• |
ide | kryesore

A do ta tërheqë këmbëzën e Vladimir Putin? Flasin analistët bërthamorë

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

A do ta tërheqë këmbëzën Presidenti rus Vladimir Putin? Nuk ka pikëpyetje më urgjente dhe më të vështirë për vëzhguesit e Kremlinit, që po përpiqen të kuptojnë nëse kërcënimet e udhëheqësit rus janë thjesht blof.


Për momentin, analistët sugjerojnë se rreziku që Presidenti Putin të vërë në përdorim arsenalin më të madh bërthamor të botës duket të jetë i ulët. CIA thotë se nuk ka vënë re shenja të një përgatitje për sulm të afërt bërthamor nga Rusia.


Megjithatë, zotimet e tij se do të përdorë “të gjitha mjetet në dispozicion” për të mbrojtur Rusinë, ndërkohë që po sulmon Ukrainën, po merren shumë seriozisht. Dhe pretendimi që ai bëri të premten se Shtetet e Bashkuara “vendosën precedentin” duke hedhur bombat bërthamore gjatë Luftës së Dytë Botërore, e rriti më shumë rrezikshmërinë bërthamore.

Shtëpia e Bardhë ka paralajmëruar për “pasoja katastrofike për Rusinë” nëse Presidenti Putin vendos të përdorë opsionin bërthamor.

Por, nuk dihet nëse kjo do ta ndalë Presidentin Putin. Vëzhguesit e nervozuar të Kremlinit pranojnë se nuk mund të kenë siguri se çfarë ka ai në mendje, apo edhe nëse është racional dhe i mirëinformuar.

Ish-agjenti i KGB-së ka demonstruar dëshirën për të ndërmarrë veprime dhe taktika të rrezikshme. Është e vështirë edhe për agjencitë perëndimore të zbulimit, megjithë satelitët që disponojnë, që të konkludojnë nëse Presidenti Putin po bën blof apo vërtet synon të thyejë tabunë bërthamore.

“Komuniteti amerikan i zbulimit nuk ka parë ndonjë hap praktik, se ai po i afrohet momentit të vënies në përdorim, apo se ekziston një rrezik i menjëhershëm, për përdorimin e armëve bërthamore”, tha drejtori i CIA-s William Burns, në një intervistë për kanalin CBS.

“Ajo që duhet të bëjmë është që ta marrim shumë seriozisht dhe të shohim për shenja të përgatitjeve reale”, tha zoti Burns.

Çfarë shkakton konfuzion për vëzhguesit e Kremlinit është se nuk është e qartë se si përdorimi i forcës bërthamore mund të ndihmojë për të rikuperuar humbjet ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

Forcat ukrainase nuk po përdorin tanke të përqëndruara në formacione të mëdha për të rimarrë territor dhe luftimet zhvillohen ndonjëherë për territore të vogla, si p.sh. fshatra. Pra, çfarë objektivi mund të vendosnin në objektiv forcat bërthamore ruse për të patur një efekt fitimtar?

“Armët bërthamore nuk janë një shkop magjik”, thotë Andrey Baklitskiy, me Institutin e OKB-së për Studimet e Çarmatimit, që specializohet në rreziqet bërthamore. “Ato nuk janë diçka që thjesht e vë në përdorim për të zgjidhur të gjitha problemet që ke”.

Analistët shpresojnë që tabuja për përdorimin e armëve bërthamore do të shërbejë si një dekurajim. Përmasat e tmerrshme të vuajtjeve njerëzore në Hiroshima dhe Nagasaki, pasi Shtetet e Bashkuara i shkatërruan këto qytete me bomba bërthamore më 6 gusht dhe 9 gusht 1945, janë një argument i fuqishëm kundër përsëritjes së përdorimit të armëve të tilla. Nga ato sulme u vranë 210 mijë persona.

“Është ende tabu në Rusi kalimi i këtij pragu”, thotë Dara Massicot, studiuese e politikave në Korporatën Rand, gjithashtu ish-analiste e aftësive ushtarake të Rusisë, në Departamentin amerikan të Mbrojtjes.

