• |
ide | kryesore

Zelensky firmos dekretin: Nuk ka negociata me Rusinë sa të jetë Putin president

-Instant, Lajme, Planet

Presidenti Volodymyr Zelensky ka nënshkruar një dekret që deklaron zyrtarisht perspektivën e çdo bisede ukrainase me Vladimir Putin “të pamundur”. Dekreti zyrtarizoi komentet e bëra nga Zelensky të premten. Kjo erdhi pasi presidenti rus shpalli katër rajone të pushtuara të Ukrainës si pjesë e Rusisë.


“Ai (Putini) nuk e di se çfarë është dinjiteti dhe ndershmëria. Prandaj, ne jemi gati për një dialog, por me një president tjetër të Rusisë”, kishte thënë Zelenskiy të premten.


Klauzola e dekretit, e cila u përgatit nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës më 30 shtator, thotë “Ukraina vendosi të deklarojë pamundësinë e zhvillimit të negociatave me Presidentin e Federatës Ruse Vladimir Putin.


6 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.