• |
ide | kryesore

Rama: Çmimi i energjisë do të rritet në nëntor

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
rama, çmimi

Ndërsa dje bëri publik vendimin për mos hyrjen në fuqi të fashës 800 KWH, ditën e sotme gjatë një bashkëbisedimi në Facebook, kryeministri Edi Rama bëri me dije se fasha do të vendoset në nëntor.


Rama bëri me dije se në bazë të kushteve të motit, ky vendim mund të rimendohet sërish.


“Nëse trendi i kursimit do të vazhdojë dhe nëse reshjet do të vazhdojnë, ne do ta kalojmë pa asnjë problem. Në nëntor do të vendoset fasha duke pasur parasysh parametrat. Kjo është objektive”, tha Rama.

Lexo më tej: Çmimi i energjisë/ Arsyet pse u zbyth Rama 

Rama iu përgjigj një komentuesi në rrjetet sociale në lidhje me arsyet e shtyrjes së rritjes së cmimit të energjisë me vendosjen e fashës. Rama tha se shtyrja nuk ka lidhje me “tenxheren e zemërimit” të qytetarëve.

“E dije si po vlonte tenxherja e zemërimit, ruajte qeverinë dhe zgjedhjet lokale,” shkruante një qytetar.

“Nuk ka kryeministër në planet dhe ai më i keqi që të mos shfrytëzojë çdo lloj mundësie për të bërë më të mirën kur vjen puna tek prekja drejtpërdrejt e të përditshmes. Që do të thotë që për asnjë arsye në botë, nuk do të thosha diçka që është e pavërtetë. Se e vërteta do dilte shumë herë më shpejt se sa do ndihmonte mungesa e kujtesës lidhur me atë që u tha. Nuk ka lidhje me asnjë tenxhere zemërimi e tenxhere grumbullimesh, por ka lidhjke me një fakt që e shpjegova. 

Kemi pasur dy elementë që na kanë ndihmuar ta shtyjmë vendosjen e fashës. E mos e vendosim në muajin tetor, ta shtyjmë jo të heqim dorë. Reshjet, që kanë shtuar kuotat në hidrocentrale dhe në Fierzë, dhe elementi i dytë është një trend kursimi që ka bërë që nevoja për energji të jetë shumë më e ulët se sa parashikimi. Këtë nevojë mund të vijojmë ta përballojmë pa pasur kërcënim në aspektin financiar,” tha Rama.


63 Comments

   1. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët!
    01/10/2022 te 13:53
    Po të ketë byth le ta rrisë, e thotë për të mbajtur të karikuar idiotët patronazhistë parazitë, nqs do ta rrisë vërtet,
    nuk do ta zejë as 24 orëshi nga momenti kur protesta do të lejohet të jetë e dhunshme!

    Mbajeni mend këtë koment!

  1. Po të ketë byth le ta rrisë, e thotë për të mbajtur të karikuar idiotët patronazhistë parazitë, nqs do ta rrisë vërtet,
   nuk do ta zejë as 24 orëshi nga momenti kur protesta do të lejohet të jetë e dhunshme!

   Mbajeni mend këtë koment!

  1. Pavaresisht situates qe jemi sapo ju jepet mundesia e lehtesoni popullin e hoqet fashon 800 kWh kete muaj dhe shpresoj qe dhe muajin tjeter koha te jete ne favorin tone

   1. Po të ketë byth le ta rrisë, e thotë për të mbajtur të karikuar idiotët patronazhistë parazitë, nqs do ta rrisë vërtet,
    nuk do ta zejë as 24 orëshi nga momenti kur protesta do të lejohet të jetë e dhunshme!

    Mbajeni mend këtë koment!

  1. Po të ketë byth le ta rrisë, e thotë për të mbajtur të karikuar idiotët patronazhistë parazitë, nqs do ta rrisë vërtet,
   nuk do ta zejë as 24 orëshi nga momenti kur protesta do të lejohet të jetë e dhunshme!

   Mbajeni mend këtë koment!

  1. Po të ketë byth le ta rrisë, e thotë për të mbajtur të karikuar idiotët patronazhistë parazitë, nqs do ta rrisë vërtet,
   nuk do ta zejë as 24 orëshi nga momenti kur protesta do të lejohet të jetë e dhunshme!

   Mbajeni mend këtë koment!

  1. Po të ketë byth le ta rrisë, e thotë për të mbajtur të karikuar idiotët patronazhistë parazitë, nqs do ta rrisë vërtet,
   nuk do ta zejë as 24 orëshi nga momenti kur protesta do të lejohet të jetë e dhunshme!

   Mbajeni mend këtë koment!

 1. Te kalojme tetorin njehere pastaj normal si te jete me e arsyeshme te mendohet ,le te rivendoset serish fasho sepse per nja familje eshte e mjaftueshme

 2. Lajm i mire ky per ne sepse dhe nje muaj tjeter nuk do te rrutet cmimi i energjis. Qeveria po ben te pamunduren per ruajtjen e konsumatoreve

 3. Ishalla sa me shum reshje, dhe ne si konsumator duhet te kursejm me shume. Keni dhen nje ndihm te madhe per ne duke qen se jan rritur dhe pagat e pensionet

 4. Ore e gjith bota po zjen se ska mjaftueshem energji. Kur harxhon me shume se mesatarja normal qe do paguash me shume

  1. Po të ketë byth le ta rrisë, e thotë për të mbajtur të karikuar idiotët patronazhistë parazitë, nqs do ta rrisë vërtet,
   nuk do ta zejë as 24 orëshi nga momenti kur protesta do të lejohet të jetë e dhunshme!