“Është një ndër vendimet më të vështira në historinë e njerëzimit”, thotë zoti Baklitskiy.

Reagimi mund ta shndërrojë Presidentin Putin në person të braktisur në mbarë globin.

“Thyerja e tabusë bërthamore, do të vendoste minimalisht një izolim të plotë diplomatik dhe ekonomik ndaj Rusisë”, thotë Sidharth Kaushal, studiues në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara në Londër, që specializohet në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes.

Armët bërthamore me rreze të gjatë, që Rusia do të përdorte në rast të një konflikti të drejtpërdrejtë me Shtetet e Bashkuara, janë në gjendje të gatshme luftarake. Por nuk janë në gatishmëri rezervat e saj të mbushjeve bërthamore për rreze më të shkurtër, të ashtuquajturat armë taktike, që Presidenti Putin mund të përdorte në Ukrainë.

“Të gjitha mbushjet gjenden në magazina”, thotë Pavel Podvig, studiues që specializohet për armët bërthamore në një organizatë të OKB-së në Gjenevë.

“Ato duhen nxjerrë nga bunkerët, duhen ngarkuar në kamionë dhe pastaj duhen montuar nëpër raketa apo sistemet e tjera të lëshimi”, thotë ai.

Rusia nuk ka publikuar një inventar të plotë të armëve të saj bërthamore dhe kapaciteteve të tyre. Presidenti Putin mund të urdhërojë që një armë më e vogël të bëhet gati në mënyrë të fshehtë dhe të përgatitet për një përdorim të befasishëm.

Gjithashtu, nxjerrja e dukshme e armëve nga magazinat do të ishte një tjetër taktikë, që Presidenti Putin mund të përdorte për të shtuar presionin, pa i vënë këto armë në përdorim. Ai do të priste që satelitët amerikanë ta pikasnin aktivitetin dhe ndoshta do të shpresonte se duke treguar “dhëmbët bërthamorë” mund t’i trembte fuqitë perëndimore, që ta pakësojnë mbështetjen që i japin Ukrainës.

“Kjo është ajo çfarë do të prisnin rusët, se përshkallëzimi i ofron palës tjetër një kërcënim, por edhe një mundësi për të negociuar me Rusinë”, thotë zoti Kaushal.

Ai shton se: “Ekziston një lloj gjuhe në sinjalizimin bërthamor dhe të rrezikshmërisë, dhe një logjikë; pra është shumë më tepër se thjesht një i çmendur, që një ditë vendos të bëjë këtë, apo atë veprim”.

Analistët gjithashtu presin që të ketë fillimisht përshkallëzime të tjera, përfshirë rritje të sulmeve ruse në Ukrainë, pa përdorur armë bërthamore.

“Nuk mendoj se do të ketë një rrufe në qiell të hapur”, tha Nikolai Sokov, i cili mori pjesë në negociatat për kontrollin e armëve kur punonte për Ministrinë e Jashtme të Rusisë dhe që tashmë punon në Qendrën për Çarmatimin dhe Mospërhapjen në Vjenë.

Analistët gjithashtu kanë vështirësi në identifikimin e objektivave në fushëbetejë që do kishin vlerë të mjaftueshme për çmimin e lartë, që do të paguante Presidenti Putin. Nëse një goditje bërthamore nuk do të ndalte avancimin ukrainas, a do të godiste ai sërish?

Zoti Podvig thotë se në këtë luftë nuk ka përqëndrim të madh të forcave që mund të përbënin objektiv për një sulm bërthamor.

Sulmi bërthamor ndaj qyteteve, me shpresën se Ukraina do të tronditej mjaftueshëm, që të dorëzohej, do të ishte një alternativë e tmerrshme.

“Vendimi për të vrarë dhjetëra dhe qindra mijëra njerëz me gjakftohtësi, do të ishte një vendim i vështirë”, thotë ai. “Ashtu siç duhet të jetë”.

Presidenti Putin mund të jetë duke shpresuar se thjesht kërcënimet mund ngadalësojnë furnizimin me armë nga Perëndimi për Ukrainën, dhe do t’i jepnin më shumë kohë për të stërvitur 300 mijë forcat shtesë, që po mobilizon, duke shkaktuar protesta dhe një eksod të meshkujve të aftë për luftë.

