• |
ide | kryesore

E djathta e Bojko Borisov fiton zgjedhjet në Bullgari

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
borisov

Partia bullgare GERB e ish-kryeministrit Bojko Borisov duket se ka marrë një fitore të ngushtë në zgjedhjet e së dielës. Exit Poll-et e Gallup International dhe Alpha Research raportuan se GERB e qendrës së djathtë ka marrë 23.6% – 25.5% të votave. Rivali kryesor i saj, reformisti “Ne vazhdojmë ndryshimin” e Kiril Petkov, kabineti i të cilit u rrëzua në qershor ndiqte me 19.5% – 19.9% të votave.


Nëse ky rezultat konfirmohet, pritet të ketë bisedime të vështira për qeverinë e re. Mund të kemi sërish një parlament të përçarë ose zgjedhje të tjera. Këta janë zgjedhjet e katërta në më pak 2 vjet. Duket se votuesit kërkuan qëndueshmëri për shkak të inflacionit të fortë dhe luftës në Ukrainë.


Një qeveri e dobët do të zgjaste paqëndrueshmërinë e politikës. Kjo do të rriste rrezikun që Sofja të humbiste vitin 2024 për hyrjen në “zonën euro”. Shumë nga kundërshtarët politikë të Borisovit e akuzojnë atë se ka lejuar përhapjen e korrupsionit. Borisov qëndroi 10 vjet në pushtet deri pranverën e kaluar. ©LAPSI.al


5 Comments

 1. Berisha: Për 700 mijë euro dhe dorëheqjen herën e parë.

  Meta: Jo mo jo e dhashë prej Shkëlzenit që ishte në videot e Dritan Priftit. Ti e di shumë mirë, edhe me the “Shiko ca më ka bërë ky budallai”

  Berisha: Dorëheqjen e parë e dhe për shkak të bllokut të Monikës

  Meta: Për Shkëlzen Berishën e kam dhënë njëherë dorëheqjen, dy herë nuk e jap.

  1. Edhe sikur te jete i vertet ai montazhi i Filip Cakullit me 700 mije euro, tani ai 700 mije euroshi i likes te duket lepirese para 560 MILIONE euro vetem te inceneratoreve, pa fut ketu 130 milion eurot qe po ja japim Bechetit vetem per pordhet e Rames e Lali Erit e pa perfshire 80 % e tenderave qe behn sekret ( dmth ja japin kujt tju doje kari dhe me vlere fond limit sa tju doje trapi, etj etj. Robt ne pidh patronazhisteve!

 2. ditën kur budallenjt hodhën në tok statujën e enver hoxhës dhe dëgjuan salën si antikomunist i thekur i cili ishte dërguar me porosi nga ramiz alia dhe me urdhër nga jugosllavia se atëherë ishte çasti më i volitshëm.
  dhe budallenjt shkuan pas tradhtarit më të madh të kombit siç ks ende njerëz që bëjn akoma të njëjtën gjë,shpellkare ato 700 000 eurot jane ne video te tjerat jane lloqe kavaje o loqja e majte e salih metaj

  1. O te qifsha grun ne pidh, po mire ajo 700 mije euro ne video, po keto miliarda lek e qindra mikione euro qe jane telenovele tashme e jo vetem nje video, ca i bie te jete? Une du te jete ne burg si ai per 700 mije euro si ky robqiri jot qe i lepij bythen mjes drek darke qe ka vjedh me shume se 20% te PBB. Shqiperia behet kur ti shkerdhehet nena dhe zvarranikut te fundit komunisto rilinds si puna jote!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.