   Mbajeni mend këtë koment!

 5. Jemi nder te paktat vende qe ska ndryshuar cmimi i energjise. Vaj halli te ishte ber si ne angli qe esht dyfishuar ca do thoshin

 6. Masat meren ne baz te situates. Fati qe nuk u vendos kjo fasha nuk do thot ti biem me top se do ngelemi pastaj pa drita si ne kohe te sales

  1. Po të ketë byth le ta rrisë, e thotë për të mbajtur të karikuar idiotët patronazhistë parazitë, nqs do ta rrisë vërtet,
   nuk do ta zejë as 24 orëshi nga momenti kur protesta do të lejohet të jetë e dhunshme!

   Mbajeni mend këtë koment!

  1. Po të ketë byth le ta rrisë, e thotë për të mbajtur të karikuar idiotët patronazhistë parazitë, nqs do ta rrisë vërtet, nuk do ta zejë as 24 orëshi nga momenti kur protesta do të lejohet të jetë e dhunshme!

   Mbajeni mend këtë koment!

  1. Sic kemi perballuar shume probleme do e perballojme dhe kete gje ,ku nuk po e vuan vetem shqiperia por e gjithe bota

   1. Po të ketë byth le ta rrisë, e thotë për të mbajtur të karikuar idiotët patronazhistë parazitë, nqs do ta rrisë vërtet, nuk do ta zejë as 24 orëshi nga momenti kur protesta do të lejohet të jetë e dhunshme!

    Mbajeni mend këtë koment!

 7. Ndodhemi ne nje situat mjaft te veshite dhe mendoj se ka ardhur koha te mendoj se si te ruajm energjin elektrike

  1. Po të ketë byth le ta rrisë, e thotë për të mbajtur të karikuar idiotët patronazhistë parazitë, nqs do ta rrisë vërtet, nuk do ta zejë as 24 orëshi nga momenti kur protesta do të lejohet të jetë e dhunshme!

   Mbajeni mend këtë koment!

 8. Kriza energjitike ne shqiperi nuk ka ardhur as sot as para 1 muaji , eshte nje pasoje e nje periudhe te gjate pa shira dhe e nje kohe te papershtatshme keto 3 vitet e fundit.

 9. Ne gjendjen qe ishte para shirave shqiperia mund te prodhonte vetem 75% te asaj qe konsumon , dhe nese duam qe cmimi te mos rritet duhet te mbaje koha ne menyre qe hidrocentralet tona te prodhojne dhe te kete furnizim per vendin, perndryshe do duhet te dalesh ne treg nderkombetare dhe nuk e blen me 8.5 leke kw po me 15 , sa frengu pulen.

  1. Po të ketë byth le ta rrisë, e thotë për të mbajtur të karikuar idiotët patronazhistë parazitë, nqs do ta rrisë vërtet, nuk do ta zejë as 24 orëshi nga momenti kur protesta do të lejohet të jetë e dhunshme!

   Mbajeni mend këtë koment!

 10. Jemi nder vendet e rralla ne Europe e bote qe energjine e sigurojme me hidrocentrale dhe jo me termocentrale apo centrale berthamore si shumica e tyre.

  Kjo eshte aresyeja qe kush ka dy pare mend te mos beje krahasime me te tjeret per energjine dhe cmimin e saj, i cili teksa kemi keto burime nuk ka pse shumefishohet ne nentor, muaji i shirave.

  Jane te shumta institucionet shqiptare, ministrite e bashkite qe nuk paguajne energjine dhe kane borxhe me miliona ndaj OSHE, por askush nuk merr pergjegjesi, ne nje kohe qe qytetaret ndeshkohen ose burgosen per kete veper.

  Vjedhjet dhe abuzimet, si dhe humbjet ne rrjet u lihen ne kurriz qytetareve, ndonese jemi vend i bekuar me uje kudo.

  Njoftimi i KM ne pike te mengjesit si “sihariq”per rritjen e cmimit ne nentor eshte nje hakmarrje meskine ndaj opozites dhe medias, te cilat thane se Rama u terhoq nga frika e protestave.

  Kush thote qe” trimi” terhiqet po “shpif”…

 11. sado qe per kete muaj tetor na u hoq fashoja sdo te thote qe te fillojme dhe te shperdorojm energjine por cdo gje me karar

 12. Vdekshin idiotët, parrazitët, patronazhistët dhe neokomunistët! thotë:

  Po të ketë byth le ta rrisë, e thotë për të mbajtur të karikuar idiotët patronazhistë parazitë, nqs do ta rrisë vërtet,
  nuk do ta zejë as 24 orëshi nga momenti kur protesta do të lejohet të jetë e dhunshme!

  Mbajeni mend këtë koment!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.