Por, nëse Ukraina vazhdon të rimarrë territoret e pushtuara dhe Presidenti rus Putin konstaton se nuk mundet të mbahen më territoret e pushtuara, analistët i frikësohen rrezikut në rritje, se ai mund të vendosë se nuk ka më opsione jo-bërthamore.

“Putini po rrëzon vërtet shumë ura pas tij tashmë, me mobilizimin dhe me aneksimin e territoreve të reja”, thotë zonja Massicot.

“Kjo na sugjeron se ai është angazhuar për një fitore të plotë sipas kushteve të tij”, shton ajo. “Jam shumë e shqetësuar se ku do të na çojë kjo, përfshirë edhe tek një lloj vendimi bërthamor”./ VOA


9 Comments

 1. Keto robqimt e Shtepise se Bardhe qe na cajne karin me “katastrofen klimaterike qe emetojne bajgat e lopeve”, nuk po ju rruhet hic fare qe ta shtyjne Putinin e Ameriken bashke te bejne lufte berthamore. Ec e mere vesh teatrin hipokrit te elites varikarse marksiste te ameriqes😜.

  1. Bomba bërthamore ka lëshuar vetëm Amerika dhe ato kur Japonia kishte humbur luftën dhe çfarë është më kriminale I hodhi në zona të banuara dhe jo objektiva ushtarakë.
   Kështu që o NAMUT ROBQIRI faktet dhe Historia janë kokëforta!

 2. MADHESHTIJA KRIJIMIT DHE FUQIJA MENDJES PER TE KUPTUAR DHE TRIUMFUAR E MIRA MBIT TE KEQEN SEJCILI NE BRENDESIN E VET.DUKE REFLEKTUAR ME HAK NDAJ GJITHCKAJE .PER TE QEN NE RREGULL ME GJITHCKA.KOHA MUNDESON POR JO GJAT.QE TE ARRIM ATE QE NA DUHET thotë:

