• |
ide | kryesore

TIMS u sulmua nga hakera qeveritarë, thotë Berisha

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
sali berisha, tims

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha lëshoi akuza të forta, duke shtuar se sistemi TIMS u sulmua nga hackera qeveritarë.


Në një dalje për mediat, Berisha pohoi se sistemi i hyrje-daljeve kufitare u sulmua për të zhdukur lidhjet e qeverisë dhe të deputetëve me krimin.


“Sistemi TIMS sipas burimeve serioze është sulmuar nga hakera qeveritarë. Me qëllimin për të zhdukur të gjitha gjurmët e lidhjeve të qeveritarëve deputeteve me grupe trafikantësh dhe kriminale. Dhe udhëtimet e tyre të përbashkëta që janë provë e bashkëpunimit me politikën. Nxjerrja e të dhënave të kartotekës përbën shkallën më ekstreme të dekonspirimit dhe të dorëzimit të këtij shteti mafioz në duart e krimit”. Kështu u shpreh Sali Berisha.

Çfarë është sistemi TIMS? Shpjegimi me video këtu.

Lexo më tej: Berisha për rrëzimin e TIMSit: Është tronditëse, në pikat kufitare qarkullon lirshëm çdokush 

Lexo më tej: Sulmet kibernetike, probleme me sistemin TIMS në juglindje 

Lexo më tej: “Hakerat kanë ende nën kontroll TIMSin”/ Rama përplaset ashpër me Top Channel 

 


25 Comments

  1. Ne kemi kohe qe e themi , e gjitha ishte nje pastrim teritori pe bemat me krimin dhe tenderat qe sekti mavi ka bere keto vite . Imagjino qe sistemi tims ishte me entranet , sistem i brendeshem , athere si hyne hakersat aty ?

  2. “burimet serioze” kane emer e mbiemer dhe dergohen ne organet perkatese informacioni i tyre. Ne te kunderten eshte thjesht formimi ideologjik i Saliut qe sajon armiq imagjinar.

  3. Deri tani ne media eshte thene se ka nje shqiptar brenda vendit qe ka ndihmuar hackerat, ndersa perfaqesuesja e SHBA pohoi se eshte lene hapur porta qe 14 muaj me pare.

    Asgje nuk ndodh nga jashte pa bashkepunim brenda vendit dhe vetem hetimet e plota mund te tregojne cfare ndodhi me gjithe ngrehinen dixhitale aq te reklamuar nga Qeveria qe dha miliona euro per “specialistet” e IT-se.

  4. Po si nuk te vjen zor o burr i dheut qe del e thua karlliqe dit per dit. Po ca po thua o doktor pinoku. Mir qe popullit ja futi dhe e genjeu qeveria, po ja paska fut dhe ka genjy edhe USA edhe NATO sipas teje. Je ofendim per cdo mendje normale, je bajg njeri. Shpresojm te te shofim prapa hekurave duke fol me nonji pllum digjital. Mashtrus ordiner.

  5. Paske qen mashtrues ordiner. Po si more kar, vec Shqiperia i regjistroka hyrjet e daljet, e shfika Shqiperia sipas qejfit hyrjet e daljet. Je i lig e ndyr, genjen me fort keta qe te ndjekin se te tjer nuk te besoj, ke nje jet qe genjen keta qe te dnjekin, icik me shum repsekt per ta. U thua Likja hajdut e vrases, pastaj u thua Likja burr i mir. U thua Azemin e vrau Fatos Nano, pastaj u thua Fatosi burr i mir, tani rrezik do u thuash qe vrasesi ne te vertet ka qen Ed Rama. U thua Luli njeriu me i duhur per te udhehequr PD nga humbja ne humbje, pastaj u thua Luli na paska qen spiun rus e njeri i Ed Rames. A ka me njeri ordiner se ty? Me mashtrus patologjik, pa cip ne faqe? Edhe plak e prap me keq je ber, ptu rrac e keqe, vesi dilka me shpirtin.

  6. Po sali kha** po ashtu sic thua ti eshte ti gjithmon ke te drejt po ik merr ata nga rruga dhe futi me tvotu ty

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.