• |
ide | kryesore

Luljeta Bozo nuk e mbështet plotësisht protestën e pedagogëve për rritja pagash: Të vrasin mendjen, duhet të jenë edhe shkencëtarë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Deputetja e PS, Luljeta Bozo si një akademike me eksperiencë 58 vjeçare, ka komentuar peticionin dhe kërkesat e pedagogëve të universiteteve që janë ngritur në protesta për rritje të pagave dhe fondeve për kërkimin shkencor.


Në një intervistë për Top Channel, deputetja tha se e mbështet idenë se pedagogët duhet të kenë një trajtim më të mirë ekonomik.


“Janë disa problem që nuk ka lidhje as e majta as e djathta, arsimi është i të gjithëve”, shprehet Bozo.

Por duket se ajo është në të njëjtën linjë me kryeministrin Rama se jo të gjithë pedagogët duhet të paguhen njësoj, por të vlerësohen në bazë të performancës dhe t’i rrisin rrogën vetes.

“Pedagogu nuk duhet të jetë vetëm mësimdhënies por edhe shkencëtar. Të vrasin mendjen, të ulen e të bëjnë projekte!”, deklaroi Bozo për TCH.


27 Comments

   1. Njeriu del ne origjine gjithmone…. Dikur ishte personi qe kishte veshur masken e nje gruaje te urte ne moshe qe qetesonte njerezit, tani fytyren e vertete si me padagoget urdhrin e inxhinierit etj…
    Per te ardhur keq…

 1. CA MENDON TI MI PLAKE SE JE ELITA E SHQIPERISE?
  ATO LIBRA QE TI KE LEXUAR NE ATE KOHE (QE BEHESHIN APO NUK BEHESHIN 10) NE I KEMI LEXUAR PER NJI MUAJ DHE KEMI NE DISPOZICION EDHE SHUME LIBRA TE TJERE
  TE FALA SHKERDHATES DYMETROSH

  1. Po te kishe lexuar ndonje liber ti ne jeten tende me e pakta qe do te beje eshte se do te shpreheshe pak me ndryshe….me kulture!!!!

   1. te kujtohet cfare tha lali eri kur i dolen incizimet?

    keni bole apo jo tha

    dhe victorian nuland tha “FUCK EU”

  2. Fajin e kane vete shqipetaret qe jane matufjepsur pas ketyre specialisteve te kohes se Hoxhes. Mjafton te shohesh “veprat” e tyre qe as nje 15 katesh nuk dinin ta ngrinin (moren projekt e specislite nga kina), qe nje hidrocentral qe do kishte mbaruar ne 1-2 vite zgjati 10 vite, mjafton te shikon pallatet e shemtuara, urat qe akoma kane derrasat ngjitur etj etj dhe kupton qe kane qene per ibret..

 2. Zonjen Luljeta e kemi pare dikur ne protestat e pedagogeve dhe kunder qeverise, por tani te pakten duhet te heshte.

  Ne gjirin e mavise po ul prestigjin dhe dinjitetin qe pati ne nje jete te gjate.
  Thone se pushteti korrupton, por kete e ka ne dore seicili politikan.

 3. Po ka te drejte se me mesatare 6 ben kariere behesh ministe, kryetare parlamenti. Ky vend nuk ka as standarin e Kosoves. Se u promovua nga termeti erdhi skuadra nga Kosova me qen dhe ketu behen tendera pa fund per emergjenca civile dhe nuk ka asgje ne situate emergjence. Kosova shume pak vjet shtet dhe po kerkojme standartet e Kosoves per emergjinca civile…..Pagat e mjekeve, infermierve, petagogeve…… pensione dhe keshtu me radhe. Te na rrrojne servilat dhe partia.

  1. Mjaft me keto karlliqe. Kosova nuk ka standard, ka pordhet e dikujt qe nuk ka as identitet. Nese do njihje me te vertete Kosoven dhe “spacialistet” kosovare, nuk do flisje budallalliqe

 4. Ja si tjetersohet edhe njeriu i mire . Humbi njerezilleku dhe vitryti dhe po triumfon maskarai , vesi dhe bythelepirjesi

   1. Pervec se nuk ka qene ndonjehere njeri i mire, nuk ka qene asnjehere edhe specialiste.
    Tere jeten ka lepire bythen e pushtetit. E mbani memd besij ne kongresin e PPSH-se.
    Nga sa e njoh personalisht, eshte nen nivelin medioker ne profesion.

 5. E si mund ta mbështetësi komunistja.Ajo jeton në kohën e Dullës akoma që s’kishte greva e protesta.Ska faj ajo se mer dhe rrogë deputeti.

  1. Kjo ska rrjedhur ka pjerdhur
   E di ti mi zoje se kur ishte mosha jote dhe imja në shkollë kishte një epruvete dhe nje llampe me alkolper të bërë një eksperiment
   Tani ska asgjë, se ministrlesha me 5.9 skishte leter higjienike në ministri jo të kishte projekte 60 përqind analfabetë funksionale
   Ti dashka shkencëtarë po shkenca do fonde mi fyçke po ku te lene ppp, inceneratoret lekë për shkencën.
   Ja të kemi ty dhe gjinushin dy fosile.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.