  .E RENDESISHME ESHTE SE I GJITH KY KRIJIM DHE UDHEZIM KA NJE KRIJUES.QE E MONITORON ATE.Se cfar do ndollin edhe nje sekond pas ketije momenti.e din vetem ZOTI MADHERISHEM .POR NJE GJE ESHTE E SIGURT.SEPSE I MADHI ZOT ME KRIJIM DHE UDHEZIM .HYJNOR SEJCILIT PREJ ROBEVE TE TIJE DERI SA TE LINDIN DJELLI NGA PRENDON I KA MUNDESUAR SHPETIM .ME PERJASHTIM TE ATYRE QE NUK DUAN .E RENDESISHEME ESHTE.QE AßGJE SESHTE E KRIJUAR PA RREGULL PA MAS TE CAKTUAR DHE PO KESHTU FUNKSIONON DUKE NA MUNDESUAR CDO GJE QE NE KEMI NEVOJ.E RENDESISHME ESHTE QE QE NA KRIJOJ I MADHI ZOT TE NEVOJSHEM PER GJITHCKA TE KRIJUAR.JO TE PAVARUR.E RENDESISHME ESHT QE PER MENDIMET FJALET DHE VEPRAT E MIRA I KRIJOJ DHE ORIENTOJ SI UNITET NE DOBIN TON DUKE NA SHPERBLYER DHE VEPRAT E KEQIJA I NDALOJ UNITETIN NE TO. DHE PER TE DYJA SI TE MIREN SI TE KEQEN NA MBAJTI PENG NE PERGJEGJSI PER SHPERBLIM NESE ANGAZHOHEMI NE VEPRA TE MIRA OSE NDESHKIM PER VEPRAT E KEQIJA..SEJCILIN NGA NE.E RENDESISHME ESHTE QE NA KUFIZOJ NE KOHE.NE KET JET SPROV SEJCILIN NGA NE SIPAS VULLNETIT TIJE .E RENDESISHME ESHTE QE I MADHIT ZOT ME KRIJIM DHE UDHEZIM .MUNDESOJ HAKUN TE GJITHEVE .E RENDESISHME ESHTE QE SEJCILIN NGA NE E NGARKOJ ME PERGJEGJSI NE KETE BOTE E RENDESISHME ESHTE QE ASKUSH NGA NE NUK MUND TI CMANGET CAKTIMIT TIJE.E RENDESISHME ESHTE QE TE GJITH KEMI NJE BURIM KRIJIMI SISTEM FUNKSIONI KRIJUESI NATYRALITETI.DUAM TE DREJTEN HAKUN DHE SPRANOJM PADREJTESI TE NA BEHET.JEMI TE NJEJTE NDRYSHOJM VETEM NE ANGAZHIM DIKUSH NE TE MIR DHE DIKUSH NE TE KEQE TKEMI PERGJEGJSI PER KESHILLIM PER MIR DHE NDALIM NGA E KEQA. KURSE EGON ANGAZHIMIN PERGJEGJSIT PASOJAT PER SEJCILIN NGA NE VIN SIPAS KUPTIMIT VLERSIMIT DHE ANGAZHIMIT SEJCILIT.Qe SKA TE DREJT TE ANKOHET PER TE KEQEN PERDERI SA NUK REFLEKTON NE KOHE ME FORMEN E DUHUR SI THOT I MADHI ZOT.DUKE QEN SE UDHEHEQESIT I KAN NE DUAR BURIMET E DIJES DHE INFORMACIONIT MUNDESIT E ORIENTIMIT MENAXHIMIT DHE MBAJTJEN E BARAZIS DHE NUK I NJOHIN SI DOMOSDOSHMERI DHE AS NUK I JUSTIFIKOJN SI PERGJEGJSI.DHE KY NJERZIM PAJTOHET ME PADREJTESIT NUK ZBATON OBLIGIMET QE ZOTI I LA NUK ZBATOJN HAKUN DHE AMANETIN MBI GJITHCKA QE ZOTI NA NGARKOJ .TANI JEMI NE PIKEN QE I MADHI ZOT DO TE TREGOJNE NE CDO DREJTIM SIC E KA TREGUAR MOMENT MAS MOMENTI ME KRIJIM LIGJET E TIJE NE SISTEM KRIJIMI PERMES MASES IMUNITETIT INSTINKTI FORMES KOHES ETJ .TANI DO TA SHIHNI SE DO TE TREGOJNE ME SHPEJTESI CAKTIMIN NDESHKUES DHE SFIDUES NDAJ KUJDO QE MENDON SE SKA ZOT .SKA TE VERTET .DHE SE MUND TE TRIUMFOJNE KUNDER LIGJIT ZOTIT TE DREJTES HAKUT.CDO SHE NJ I CAKTIMIT ZOTIT NE ZHVILLIMET AKTUALE SIPAS ANGAZHIMIT TON PO DUKEN QART.UROJ TE KUPTONI DHE REFLEKTOJME TE GJITH NE DOBIN TON ME DREJTESI HAK NDAJ CDO GJEJE NE KET JET SPROVE QE TE JET SHPERBLIM MESHIR.FALJE E ZOTIT NDAJ NESH .JO URREJTJE HAKMARRJE SHKATRRIM DHE NDESHKI I ZOTIT KUNDER NESH MIR ESHTE TE MOS ZHGENJEHEMI .

