• |
ide | kryesore

Rama dhe Veliaj zbulojnë planin për një kullë tjetër në mes të Tiranës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Tjetër kullë në Tiranë. Sot po zhvillohet Konkursi Ndërkombëtar për projektin fitues midis 5 studiove të arkitekturës bashkëkohore për ndërtimin e “Tirana Multifunctional Center”. Kryebashkiaku i Tiranë e ka shpërndarë videon ku po paraqiten projektet e kërkuara nga qeveria shqiptare me shënimin si vijon.


“Tirana Multifunctional Center”- Konkursi Ndërkombëtar për projektin fitues mes 5 studiove prestigjoze të arkitekturës bashkëkohore, për një ndërtim tejet ambicioz në qendër të Tiranës, i cili do të forcojë më tej profilin e metropolit rajonal të së ardhmes për kryeqytetin tonë”.


Ndër prezantimet, vihet re ndërtimi i një kulle shumëkatëshe në zemër të kryeqytetit. Kula ndodhet pas Teatrit të Operas dhe të Baletit. Për të, ër të cilin arkitekti drejtues që e prezantoi tha se ishte mbështetur në traditën shqipptare e konkretisht, në stilin e shtëpisë së Zekatëve në Gjirokastër, të Pallatit me Kuba në Tiranë, të qytetit të njëmijë dritareve dhe kështjellës së Beratit.

Sikurse shihet nga pamjet, kulla e re që propozohet ngrihet pikërisht mbi lulishten pas Teatrit të Operas dhe Baletit.

Lexo më tej: “Syri i Tiranës”, kulla që u bë mollë sherri mes rilindasve 

Lexo më tej: A janë të Edi Ramës kullat që po legalizohen? 

Lexo më tej: Kullat dhe apartamentet tek ish-Blloku arrijnë 5,000 euro/m 

Publikimi në FB: 


28 Comments

 1. Skizofrenia nuk ka te sosur ne token pellazgo-otomane! Nuk u ngopet o moterqira?!

  Tiranastani eshte kthyer ne nje hale te vertete! E shkerdhyen kete cope vend, para-prapa! Cfare prisni o plehra bolshevike. Shkulni dhe ate objektin otoman qe ka ngelur aty po jua mbajti ajo bytha e palare dhe ndertoni nje kulle aty . Pastaj shkoni ne psemes bashke me fare e fis.

  Race muti, nuk do bej hajer ndonjehere kjo shoqeri! Komb zvaranikesh do ngeleni. Gjithmone mallkoj Austro-Hungarine qe na la shtet. Ne jemi akoma tribu!

  1. Po flet per vete e per rracen e shtepise sate, jam i sigurte. Otomanet lane nje vend te pademtuar. Ishin e jane ortodokset qe po e shqyejne me korrupsio e djallezi!

 2. Te na e kaloje Partise Burq Khalifa!!!!

  Po ku piet Partija per imperialistet!

  Jemi fanar kullash ne bote!

 3. Projekti Ramamutit per me zhduk Shqiperine me gjithe komb, avancon ne drejtim te zhberjes se territorit qyteteve godinave planimetrise. Si tha Erjon Veliaj (i trajnuar ne Izrael), shndrrimin e kryeqytetit tone ne metropol rajonal’. Tiranes i kane vu samar e i kane hyp bastardet e Rilindjes per ta kaleruar per ta kthyer ne Dubain e Ballkanit Perendimor.
  Mbahu o Evrope resisto

 4. Forca eurot e droges ju hap front tjeter pune.

  Jepini edhe Kimetes nje zyre aty se largohet nga detyra ne dhjetor.

 5. Kush mendon se ky iken me vote eshte nje idiot me brire .
  Ky sfidon enkas gjithe Shqiptaret e tall menderen .
  Revolucioni zgjidh gjithçka

  1. Prandaj them se ne Shqiperi gjerat ecin me koken poshte. Duhet revolucion sepse pashallaret e kuq, prej nje shekulli po tregojne se jane me+++ MA-fije se aristokratet e pardjeshem. Revolucioni vjen prej se majtes. Pse jo, ta shohim dhe anen tjeter te medaljes…

   1. QE REVOLUCIONI VJEN VETEM PREJ TE MAJTES ESHTE BULLSHIT I POLITIKES .
    SA HERE KA PADREJJTESI KA REVOLUCION , REVOLUCIONI VJENE NGA SKAMJA DHE PADREJTESITE TE TJERAT JANE BULLSHIT

 6. Per mua, fjala kyçe qe mbeti eshte ” PARKU” – “pas operas”. Nje tjeter park duan ta shkepusin 🙁 Nuk kane persepektive, dhe nuk duan qe as ne, banoret, t’a kemi nje te tille. Te pakten jo me kembe ne toke, por ne ajer ca dhjetra metra ashensor.

 7. Lulishtja pas operas eshte ish gropa e Hajdinit qe me 1991,nje emigrant kosovar ne Zvicer, dontd te ndertonte nje hotel me miratimin e qeverise se kohes.

