• |
ide | kryesore

Twitter ndalon ‘screenshot’ të postimeve

-Instant, F1, Stil

Twitter ka testuar një kërkesë të re që do t’u kërkojë përdoruesve të ndajnë tweet-et në vend që t’i bëjnë ‘screenshot’.Kjo veçori u vu re nga studiuesja Jane Manchun Wong dhe përdorues të tjerë raportuan se kishin parë të njëjtin pop-up.


Kur bëni ‘screenshoot’, Twitter do t’ju pyesë nëse dëshironi të “kopjoni lidhjen” ose “Shpërndani postimin”. Kjo është pjesë e përpjekjes së kompanisë për të sjellë më shumë njerëz në platformën e mediave sociale, sipasWong.


Në korrik, ajo zbuloi se Twitter po teston  gjithashtu “Try Twitter”. Ky funksion i lejon njerëzit të ndjekin tweet-et në celular pa pasur një llogari. ‘Kjo provë është publike dhe kërkon personalizim. Shumica e veprimeve të tjera si ri-tweetimi, pëlqimi,ende kërkojnë regjistrim / hyrje.

Ndërsa Twitter është në një betejë ligjore me Elon Musk për blerjen e kompanisë për 44 miliardë dollarë, ajo po përpiqet të angazhojë më shumë përdorues duke rritur të ardhurat e saj.

“Twitter do të përfitonte nga përdoruesit që ndajnë Tweet në vend të ‘screenshot’. Kjo mund të nënkuptojë se më shumë njerëz regjistrohen në faqen e mediave sociale e cila ka dukshëm më pak përdorues sesa konkurrentët si Facebook, Instagram ose TikTok aq më shumë fitime do të ketë kompania”,thuhej në një artikull të ‘The Verge’./Lapsi.al

Marrë nga: Independent
Lexo Edhe: https://lapsi.al/2022/10/07/twitter-refuzon-marreveshjen-e-elon-kerkon-vazhdimin-e-gjyqit/


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.