  1. Ne te vertet pytin a mund te terheq kembezen .e armeve te shkatrrimit ne mas..
   Nese putin eshte i lillur .me pushtetin e thell qe sundon boten .padiskutim qe jo.mbasi ne menyr te perbashket ato kan ndar detyrat .dhè po zbatojn planin 1 ngritjen e bizantit.ne kurriz te disa popujve dhe pushteti thell te mbizotroj bote per kete rast putin nuk shtyp butonat.nese putin nuk ka marrveshje me pushtetin e thelle.por ka nje plan te vetin.putin e shtyp ate mbasi .nuk dorzohet.por sikur gjitha fuqit te mblellen per te vendosur..nje pakt mirkuptimi .keta nuk arrin ku duan sepse e para ju ka ikur ndjeshmerija per mir nga mekatet qe kan ber e dyta egoja e madhe ne konkurencen e sundimit dhe perfitimit.dhe katertata qe i ben me Aktiv dhe me te egjer.ne ket konkurenc eshte se mundesit sjau mbushin qellimet mungesa ie vlerave.qe do thot antivlera i kthen ne egersira ndaj njeri tjetrit per zhdukje.ky eshte rreziku aktual njerzore qe me ose pa deshir ku nder vullnetit vet si te dehur nga pandjeshmerija dhimbshurija ndaj vetes sepße jan te angazhuar ndaj tjereve.dhe ju kthehet ne menyr te ndersjellt.keshtu qe nese dikush projektoj zhytjen e botes ne konflikte te vogla te pakontrolluara .tani ndollemi te eklipsuar ne menyre te mirfillt ne konlikte te medha te pakontrolluara.sic jan konkurenca perqendrimi .dhe marrja masa ve projektimi per te gjith per zhvillimet duke kaluar ne sit dhe te kaluaren.qe do thot sic deshtun keto projektues me shum angazhime tjera deshtuan dhe me iden e kontrollit luftes..dhe gjitha politikat tjera me te vetmen mundesi shpetimi.e verteta drejtA haku pajtimi mirkuptimi kthimi hakut màrrveshje garanci dhe angazhim ne dobi .ZOTI MADHERISHEM PER CDO PERIULL TE HISTORIS EKA MUNDESUAR TE MIREN SHPETIMIN TON POR NJERZIT ZGJOLLEN TE PAVERTETEN KEQEN DHE NA SUALLEN NE KETE PIK KRITIKE PER JET A VDEKJE.POR QE VDEKJEN SE DUAN DHE JETEN SMUND TA BEJN SIC DUAN DUKE MBYTUR TJER PER TE JETUAR VET .KJO NUK FUNKSIONON ME TE DREJTEN E KRIJOJ ZOTI JO JU JU NESE E RRESPEKTONI DO TU NJIHET EDHE JU NESE JO DO TE ZHVISHEMI TE GJITH NGA TE DREJTAT DUKE PERFUNDUAR TE GJITH NE MIZORI SHKATRRIM NE MENYR TE NDERSJELLT.VETEM KY ESHTE FUNDI PADREJTESIS .KUPTIMIT ANGAZHIMIT NJERZOR.TE PELQEN VETJA EDHE PER TJETRIN DUAJ DHE VEPRO SI PER VETEN NDRYSHE DHE TJETRI DO VEPROJ NJEJT.SEPSE MBARUAN MUNDESIT DURIMI VLERAT.JEMI NE ATE QE U ANGAZHUAM E CILA PO ZHVILLOHET ME ASHPERSI SI GJINI NJERZORE.SIKUR KAQ SA PERQENDROHEMI NE DEM TE NJERI TJETRIT TE PERQENDROHESHIM NE DOBI GJITHA PROBLEMET NE MEZIN NJERZOR DO TE ISHIN ZGJILLUR DHE NUK DO DISKUTOHESHIN PER CILESIN E ZHILLIMTI NE PERVOJEN E MIZORIVE POR VLERAVE.TANI ASKUSH SKA TE DREJT TE ANKOHET PER CDO ZHVILLIM QE NDOLL MBASI NUK NDOLL NJE E KEQE NDRYSHE NJA NJE INDIVID OSE GRUP NJERZOR QE TA PESOJNE TE GJITH VECSE KUR HESHTIN BEHEN DYFTYRSHA MUNAFIK DHE