• |
ide | kryesore

Trondit Rama, thotë se u bë gati të fusë në luftë NATO-n me Iranin

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Nëse shqiptarëve u ofroi garanci se situata qe nën kontroll pas sulmit kibernetik të Iranit, kryeministri Rama foli ndryshe për të huajt, në një prononcim bombë me gazetaren Maggie Miller të Politico.


Kështu, Rama i ka thënë gazetares se kishte menduar të evokonte “Nenin 5” të NATO-s, pas sulmit kibernetik të Iranit ndaj vendit tonë. “Neni 5” parashikon se nëse një vend i NATO-s sulmohet, atëherë të gjithë vendet antare konsiderohen të sulmuar, çka nënkupton edhe kundërpërgjigjen në bllok të aleancës.


Me pak fjalë, Edi Rama pranon se për një moment ishte gati të fusë në luftë NATO-n me Iranin, të cilin e bën përgjegjës për sulmin kibernetik ndaj shtetit shqiptar.

Mendimi, nëse do të kishte baza reale, do të ndryshonte ekulibrat globalë në një kohë mjaft të pasigurtë. Fatmirësisht nuk i ka zgjatur për shumë kohë.

Reflektimi për skenarin e luftës nga Rama

Në prononcimin për Politico, Rama tregon se çfarë e bëri të reflektonte dhe të mblidhte veten duke sqaruar: “Kam shumë respekt për miqtë dhe aleatët tanë për t’u thënë atyre se çfarë duhet të bëjnë. Ne jemi gjithmonë shumë të kujdesshëm që të jemi shumë të përulur në vlerësimet tona.”

“Ishte e tepërt për ne të mendojmë dhe të arrijmë në vendimin se duhet t’i kërkojmë NATO-s të nxisë Nenin Pesë,” vazhdoi Rama.

Titulli bombastik ne Politico

Deklarata ka kapur një titull bombastik në Politico, që e ka marrë në analizë mundësinë reale të një skenari të tillë, përmes shpjegimeve të zyrtarëve të lartë të aleancës.

Si e trajton NATO sulmin kibernetik

Rezulton se edhe sikur t’i kishte shkuar deri në fund idesë për të testuar unitetin e NATO-s në një moment delikat, Rama nuk do t’ia kishte arritur qëllimit.

Gazetarja kujton se Neni 5 është thirrur vetëm një herë, pas sulmeve të 11 Shtatorit në SHBA, që sigurisht nuk kanë të krahasuar me sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë.

Kur bëhet fjalë për sulme virtuale, si ai që ndodhi në Shqipëri, Stoltenberg është shprehur ftohtë në vitin 2018.

“Më pyesin shpesh, ‘në çfarë rrethanash NATO do të nxiste Nenin 5 në rastin e një sulmi kibernetik?” Përgjigja ime është: do të shohim”, tha Stoltenberg në atë kohë.

Lexo edhe: “Politico”: Edi Rama lideri më i parëndësishëm i Europës

Deklarata e fortë e ka bërë gazetaren e Politico të kujtojë edhe një herë se sa e vogël është Shqipëria, në raport me vendet e tjera të NATO-s dhe në këtë linjë i ka shkëputur një lutje Ramës për ndihma në dollarë për sistemet kibernetike.

Disa vite më parë, një renditje e Politico e konsideroi Edi Ramën si liderin më pak të rëndësishëm të Europës dhe të rajonit.

Ndoshta për ta fashitur këtë shije të keqe, kryeministri i Shqipërisë nuk i ka rezistuar tundimit t’u japë lexuesve anglishtfolës një ide të rëndësisë që mendon se mund të ketë, në një situatë hipotetike./Lapsi.al


37 Comments

 1. I futi nje vize Rama edhe mendoi te evokonte nenin e 5-te te NATO-s.

  Nejse… te nesermen ne mengjes u zgjua dhe dita mori rrjedhen e zakonshme… PPP, kulla, money laundering, mediat, oligarket… e ardhmja e ndritur e Shqiperise si Qiproja e Ballkanit.

    1. Iranianet mosi i shiko sot qe jane te mbarum. Po le te kemi pak respekt per historine!
     Perset jane te paret qe “shpiken” fene monoteiste “Zoroastrianizmin”.
     Mos i quaj Arabe se zeje se i shave.

     Jashte Iranit jane super pidha. Ideja eshte qe sot jane nje popull pa bole si Skipetarit, i mbajtur peng nga nje bande idealistesh qe u kthyen ne super-rrugace. Same old fucking story.

