• |

Video/ Arsenal i pandalshëm, Saka fundos Bodoe/Glimt: komplikohet kualifikimi i Mourinhos, 1-1 me Betis

Saka

Mbërrijnë verdiktet e para pas ditës së katërt të Europa League. Kalojnë grupin, ende për tu përcaktuar si e parë apo e dytë, si Fenerbahce ashtu edhe Rennes, bashkëkryesues në grupin B. Fitore respektivisht ndaj AEK Larnaka dhe Dinamo Kiev. Edhe Freiburgu kualifikohet në turin tjetër falë 4-0 në shtëpi ndaj Nantes. Në grupin e Lazios mbyllet 2-2 Feyenoord-Midtyilland. Arsenal gjithashtu fiton 1-0 ndaj Bodo/Glimt. Vendosi një gol i Saka.

GRUPI A

Arsenal vrapon drejt raundit tjetër falë një fitore 1-0 ndaj Bodo/Glimt. Gunners kanë tre fitore në tre ndeshje me një ndeshje ende për t’u rikuperuar. Ishte Saka ai që firmosi golin e 1-0 në minutën e 24-të të pjesës së parë. Arteta e kishte programuar titullar, duke dashur të shfrytëzojë formën e mirë të Saka. Kaq mjaftoi që londinezët të shkonin deri në fishkëllimën e fundit me qarkullimin e zakonshëm të topit.

GRUPI B

Rennes dhe Fenerbahce kryesojnë grupin me 10 pikë, tani mes tyre është një luftë për vendin e parë apo të dytë. Por ndërkohë që të dy po festojnë kalimin në raundin tjetër. Në fushën neutrale në Krakov, Wooh shënoi golin e ndeshjes për Rennes në fillimin e pjesës së dytë. Kundër Dinamo Kievit përfundoi 1-0. Në sfidën tjetër, mes AEK Larnaka dhe Fenerbahce u mbyll 1-2. Joao Pedro shënoi në të 16-ën për turqit, vendasit barazuan 1-1 në të 52′, me penalltinë e dyshimtë të Trickovskit. Një penallti tjetër ktheu sërish avantazhin për të besuarit e Jorge Jesus me Batshuayi.

GRUPI C

Roma barazoi 1-1 me Betis Sevilla dhe mbetet në garë për vendin e dytë që kualifikohet për në fazën tjetër. Spanjollët e zhbllokuan ndeshjen në minutën e 34-të me të majtën e Canales, të devijuar nga Ibanez. Verdhekuqtë gjetën barabazimin në shtesën e pjesës së parë me Belottin, por VAR e anuloi për pozicion jashtë loje. Sulmuesi, megjithatë, nuk u dorëzua dhe në minutën e 53-të shënoi sërish dhe këtë herë teknologjia i erdhi në ndihmë, duke anuluar pozicionin jashtë loje të sinjalizuar nga asistenti.

GRUPI D

Royale Union gjithnjë e më shumë zbulimi i këtij Europa League. Përfundon 3-3 me rikuperim ndaj Braga, që vlen vendin e parë. Gola dhe spektakël në Belgjikë. Vitinha i pandalshëm shënoi një trigolësh të jashtëzakonshëm në pjesën e parë, ndërthurur me golin e Boniface. Kjo lejoi që luzitanianët të shkojnë në avantazh 3-1 në pjesën e parë. Në pjesën e dytë, megjithatë, erdhi reagimi i vendasve dhe në 13 minuta Vanzier dhe Boniface nënshkruan sërish 3-3.

GRUPI F

Në grupin e Lazios përfundon 2-2 mes Feyenoord dhe Midtjylland. Miqtë kaluan në avantazh me Martinez në të 16′, por mes pjesës së parë dhe të dytë Timber dhe Hancko përmbysin rezultatin në të 32′ dhe 48′. Miqtë nuk dorëzohen dhe kapiteni Sviatchenko firmosi 2-2 me kokë, në minutën e 59-të. Të dy skuadrat ngjiten në pesë pikë.

GRUPI G

Freiburg është me pikë të plota pas katër ndeshjesh dhe rrëmben pasimin për në turin tjetër. Fitorja 4-0 ndaj Nantes ishte vendimtare. Kubler zhbllokoi ndeshjen në pjesën e parë. Në pjesën e dytë Gregoritsch dyfishoi në minutën e 71-të, ndërsa Schade dhe Jeong Woo-Yeong firmosën pokerin në minutat 82 dhe 87. Gjermanët ende nuk janë të sigurt për vendin e parë, por 0-0 mes Qarabag dhe Olympiakos i jep atyre qetësi me azerët të dytët pesë pikë larg.