HIPOKRIT PAJTOHEN ME TE OSE DREJTPERDREJT E VEPROJNE. NDOLL KUR NUK KESHILLOJN PER MIRE DHE NUK NDALOJN NGA E KEQA QE NGA .INDIVIDI DERI TEK UNITETI..QE ARRITEM TEK SHKATRRIMI KA 1 SHEKULL QE BEHEN PREGATITJE INTENSIVE PA ASNJE KESHLLIM NDALES REFLEKTIPO ASHTU QE BEHET PADREJTESI MASHTRIME SPEKULIME MBI KURRIZ TE POPUJVE DUKE KTHYER PADREJTESIN SISTEM JETE PARAJS PER NJE GRUSHT NJERZISH QE TALLEN ME 7.5 MILIARD BANOR.DHE TANI MBRRITEM TEK BUTONI KUQ KY JU KA NGELUR PER TE MASHTRUAR IMPONUAR NJERZVE NENSHTRIMIN JO PO TE DUANI TE GJITH HILLENI SE PER VETE N MBANI PERGJEGJESI .TEK ZOTI JUAJ MERRNI MEKATET TONA.UN I PARI DO TE PREFEROJA TE VDISJA NE MES TE NJE SHPERTHIMI BERTHAMORE TE NJE TEMPERATURE MILIARDA GRADESHE KU SHPIRTI IKEN NE SEKOND NUK KUPTOHET VDEKJA TEMPRATURA VECSE GJITHCKA SI FRESK DHE SHPEJT PO JU O TE URUAR QE SHIKONI CDO CEP TE TOKES TE NDERTO NI.BUNKER MILIONASH DOLLAR PER TE SHPETUAR KOKEN PA QEN TE BINDUR ME PAR QE AI QE GJITHCKA KRIJOJ E KRIJOJ JO PA QELLIM DHE TE KEQES ANTIVLERES NUK I KRIJOJ NDONJE VLER JU VEPRONI ANTIVLERAT DHE PRIS NI VLERAT JO KJO NUK FUNKSIONON PADREJTESIJA KA PAQARTESI PASIGURI URREJTJE KUNDERSHTIM PROBLEME PERLASJE HAKMARRJE SHKATRRIM VETZHGENJIM NDESHKIM VLERAT Qartesi Gjalleri siguri zgjillje pàqe shpres shpetim shperblim.i krijoj ZOTI KESHTU DHE JU SMUND TI NDRYSHONI SFIDONI JAN LIGJE FUQI KRIJIMI FUNKSIONI DONI TE BENI KEQ DHE ZOTI TU GARANTOJ SIGURI JO HARROJENI DONI TU FAL JO NESE SPENDOHENI SIPAS VULLNETIT TIJE DONI TE VRISNI DHE MOS VRITENI JO NUK FUNKSIONON DONI TE NDESHKONI DHE MOS NDESHKOHENI JO DONI TE SHKATRRONI DHE MOS SHKATRROHENI .JU JU VERTET JENI ZHGENJYER KEQ.ZOTI I KA KRIJUAR GJITHCKA NE MENYR PREFEKTE QE CDO MENDIM FJAL VEPER QE BEJME E BEJ.M PER VETEN NE DOBIN TON OSE NESE BEJ.ME PADREJTESI DIKUJT JA BEJM VETES SON A NUK DINI QE JETA ESHTE ULLTIM PERMERS FORMIMIT OBLIGIME VE ADHURIMIT ZOTIT SI SPROV E MALLE PLOT DOMOSDOSHMERI QE DUHET TI PRONOJM DHE PERGJEGJSI QE DUHET TI JUSTIFIKOJM PER TE HUMBUR OSE FITUAR NE DY BOTET SIPAS ANGAZHIMIT QE BEJME.NE KETE ULLTIM SEJCILI Ka veglen e vet qe i sherben sipas anga,zhimit profesionit cobani bagetit.ka te drejtA dhe detyrime ne hak kryfamiljari per familjen doktori per te semurin dietari per diturin dhe udheheqesi per popullin.por kur nuk kruhen domosdoshmerit dhe nuk justifikohen pergjegjsit duke filluar nga udheheqesi deri tek bagetija cobani.ceshtjet kan perzierje aq te madhe saqe ne finale dhe rregullimi nuk ndoll pa kosto te pranueshme per te gjith por duhet zgjellur per cdo limit dobin pe te madhe se demin per shumicen me hak mirkuptim toleranc falje.mundesit per mir I MADHI ZOT I KA KRIJUAR PER CDO MOMENT SADO I VESHTIRE TE JETE.ME KRIJIM DHE UDHEZIM NE NA LA ME TE LEHTEN VETEM ANGAZHIM SI THOT I MADHI ZOT PA PIKA AS PRESJE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.