  Tani kete kullen pas 30 vitesh e paraqesin si ruajtje tradite, si shtepine e Zekateve, hebrej ne Gjirokaster, apo te atyre te Beratit, e terci e verci.

  Fqinje me Hotelin Plaza, me hekur e xham dhe disa pllaka, nje perbindesh ne zonen muzeale te Tiranes, per parkingun e te cilit u shqye sheshi Skenderbej dhe u tund nga themelet Bibloteka Kombetare, tani gjoja na ruajne identitetin.

  Tallje me shqiptaret e pastrim parash ne kohe krize e varferie per vendin.

 8. QE KETO KURVAT MAVI PO TALLIN BYTHEN PREJ 10 VITESH NUK E VE NDONJE NE DYSHIM POR EDHE QE KETA DEMOKRATET PO TALLIN BYTHEN ME NE ME GJOJA REVOLUCIONE EDHE KJO ESHTE E VERTETE .
  AKOMA BERISHA NUK KA BERE MEA CULPA PER MARRVESHJEN SHKATERRIMTARE TE DEMOKRACISE DHE SHTETIT LIGJOR QE BERI NE 2008 . O I MERR TE GJITHA O I HUMBET TE GJITHA , PSE KJO ESHTE DEMOKRACIA? JO OR JO .
  TE GJITHE JANE KURVA QE NUK MENDOJNE PER POPULLIN POR VEÇ PER XHEPAT E TYRE .
  PRANDAJ NESE OPOZITA NUK NGRIHET NE REVOLTA ATHERE DUHET TA BEJEM VETE . POR ME NJE KUSHT , E GJITHE KLASA POLITIKE E SOTME DUHET SHFAROSUR TOTALISHT .
  VETEM REVOLUCIONI , REVOLUCIONI I SUPERDHUNSHEM ( ME ARME) NDAN SHAPIN NGA SHEQERI

  1. Se cka nje ngjashmeri kjo kulla me zhgaravinat e Rames. Nuk eshte ndonje kulle qe te le .e goje hapur por
   ca bashkime elementesh pa harmoni.

 9. shpellaret e duan Tiranen sec e beri Salih Ram Berisha ,vetem kioska llamarine te ndryshkur dhe era shurre Bravo Edi Rama dhe Erjon Veliaj Tirana po kthehet ne nje qytet europian

  1. Ah mer te shkerdhefsha rrobt..do vije dita dhe nga keto kulla do fluturoni. Cdo gje rrotullohet ne mos ju pjella juaj e felliqur do ti laje kusuret qe keni.

 10. Ça i thu këtij bythrjeptit o18:20
  Ky qiraxhiu me ndonjë zgeqe eshte po e detyron kafshatë e bukës.
  Po ku po din ky vlera atdhe tradite si ka pas dite as baba as nena.
  Se sdo kishte dalë kaq moster.

 11. epo s’kishte se si te ndodhte ndryshe…nuk mund te lejonin lulishte te “pa shfrytezyara”…
  Keqardhje…eshte bere tirana si favelas ne Brazil

 12. Fiks si favelas ne Brazil, mire thote parafolesi.

  Eshte turp… gjithe keto kulla nderkohe kulla e sahatit mbeti pa fryme. E c’rrenjosen identitetin tone. Turp!

 13. Ky Boeri paska qene kriminel i madh. Nuk po flas per kete shkerdhaten ne krye te bashkise dhe ai tjetri ne qeveri.

 14. Shqiptare , pa dallim, feje, krahine, apo ideje, jeni bythqira !!! E meritoni mizerjen , që me Skenderbeun kar me zile qe luftoi kunder Vatikanit dhe Ottomaneve kur i tërë ballkani rrinte qete me diplomaci.
  E meritoni mizerjen qe kur Anglezet ju rreshtuan si gomere te vrisnit gjermanet, e pastaj njeritjetrin.
  E meritoni mizerjen, kur votuat per Jahuden(Sorros) kundër heroit (S.Berisha)qe doli aq me veshtiresi nga nje popull ne agoni.
  Kennedin e vrane Anglezet ,dhe gruan Zhaklinen e kurdisen ta shkerdhente publikisht agjenti i tyre ,jevgu nga Smirna, Onassis ! Ky eshte nje nga mesimet qe jep populli Anglez me zemer luani.

 15. Shqiptare , pa dallim, feje, krahine, apo ideje, jeni bythqira !!! E meritoni mizerjen , që me Skenderbeun kar me zile qe luftoi kunder Vatikanit dhe Ottomaneve kur i tërë ballkani rrinte qete me diplomaci.
  E meritoni mizerjen qe kur Anglezet ju rreshtuan si gomere te vrisnit gjermanet, e pastaj njeritjetrin.
  E meritoni mizerjen, kur votuat per Jahuden(Sorros) kundër heroit (S.Berisha)qe doli aq me veshtiresi nga nje popull ne agoni.
  Kennedin e vrane Anglezet ,dhe gruan Zhaklinen e kurdisen ta shkerdhente publikisht agjenti i tyre ,jevgu nga Smirna, Onassis ! Ky eshte nje nga mesimet qe jep populli Anglez me zemer luani.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.