• |
ide | kryesore

Will Smith rikthehet në garën për Oscar pas incidentit me Chris Rock

-Instant, Paparazzi, Slider

Sipas një raporti nga Variety, Will Smith mund të nominet për një tjetër Oskar për aktorin më të mirë edhe pas incidentit me Rock.


Por. duke qenë se ai u ndalua të marrë pjesë në ngjarjet e akademisë për 10 vitet e ardhshme, nuk do të lejohej të paraqitej personalisht ose përmes televizionit për të pranuar cmimin. Megjithatë, Will mund të jetë ende i pranishëm në ngjarje të tjera të sezonit të çmimeve si Golden Globes dhe Screen Actors Guild Awards.


Gjatë fundjavës, Will foli për filmin e tij të ri, Emancipation.”Gjatë gjithë karrierës sime kam refuzuar shumë filma që janë vendosur në skllavëri. Nuk kam dashur kurrë të na tregoj kështu, e dini, dhe më pas erdhi kjo foto,” tha ai. “Ky nuk është një film për skllavërinë. Ky është një film për lirinë. Ky është një film për qëndrueshmërinë. Ky është një film për besimin. Është një film për zemrën e një njeriu.”

Filmi tregon historinë e Pjetrit, një njeriu që shpëton nga skllavëria, duke u mbështetur në zgjuarsinë e tij, besimin e palëkundur dhe dashurinë për familjen e tij. Filmi është frymëzuar nga fotot e vitit 1863 të “Whipped Peter”. Ato tregojnë shpinën e zhveshur të Pjetrit dhe kanë kontribuar në rritjen e kundërshtimit publik ndaj skllavërisë.

Emancipation do të shfaqet premierë në kinema më 2 dhjetor dhe globalisht në Apple TV+ më 9 dhjetor./Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.