• |
ide | kryesore

Java e parë e tetorit/ Moti bën një kthesë të fortë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
kthjellime, moti

Shqipëria hyri zyrtarisht në vjeshtë gjatë javës së shkuar me shirat që ranë, ndërsa këtë javë moti pritet të jetë më i freskët. Edhe pse temperaturat në fundjavë do të jenë jo-normale për këtë periudhë.


Sipas meteorologes Lajda Porja, paraditet gjatë kësaj jave pritet të jenë me mot të kthjellët. Pasditet pritet të jenë me mot të freskët.


Moti i kthjellët pritet të jetë prezent në të gjithë territorin. Vranësira të lehta parashikohen në zonat malore dhe në veri-lindje të vendit.

“Mëngjeset do të jenë të freskëta, me temperature që do të jenë deri në 5 gradë Celsius, panoramë e cila pritet të ndryshojë duke nisur nga e enjtja. Të enjten pritet të vërehet një rritje graduale e temperaturave duke kulmuar në fundjavë me 28 gradë Celsius në zonat e Ultësirës Perëndimore”. Kështu u shpreh Porja për abcnews.

Fundjava sipas Meteoalb do të jetë me temperatura vere kryesisht në qytetet e Ultësirës Perëndimore. Pritet që temperaturat në këto zona të arrijnë deri në 28 gradë Celsius.

Lexo më tej: Parashikimi i motit për këtë të hënë 

Lexo më tej: Moti i keq në Qarkun e Shkodrës, dëme në rrugë e kanale vaditëse 

Lexo më tej: Situata e përkeqësuar e motit, ndalohet për dy ditë lundrimi i anijeve jashtë Gjirit të Vlorës 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.