• |
ide | kryesore

Një infermiere britanike akuzohet për vrasjen e 7 foshnjave

Arkiva, Lajme, Të fundit
infermiere

Mediat britanike i kanë dhënë jehonë një lajmi të tmerrshëm këtë të hënë. Bëhet fjalë për një infermiere që ka dalë para gjykatës. Ajo akuzohet për vrasjen e 7 foshnajve të sapolindura.


Lucy Letby, 32 vjeç nga Hereford akuzohet për vrasjen e 5 djemve dhe 2 vajzave. Ajo akuzohet edhe për tentativën e vrasjes së 10 foshnjave të tjera në spitalin “Countess of Chester”. Prokurori tha në gjykatë se dyshohet se ajo tentoi 3 herë për të vrarë një foshnjë. Pjesëtarët e disa prej foshnjave të vdekura ishin në sallë.


Si u zbulua ngjarja

Deri në janar të vitit 2015, statistikat për vdekshmërinë e foshnjave në njësinë neonatale të këtij spitali ishin në të njëjtat nivele me spitalet e ngjashme. Në 18 muajt që do të pasonin pati një rritje të konsiderueshme të foshnjave që humbnin jetën apo të atyre që pësonin kolaps.

Konsulentët e spitaleve analizuan shumë prej rasteve, por nuk po gjenin dot shkaqet për vdekjet e papritura. Ata vunë re se të gjitha vdekjet kishin një emërues të përbashkët. E pranishme në turn ishte infermierja, Lucy Letby. Pas kësaj nisën hetimet e policisë. Hetuesit zbuluan se nga mesi i vitit 2015 deri në mes të 2016-ës, dikush në njësinë neonatale helmoi 2 fëmijë duke u injektuar insulinë.

Ata ishin 2 binjakë që rrezikuan jetën pak ditë pas lindjes. Mjekët panë se niveli i tyre i sheqerit në gjak ra në menjëherë në nivele të rrezikshme. Por foshnjat mbijetuan për shkak të aftësive të stafit mjekësor që menduan se sheqeri i ulët në gjak mund të kishte shkaqe natyrale. Ajo që stafi mjekësor nuk e kuptoi ishte se në të dyja rastet, shkak ishte rezultat i helmimit me insulinë.

Prokurori tha se askush nuk mendonte se dikush ishte përpjekur të vriste foshnjat në një maternitet. Lucy Letby ishte në detyrë kur të dy binjakët rrezikuan jetën. Në të njëjtën kohë 2 fëmijë të tjerë humbën jetën pasi iu injektua ajër në gjak. Sipas prokurorit ka pasur raste kur fëmijëve u ishte injektuar edhe qumësht në gjak.

“Shumë nga këti raste kanë ndodhur në turnin e natës. Kur Lucy Letby kaloi në turnet e ditës edhe kolapset dhe vdekjet e fëmijëve kaluan në këtë turn” – tha prokurori. Gjyqi pritet të zgjasë të paktën 6 muaj. ©LAPSI.al

Nurse Lucy Letby 'murdered seven babies and tried to kill 10 others' |  Metro News Lucy Letby court sketch Countess of Chester Hospital Court drawing of Lucy Letby with officers

 


3 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.