• |
ide | kryesore

Për herë të parë në vite, Koreja e Veriut lëshon raketën balistike mbi Japoni

-Instant, Lajme, Planet

Koreja e Veriut lëshoi ​​të martën një raketë balistike me rreze të mesme veprimi mbi Japoni për herë të parë në pesë vjet, duke shkaktuar një paralajmërim të rrallë nga qeveria japoneze për banorët në dy prefekturat veriore që të kërkojnë strehim.


Nisja përfaqësoi një përshkallëzim të madh nga Koreja e Veriut, e cila ka kryer një sërë testesh raketash në ditët e fundit ndërsa Shtetet e Bashkuara zhvilluan stërvitje ushtarake në rajon me Korenë e Jugut dhe Japoninë. Duke lëshuar një raketë mbi Japoni dhe drejt Paqësorit, Koreja e Veriut rriti shqetësimet rajonale mbi kapacitetet e saj bërthamore në rritje dhe ngriti aksionet në bisedimet e ngecura diplomatike me Uashingtonin.


Raketa me rreze të mesme veprimi është lëshuar nga Mupyong-ri, afër kufirit qendror të Koresë së Veriut me Kinën, sipas ushtrisë së Koresë së Jugut. Ai u nis në orën 7:22 të mëngjesit dhe u ul në Oqeanin Paqësor 22 minuta më vonë, tha shefi i kabinetit japonez, Hirokazu Matsuno. Ai u rrëzua rreth 1,864 milje – ose 3,000 kilometra – në lindje të arkipelagut, jashtë zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë, e cila shtrihet 200 milje detare nga brigjet e saj.

Testi u pa si një sfidë e drejtpërdrejtë ndaj përpjekjeve të Koresë së Jugut për të forcuar aleancën e saj me Shtetet e Bashkuara dhe për të përmirësuar lidhjet me Japoninë, një ish-sundimtar kolonial i Koresë me mosmarrëveshje të gjata historike me Seulin. Raketa fluturoi rreth 2800 milje, distanca më e gjatë e përshkuar ndonjëherë nga një raketë e Koresë së Veriut, thanë zyrtarët në Tokio dhe Seul.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.