• |
ide | kryesore

Shpallet fituesi i çmimit Nobel në mjekësi

-Instant, Lajme, Planet
fituesi i çmimit Nobel për mjekësinë

Svante Pääbo është fituesi i çmimit Nobel në mjekësi për vitin 2022. Ai fitoi çmimin me motivacionin për zbulimet e tij në lidhje me gjenomet e homininëve të zhdukur dhe evolucionin njerëzor. Nëpërmjet kërkimit të tij pionier, Svante Pääbo arriti diçka në dukje të pamundur: renditjen e gjenomit të Neandertalit, një i afërm i zhdukur i njerëzve të sotëm. Ai gjithashtu bëri zbulimin e bujshëm të një hominin të panjohur më parë, Denisova.


Po ashtu, Pääbo zbuloi se transferimi i gjeneve kishte ndodhur nga këto hominin tani të zhdukur te Homo sapiens, pas migrimit nga Afrika rreth 70,000 vjet më parë. Kjo rrjedhë e lashtë e gjeneve te njerëzit e sotëm ka rëndësi fiziologjike sot, për shembull duke ndikuar në mënyrën se si sistemi ynë imunitar reagon ndaj infeksioneve. Svante Pääbo është një gjenetist suedez i specializuar në fushën e gjenetikës evolucionare.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.