• |
ide | kryesore

Zbulohet kush do e ndërtojë kullën e re 100 milionë euro në qendër të Tiranës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kulla e “Tirana Multifunctional Center” që ka marrë emrin ‘Mali i Tiranës’ (Maunt Tirana) e projektuar nga studioja daneze Cebra, do të ndërtohet nga kompania shqiptare, “Nova Construction 2012”. Në faqen zyrtare, kompania daneze jep detaje mbi projektin, mënyrën se si do të ndërtohet kulla, vendi ku do të jetë dhe kompania që ka marrë përsipër projektin 100 milionë eurosh. Aty listohet dhe kompania shqiptare “Nova Construction 2012”.


“Mali i Tiranës pritet të bëhet ndërtesa më e lartë në Shqipëri, me arkitekturën e tij të veçantë nga CEBRA. Arkitektët risjellin shkëmbinjtë e thyer dhe bimësinë e formave natyrore të tokës. Vëllimi i përgjithshëm sjell një faqe shkëmbi të prerë, ndërsa fasada është e veshur me sipërfaqe guri,”- thuhet nga studioja daneze.


Informacione për projektin:

Titulli i projektit: Mali i Tiranës

Arkitektura: CEBRA | @cebra_architecture

Vendndodhja: Tiranë, Shqipëri

Klienti: Nova Construction 2012.
Siperfaqja e ndertuar: 70.000 metra katrore
Lartesi: 185 metra

Nga të dhënat në faqen zyrtare Qendra Kombëtare e Biznesit, ‘Nova Construction 2012’ rezulton e themeluar në dhjetor të 2012-s me objekt ndërtimin e godinave një dhe shumëkatëshe. Pronar i kompanisë rezulton Ilir Shtufi me 91% të aksioneve, ndërsa i vëllai, Kujtim Shtufi, ka pjesën tjetër prej 9%.

“Nova Construction 2012” është përfituese e shumë tenderash nga Bashkia Tiranë në bashkëpunim me kompani të tjera. Ajo ka ndërtuar edhe godina të tjera shumëkatëshe në Tiranë, përfshirë këtu “White Tower”, “Tirana Garden Building” dhe “Tirana Entry II”./ dosja.al


13 Comments

  1. dmth Tirana nje fbrike me tym e beton, pa lulishte nje cope bar, stol- mbillni vetem kancer per banoret (nje pjese idiote te mjere qe nuk kuptojne paojat mbi shendetin fizik e mendor te tyre dhe te femijeve te tyre, se per trafik apo stik kinez thotë:

   dmth Tirana nje fbrike me tym e beton, pa lulishte nje cope bar, stol- mbillni vetem kancer per banoret (nje pjese idiote te mjere qe nuk kuptojne paojat mbi shendetin fizik e mendor te tyre dhe te femijeve te tyre, se per trafik apo stik kinez jetese eshte luks te mendosh

 1. Shpresojme vetem qe, te pakten, te mos kene punesuar ne firme patronazhiste….. se mjere kulla e ne poshte saj!

  1. A keni mo mer se na mytet po ku doni me na cu mor qe ju cofshin me nai ven qe te hani e te iqni njoni tjetrin pa pushim se na mytet o pederastat e 30 vjecarit te fundit.

 2. Te krijohesh para 12 vitesh , pikerisht pak para ardhjes ne pushtet te kurvave mavi , dhe te beshe nje investim te tille prej 100 milion euro do te thote se ndertuesit jane vete keta te sektit mavi . Çudira ne vendin e habirave . Nejse ,vari kirin moj teze , pune ushtrie u be kjo pune .

 3. Edhe me droge te merresh nuk i bene dot 100.000.000 Euro ne 10 vite . Pse nuk i kontrolloni se nga i kane te ardhurat keta kriminele partishe?

  1. E kam te veshtire te te ofroj termetin.
   Por mund te te ofroj nje kar 8-9 cm ne bythe. Plus 10 cm bonus nga mua.

 4. Plehrat we e bene Tiranen pyll me beton.Ne asnje Shtet Evropian nuk terrorizohet natyra si tek ne. Shiko si ishte ne Kohen e Enver Hoxhes dhe si eshte Tani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.