• |
ide | kryesore

I dënuar me 9 vite burg për trafikim lëndësh narkotike në Itali, arrestohet 47-vjeçari

-Instant, Lajme, Të fundit
arrestim, polici, trafikim

Një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar është arrestuar dje nga policia e Pogradecit. Mësohet se Taulant Agushi, 47 vjeç ishte dënuar në Itali me 9 vite e 10 muaj burg. Ai akuzohet për trafikim të lëndëve narkotike nga gjykata e Torinos. Agushi do të ekstradohet për të kryer dënimin në Itali.


Njoftimi i policisë:

Pogradec


Finalizohet operacioni policor i koduar “Agimi”, për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Operacioni u zhvillua nga Komisariati i Policisë Pogradec, në bashkëpunim me strukturat e Sektorit për Hetimin e Krimeve në DVP Korçë dhe Interpol Tirana.

Arrestohet me qëllim ekstradimi drejt Italisë, një 47-vjeçar i dënuar me 9 vjet e 10 muaj burg, për veprën penale “Trafikim i narkotikëve”.

Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim kombëtar dhe ndërkombëtar, nga strukturat e lartpërmendura, falë shkëmbimit të vazhdueshëm të informacioneve me ZQK Interpol Tirana, u finalizua me sukses operacioni i koduar “Agimi”. Si rezultat, u bë e mundur kapja dhe ndalimi i shtetasit të shpallur në kërkim ndërkombëtar:

Taulant Agushi, 47 vjeç, banues në fshatin Starovë, Pogradec.

Gjykata e Torinos, Itali, e ka dënuar këtë shtetas me 9 vite e 10 muaj burg, për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Roma, po vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.