë patronazhiste he colera ua martë shpirtin mor gomerë

 10. O Edi Rama mer ✈️✈️Dhe Linden dhe shko ne Kine takohue me “miqte Kine e” Ke dy dy dite qe qendron ne Tirane shume e zgjate kete jave!!Kur te vish do te shofesh sa kate pa leje jane shtuar dhe shto dhe 20 vjet per ti prishur je ne rregull.Sa per $$$$$$$$$$$$$ti nuk i don por ti japin me zor nuk ke faj ti Je ne rregull o 💩!!!!Kur te vish nga Kina na nxir ca foto me miqte e larte Kineze ti e din qe ne i pelqejme fotot e tua o 💩💩 global .

 11. Keta minjte e bodrumit si qen stani e ne roje te KM i paskan nxjerre ne pune edhe per fundjave.

  Qenka trembur shefi i PR-it nga te dhenat e anketimit per QEVERINE, te cilat nuk jane te mira, as brenda e as jashte vendit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *