• |
ide | kryesore

Universiteti i San Diegos , së shpejti kurs për Bad Bunny

-Instant, Paparazzi, Slider

Universiteti Shtetëror i San Diegos do t’u japë studentëve një kurs mbi Bad Bunny në 2023. Lënda do të fokusohet në ndikimin e këngëtarit në kulturën latine.


Drejtori i SDSU-së për gazetarinë dhe studimet e medias, Nathian Shae Rodriguez, i cili do të zhvillojë  kursin  tregoi se artisti ka ndryshuar industrinë e muzikës reggaeton.


“Bad Bunny është ky fenomen global që është ngritur në çdo mënyrë”, tha Rodríguez. “Burra, gra, fëmijë, të moshuar, njerëz që nuk flasin as spanjisht janë duke kënduar këngët e tij. Komuniteti latin dëshiron ta shohë veten të përfaqësuar,” vazhdoi ai. “Ne rrallë e shohim veten në televizion, në filma, në media, veçanërisht në hapësirat në gjuhën angleze. Të shohësh Bad Bunny të fitojë çmime, të performojë në këto shfaqje çmimesh.. Ne na jep një mundësi të shohim veten, të dëgjojmë veten.”

Rodriguez, i cili më parë ka dhënë mësim në një klasë të ngjashme në SDSU për këngëtaren e ndjerë të Tejano, Selena Quintanilla në 2020, shpreson që kursi i tij i ardhshëm Bad Bunny do të ketë një ndikim të barabartë te studentët latinë që duan të mësojnë për veten, kulturën e tyre dhe komunitetet e tyre.

Kurset universitare që eksplorojnë veprat e artistëve të muzikës popullore dhe ndikimin e tyre po bëhen gjithnjë e më të zakonshme.

Në korrik, Universiteti Shtetëror i Teksasit njoftoi se do të hartojë një kurs mbi Harry Styles dhe Universiteti i Teksasit në Austin do të ofrojë një kurs për Taylor Swift. UT Austin gjithashtu ofroi më parë një kurs të titulluar “Beyoncé Feminism, Rihanna Feminism: Muzika popullore dhe Teoria Feministe Zezake”./Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.