     1. KUR IRANI BENTE SHKENCE, EVROPIANET ISHIN NEPER SHPELLA
      KU ESHTE ENDE SHPELLARI DYMETROSH

     2. @ I paemer: nuk ka rendesi cfare ke qene. Rendesi ka cfare je dhe ku do shkosh.

      Mos na ca karin me muhabete vari karin… se kur ishim ne me Skenderbeun zoteri…

      Dihet qe dituria ka udhetuar nga Lindja: Afganistani (Arianet) -> Indjanet -> Babiloni (Irak) -> Persi -> Palestine -> Greqi -> Egjipt -> Rome…

      Por nuk ka rendesi cfare ishe, por cfare karin je. Sot Iranianet jane ku therret qameti!

      Se kur qija une ne pidh mamin tat! Yhyyy!!! Dole ti…. Vari karin dmth!

      Pa ofendim. Thjesht per te te shpjeguar me qarte konceptin.

   1. Ramë trim mbi trima…
    Por ka nje problem…
    Sepse e tradhëton vrima e qelbur nga pas
    prapanica e shqepure me fistula.
    Votojeni prapë…..

    1. Do thuash Mulati i Kristaqit= Skenderbeu

     (Po te besh gjeologjine e Kristaqit, Ramen e ka me nje gabele qe rrinte te Selvia, dikur…) 🤣🤣🤣

 2. Problemi eshte se Rama e ka ngritur artikullin 5 dhe ngjarjet kane rrjedhur keshtu sipas transkripteve:

  Ne bunkerin berthamor te shtabit te pergjitshem te NATOs bie zilja e telefonit te emergjences se luftes. E ngre me shqetesim Gjenerali ne gatishmeri dhe pret urdherin, “aloho” degjohet zeri fuges, “komandanti lideri artisti suprem i Shqiperise urdheron nenin 5 dhe..”, ende pa perfunduar ja pret gjenerali “po ik o kar” dhe e mbyll telefonin.

  1. Skizofrenia kjo është!!I duket që shikon Bajden në trurin e tij të sëmurë që i thotë thir nenin 5 dhe ky menjëherë e thërret dhe kur mer ilaçet sigurisht haron çfarë ka thënë.

 3. Kujtoni kush I tha ketij Bravo ti i ke bere detyrat ….💩💩💩 thotë:

  Ka bere ndonje sherbim per MIQTE” qe e perdorin si leter Higjenike dhe po keta “Miq😎” rekomandojne inervista si shperblim per detyren e kryer PIKE!!

 4. Mos, na mallëngjeve Edi! … Kur i jep vetes rëndësi më tepër se sa ç’je, është shenjë e sigurt rrotka**zimi.

  …. Ndërkohë ke mbi vete fajin e madh të prishjeve të marrdhënieve me një shtet të pafajshëm si Irani, pavarësisht se po përpiqesh t’na mbushësh mendjen se “na paskërkash organizuar sulmin kibernetik”.

 5. Kryemadhi sulmon Berishën: Sali, s’ka më një dorë në revani, tjetrën në bakllava!Shpellkare masturbohuni me ramen tani se kenaqen spiunet salih metaj

 6. Ueee,futem sot te Lapsi pas nja 6-7 muajsh dhe po e njejta histori.

  Cuni i kryetarit te debim internimeve, i fut nanji pordhe “in Rama’s general direction” dhe gjithe karat antikomuniste turren me yrrysh me i mbajte ere.

 7. Zv. presidenti i Partisë Socialiste Evropiane e konfirmon: Ilir Meta nuk është më i dëshiruar në kongresin tonë, është aleat me Berishën,rrace me te qelbur se shpellkaret e cecenet e salih metaj nuk gjen as ne xhungel

  1. Po ti mer rrocke safi, ku del me kete nickname, Vasila ne Laç ka aq sa ka Shabaner ne Mirdite apo Llesh apo Ndue myzeqar.
   Ose mundesia e vetme eshte qe je “dhe i hedhur” ne Laç, mbetje e ardhjeve ne vitet e komunizmit per superfosfatin e Laçit ose bir i ndonje ish-oficeri spiun te cilet i qarkullonte Enveri ne veri per te spiunuar vendasit ( ne kete rast kurbinasit).

 8. Ti Vasil je me tipiku I Vasileve te Laçit, kulaçit, Lushnjes, Dushnjes etj .
  Dmth je tipiku i bythqireve …nga jugu apo veriu kjo ka pak rendesi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.